W jaki sposób łączyć społeczne inicjatywy i dzielić się miejskimi doświadczeniami? Pomocnym rozwiązaniem ma być narzędziownik, który powstał w ramach „Planu Działań dla Miast”.
Na początku bieżącego roku rozmawialiśmy o tym, komu powinien służyć „Plan Działań dla Miast” — Czym jest Plan Działań dla Miast? Rozmawiamy z Aleksandrą Jadach-Sepioło.
Kolejnym projektem po „Planie Działań dla Miast”, o którym wspominała rozmówczyni, miał być narzędziownik — internetowa encyklopedia dla mieszkańców, która zawiera bazę wiedzy o przestrzeniach miejskich i procesach zarządzania miastem. W narzędziowniku znajdziemy artykułu o wszystkim: gospodarce mieszkaniowej, bezpieczeństwie, transporcie, ochronie zdrowia i środowiska.
Strona internetowa narzędziownika
narzędziownik to baza artykułów skierowana do samorządowców i aktywistów
© Instytur Rozwoju Miast i Regionów
O tym, dlaczego powstał narzędziownik, komu może służyć i w jaki sposób sieciowanie miejskich inicjatyw pomoże budować lepsze i zdrowe miasta, opowiada Aleksandra Kowalska — koordynatorka narzędziownika
Wiktor Bochenek: Dlaczego powstał narzędziownik?
Aleksandra Kowalska (IRMiR): „Narzędziownik dla społeczności lokalnych” to inicjatywa będąca częścią programu „Plan Działań dla Miast. Modelowa lokalność” (w skrócie PDM) towarzyszącego 11. edycji Światowego Forum Miejskiego (WUF11), która miała miejsce w dniach 26-30 czerwca 2022 roku w Katowicach. Dotychczas brakowało platformy, która gromadziłaby w jednym miejscu projekty miejskie, w które mogą włączyć się zainteresowane osoby, instytucje lub organizacje — stąd pomysł na stworzenie narzędziownika.
Narzędziownik to z jednej strony internetowa baza wiedzy o inicjatywach i narzędziach związanych z partycypacją społeczną, a z drugiej platforma wymiany doświadczeń pomiędzy mieszkańcami, władzami miast, różnego rodzaju organizacjami czy aktywistami miejskimi. Celem narzędziownika jest więc rozpowszechnianie dobrych praktyk obejmujących działania lokalne oraz wsparcie działań partycypacyjnych.
Wiktor: Kto może z niego skorzystać i do kogo jest kierowany?
Aleksandra: Grono odbiorców naszego projektu jest szerokie. Narzędziownik skierowany jest bowiem zarówno do samorządów lokalnych i mieszkańców polskich miast, jak i do organizacji pozarządowych, fundacji, stowarzyszeń, praktyków partycypacji czy aktywistów miejskich. Z naszej bazy wiedzy może skorzystać każdy — strona umożliwia przeglądanie haseł, a dzięki aktywnym linkom w treści haseł można łatwo przechodzić do innych, dodatkowych źródeł i poszerzać wiedzę na wybrany temat. Ponadto każde pojedyncze hasło, jak i cały narzędziownik można pobrać w formacie PDF, w formie zbliżonej do podręcznika. Platforma daje również możliwość założenia konta, które pozwala na korzystanie z dodatkowych funkcji — zalogowani użytkownicy mogą dodawać nowe hasła do bazy, komentować istniejące wpisy oraz brać udział w dyskusjach na forum dyskusyjnym.
Wiktor: W jaki sposób ma pomagać sieciowaniu się instytucji i ludzi?
Aleksandra: Sieciowanie wszystkich osób czy organizacji zainteresowanych aktywnym udziałem w życiu miast jest możliwe dzięki wspomnianemu forum dyskusyjnemu oraz opcji komentowania haseł innych użytkowników. Struktura artykułów umożliwia sprawną, wewnętrzną nawigację w konwencji Wikipedii, dzięki czemu w łatwy sposób można zostać przekierowanym do interesujących nas treści. W nawiązywaniu kontaktów pomaga również udostępnienie w swoim profilu adresu strony internetowej instytucji/organizacji, z którą jesteśmy powiązani, a także numeru telefonu czy adresu mailowego. Dzięki temu osoby zainteresowane naszym projektem będą mogły skontaktować się z nami bezpośrednio.
Wiktor: Czy baza pomysłów i narzędzi się rozrasta?
Aleksandra: Obecnie baza artykułów zawiera prawie czterysta haseł i ciągle się rozrasta. Hasła opisują zarówno lokalnie podejmowane akcje miejskie, jak i globalne projekty czy metody zarządzania partycypacją społeczną. Mamy nadzieję, że ta tendencja wzrostowa będzie się nadal utrzymywała i że wkrótce każda miejska inicjatywa będzie miała swoje hasło w narzędziowniku.
przykładowy artykuł, w którym znajdziemy informacje o danym rozwiązaniu
© Instytur Rozwoju Miast i Regionów
Wiktor: Jakie są plany na przyszłość związane z narzędziownikiem?
Aleksandra: W dalszym ciągu chcemy promować nasz projekt wśród osób i podmiotów związanych z miastami, aby liczba haseł w narzędziowniku ciągle rosła. Chcemy, aby narzędziownik był znaną i rozpoznawalną platformą w środowisku miejskim i aby realnie wspierał samorządy lokalne we wzmacnianiu partycypacji społecznej. Naszym celem w dłuższym horyzoncie czasowym jest włączenie w dialog na temat rozwoju miast szerokiej grupy społeczności lokalnych, pomoc w zaplanowaniu procesów partycypacyjnych i zapewnieniu ich trwałości i ciągłości, pozyskanie informacji o potrzebach i oczekiwaniach użytkowników przestrzeni, a także zachęcenie do podejmowania dyskusji na temat aktualnych problemów miast i wypracowywaniu wspólnych rozwiązań.
Wiktor: Dziękuje za rozmowę.
Strona internetowa narzędziownika