Działania innowacyjne dotyczące przestrzeni i zieleni już tu są. Tak można byłoby zatytułować artykuł o najnowszej publikacji Fundacji Sendzimira. Nie musimy zaglądać do krajów skandynawskich czy Holandii — gdzie je znajdziemy?
małe, duże rozwiązania
W ramach cyklu #RaportCzwartkowy przedstawiamy dokumenty, raporty i poradniki dotyczące architektury, miast i samorządu, które z pewnością warto nagłośnić i wypromować. W tym tygodniu przyglądamy się poradnikowi „Dobre praktyki zielonych liderów samorządowych i pozarządowych” opracowanemu przez Macieja Kozłowskiego, Karolinę Maliszewską i Marię Wiśnicką, a konsultowanego z dr. Tomaszem Jeleńskim. Dokument wydała Fundacja Sendzimira.
Bardzo często, w pogoni za małymi innowacjami (i nie tylko), sięgamy do rozwiązań stosowanych w krajach zachodnich, warto jednak zauważyć, że małe innowacje są już w Polsce stosowane, a ich wykorzystanie jako przykładu i argumentu może być pomocne w promowaniu dobrych praktyk.
poradnik „Dobre praktyki zielonych liderów samorządowych i pozarządowych” opublikowała Fundacja Sendzimira
© Fundacja Sendzimira
Lokalne przykłady pozwalają przełamywać bariery w postaci argumentów dotyczących braku finansów czy nieprzygotowania społeczeństwa do zmian. Te dwa najczęstsze głosy pojawiają się przy większości przykładów z Kopenhagi czy Amersfoot. Jeśli coś można wprowadzić w Skawinie, Cieszynie czy w gminie Leśna, to na pewno da się w innych miejscach w Polsce. Jakie rozwiązania pojawiły się w dokumencie przygotowanym przez Fundację Sendzimira? Jak zostały przedstawione rozwiązania?
Poradnik dostępny jest na stronie Fundacji Sendzimira.
cztery aspekty
Poradnik podzielony został na cztery sektory, których dotyczą zaproponowane rozwiązania: woda, zieleń, energia, gospodarka obiegu zamkniętego. Do każdego sektora przywołanych zostało pięć przykładów. Ich istotnym walorem jest skalowalność do ośrodków różnej wielkości. Na liście jest zarówno Gdynia, Warszawa czy Gdańsk, jak i małe miejscowości — Skawina czy Morawica.
Dla stałych czytelników Architektury&Biznes rozwiązania proponowane w poradniku nie będą niczym nowych. Wśród nich znalazły się projekty renaturyzacji rzek i retencjonowania wody opadowej (przykładem jest osiedle Beauforta w Gdańsku autorstwa Joanny Rayss, które pokazywaliśmy na naszych łamach już w 2021 roku), nasadzenia i mikrolasy, a także kwestie dotyczące walki ze smogiem, redukcji emisji czy wprowadzania rozwiązań z zakresu zmniejszania zużycia materiałów i surowców w duchu less waste.
Każde rozwiązanie, podobnie jak w poradniku rozwiązań dla szkół, zawiera kartę, w której wytłumaczone są jego plusy, efekty wprowadzenia oraz wnioski połączone z możliwością pozyskania większej ilości informacji w konkretnych źródłach.
każde rozwiązania posiada swoją kartę
© Fundacja Sendzimira
ważne finanse, ważniejszy kierunek
„Zapytam po ile to i dlaczego tak drogo” było jednym z najczęściej słyszanych tekstów epoki targów i giełd lat 90. XX wieku. Bardzo często społecznicy słyszą w podobnym tonie odpowiedzi dotyczące wprowadzania błękitno-zielonej infrastruktury ze strony samorządowców. Warto brać pod uwagę, że przywołane rozwiązania długofalowo mogą prowadzić do oszczędności związanych z odpowiednim gospodarowaniem energią, wodą, poprawą jakości powietrza czy kwestiami samopoczucia.
Ważniejsze jednak od samych kosztów, jest pytanie o to, w jaki sposób należy wprowadzać te rozwiązania? Istotną nauką płynącą z poradnika jest konieczność współpracy między sektorami publicznym, prywatnym i pozarządowym, jak i partycypacja mieszkańców w zmianach. Rola współpracy w ich wprowadzaniu może pozwalać przełamywać bariery, które idą za nowymi rozwiązaniami. Poradnik Fundacji Sendzimira pokazuje wszystkim na katalog ciekawych i sprawdzonych pomysłów dla tych, którzy nie mają pewności, jakie rozwiązania są wartościowe dla przestrzeni miejskiej.
Poradnik dostępny jest na stronie Fundacji Sendzimira.