Efektywność energetyczną kojarzymy najczęściej z wycyzelowanymi do granic możliwość wizualizacjami nowych nisko emisyjnych osiedli — to wyobrażenie powinniśmy zastąpić szerszym myśleniem — o modernizacji tego, co już mamy.
po co to wszystko?
W ramach cyklu #RaportCzwartkowy przedstawiamy dokumenty, raporty i poradniki dotyczące architektury, miast i samorządu, które z pewnością warto nagłośnić i wypromować. W tym tygodniu przyglądamy się dokumentowi „Ekoporadnik dla zarządców domów wielorodzinnych” przygotowanemu przez Instytut na rzecz Ekorozwoju.
wymagania dotyczące efektywności energetycznej będą ewoluować wraz z czasem
© Ekomałopolska
Jak zwracali uwagę Paulina Duch-Żebrowska i Kuba Głaz na łamach A&B, „Ciepła kołdra nie wystarczy”. Modernizacja zasobu mieszkaniowego z okresu PRL-u i nie tylko to wyjątkowo trudny temat. Aż 36 procent emisji gazów cieplarnianych generują budynki. Długodystansowa strategia na rzecz termomodernizacji może oznaczać pracę przy ponad 7,5 miliona budynków w Polsce.
cykl życia budynku
© Ekomałopolska
Efektywność energetyczna już dziś staje się bronią w rękach denialistów klimatycznych i eurosceptyków, którzy ustalane normy obracają w narrację o zamarzaniu w domach i odbieraniu wolności. Unika nam nie tylko kwestia globalna, ale również kontekst lokalny — obniżanie cen rachunków i ograniczanie zużycia surowców, które najczęściej eksportujemy (co wpływa na bezpieczeństwo).
Decyzje leżą dziś przede wszystkim po stronie decydentów w lokalnych samorządach oraz spółdzielniach mieszkaniowych, ale poszerzanie wiedzy jest równie istotne — bez niej trudno agitować i wprowadzać pozytywne zmiany. Co zatem można zrobić już dziś i skąd wziąć na to pieniądze?
raport zawiera też rozwiązania dla lokatorów
© Ekomałopolska
termomodernizacja, „OZE-izacja” czy automatyzacja?
Najtańsza i najczystsza energia, to ta, która nie została użyta. Dlatego, jak wskazują specjaliści, wszelkie działania warto zacząć od audytu — wprowadzenia odpowiednich ciepłomierzy i częstszych przeglądów instalacji grzewczej i elektrycznej. Bardzo często energia jest bowiem wykorzystywana nie tam, gdzie powinna.
cele termomodernizacji
© Ekomałopolska
Po audycie rozwiązań do wprowadzenia jest mnóstwo — wymiana instalacji, zamontowanie zaworów i głowic termostatycznych, automatyczne równoważenie termiczne instalacji cyrkulacyjnych czy wymiana starego sprzętu, jak windy i żarówki na energooszczędne.
system zarządzania budynkiem
© Ekomałopolska
Autorzy i autorki poradnika obok niskonakładowych rozwiązań, pokazują również, jak prowadzić i czego unikać przy wysokonakładowych inwestycjach termomodernizacyjnych. Od odpowiednich izolacji ścian po dach, okna i dobór ciepła. Poradnik zawiera również odwołania do przykładów z Polski, w których stawiano na termomodernizacje budynków wielorodzinnych z uwzględnieniem rozwoju energii prosumenckiej.
przykład inwestycji zaprezentowany w poradniku
© Ekomałopolska
miejsce wody, miejsce zieleni
Poradnik to nie tylko rozwiązania dotyczące energii, ale również wody i zieleni. Znajdziemy tutaj porady dotyczące zakładania zbiorników wodnych i wprowadzania wody szarej do obiegu, zielonych ścian i dachów, ogrodów wertykalnych czy łąk kwietnych. Nie brak również rozwiązań z zakresu gospodarki odpadami, które zostały tutaj potraktowane w bardzo okrojonymi zakresie.
możliwość wykorzystania wody szarej
© Ekomałopolska
gdzie szukać pomocy?
O ile sama broszura stanowi preludium do dalszego poszukiwania rozwiązań, to może pomóc odnaleźć się w meandrach propozycji, kierunków, które można zastosować w zasobie mieszkaniowym polskich spółdzielni. Ponadto, na samym końcu znajduje się wykaz programów finansowych, wspierających realizowanie celów wymienianych w poradniku.
przykłady rozwiązań bazujących na zieleni
© Ekomałopolska
Termomodernizacja i renowacja będą określeniami odmienianymi przez wszystkie przypadki — spółdzielnie, które postawią na te rozwiązania wcześniej, stworzą lepsze warunki dla mieszkańców, niż te, które wszystkie programy prześpią.
poradnik popularyzuje również podstawowe kwestie korzystania z kanalizacji
© Ekomałopolska
Poradnik dostępny jest na stronie programu Ekomałopolska.