Ewa Stepnowska, projektantka mody, która jeszcze podczas studiów na warszawskiej ASP odbyła staż u Marca Jacobsa w Nowym Jorku, prowadzi obecnie polską markę tworzącą kobiece kostiumy kąpielowe — Bodymaps. Stroje o niebanalnej kolorystyce i nawiązujących do lat 50., 60. i 70. detalach były główną inspiracją dla projektu lokalu marki w niewielkim butiku w centrum handlowym w warszawskiej Elektrowni Powiśle.
tymczasowe wnętrze w duchu less waste
Elektrownia Powiśle przebudowana niedawno według projektu pracowni APA Wojciechowski Architekci powstała na początku XX wieku jako jedna z najnowocześniejszych elektrowni w Polsce. Po niemal stu latach pracy poprzemysłowe budynki zamienione zostały w modne centrum handlowe.
W tej industrialnej przestrzeni marka Bodymaps zdecydowała się na prezentowanie swojej kolekcji w pop up store, czyli sklepie zajmowanym sezonowo — po określonym czasie butik zostanie zdemontowany. Tymczasowość wnętrza zachęciła jego autorów — architektów z pracowni Mili Młodzi Ludzie do stworzenia projektu w duchu less waste i redukcji ilości trwałych elementów, których nie da się odzyskać.
stroje kąpielowe prezentowane są na metalowych konstrukcjach standów i prostych, białych meblach
fot.: ONI Studio
Ostatecznie, większość zastosowanych elementów to wykonane przez projektantów autorskie meble i geometryczne mobilne bryły, które będą mogły w przyszłości zostać użyte w kolejnych lokalizacjach i odsłonach butiku.
mocne kolory w małym wnętrzu
Wybierając materiały, architekci inspirowali się surowym, industrialnym otoczeniem budynku dawnej elektrociepłowni. Ściany pomalowane zostały na dwa kolory — w górnej części na odcień złamanego pomarańczu, a w dolnej na biało.
po lewej: fragment ekspozycji butiku; po prawej: przymierzalnia
fot.: ONI Studio
Główną część niewielkiego butiku stanowi przestrzeń eksponująca kolekcję marki. Stroje kąpielowe prezentowane są na metalowych konstrukcjach standów w odcieniu ciepłego różu i prostych, białych meblach. W głębi sklepu zaprojektowano pomarańczową ladę z lustrzanym akcentem na froncie, który, jak piszą autorzy projektu, nadaje meblowi lekkości i wyglądu vintage, współgrającego z charakterem marki. Przestrzeń ekspozycyjna od części przebieralni oddzielona jest poprzez fioletowy parawan w kształcie fali.
przestrzeń ekspozycyjną od przymierzalni oddziela fioletowy parawan
fot.: ONI Studio
Na tym intensywnym kolorystycznie tle stroje kąpielowe prezentują się niczym część dekoracji — wielobarwne, wyraziste odcienie ułożone od intensywnie czerwonych przez pomarańczowe, beżowe i brązowe, po niebieskie i na końcu czarne, przywodzą na myśl kolory ciepłego zachodu słońca na wymarzonych wakacjach.