Polska motoryzacja, poza wyobrażeniami o milionie samochodów elektrycznych, wydaje się już tylko historią. Mimo to maluch, polonez czy żuk wciąż mogą inspirować! Przedstawiamy wyjątkowy projekt wnętrza, którego inspiracją była polska motoryzacja. Aranżację stworzyło studio Massive Design.
Warszawskie biuro Keyloop miało przede wszystkim stworzyć przestrzeń pracy, w której można połączyć odpoczynek, pracę i zabawę. Projektanci chcieli uniknąć stworzenia przestrzeni typowego biura, z prostym planem typu open-space. Zamiłowanie do polskiej motoryzacji, przestrzeń pracy i odpoczynku, a także nowoczesny design, łączą się tutaj w jedno.
Elementem sprzyjającym realizacji tych założeń był wybór świetnej przestrzeni na 21 i 22 piętrze budynku Central Point. Jej walorem poza doskonałą lokalizacją i widokami na Centrum Warszawy są antresole łączące oba piętra w jedną imponująca przestrzeń — mówi Adam Choiński, Designer Massive Design.
pokój odpoczynku inspirowany przyczepą kempingową Niewiadów
fot. Szymon Polański | © Massive Design
w Polsce każdy miał malucha
Motywy motoryzacyjne są głównym elementem wystroju. Obok pasów imitujących jezdnie na podłodze, akcesoriów przywołujących pit-stop formuły I czy klasycznej wyścigowej kraty znajdziemy tutaj rzeczy nietypowe dla innych realizacji.
W strefie wejściowej zlokalizowano sofę, która została wbudowana w karoserie klasyka polskiej motoryzacji — Fiata 126p zwanego maluchem. W tej części znalazło się również miejsce dla toru dla slotcarów, ustawionych na czarno-żółtych beczułkach przypominających te, które napełniane są olejami silnikowymi i paliwem. W części recepcyjnej uwagę przykuwa również niebieskie oświetlenie złożone z płaskich wstęg, które przypomina tor wyścigowy.
po wejściu do biura pierwsze co widzimy to sofa schowana w karoserii malucha i slotcar
fot. Szymon Polański | © Massive Design
Proces immersji w świat polskiej motoryzacji zachodzi znacznie dalej w przestrzeni sal konferencyjnych i miejsc odpoczynku. Sale dosłownie zostały zorganizowane tak, by odwoływać się do designu konkretnych modeli samochodów — Syreny 105, Fiata 125p, przyczepy kempingowej Niewiadów czy klasycznego Żuka. Każdy miłośnik motoryzacji PRL-u poczuje się tu jak w domu.
sala konferencyjna inspirowana syrenką
fot. Szymon Polański | © Massive Design
miejsce pracy
Projektanci przestrzeni biurowej z Massive Design chwalą się informacją o powierzchni wykorzystywanej jako tradycyjne miejsce pracy w biurze Keyloop. Mniej niż trzydzieści procent całości biura wykorzystywane jest jako tradycyjne miejsce pracy. Obok miejsca gier i relaksu, a także wspomnianym torem dla slotcarów, znajdziemy tutaj zjeżdżalnie, pozwalająca swobodnie przemieszczać się pomiędzy piętrami.
z antresoli możemy zjechać zjeżdżalnią
fot. Szymon Polański | © Massive Design
Sposób aranżacji przestrzeni pracy opiera się na niewielkich półotwartych kameralnych zakątkach, które zostały odseparowane dedykowanymi dla tej aranżacji regałami z tablicami do pisania. W przypadku konieczności spotkania służą tutaj przede wszystkim otwarte stoły w przestrzeniach wspólnych, a także sale konferencyjne inspirowane polskimi klasykami.
Projektowanie takiej przestrzeni daje ogromną satysfakcję. Pozostaje nam tylko podziękować za zaufanie i wsparcie ze strony Clausa i Martina we wdrażaniu wszystkich szalonych pomysłów — podsumowuje proces Konrad Dowejko, Design Director, Massive Design.
część rekreacyjna
fot. Szymon Polański | © Massive Design
miejsce zieleni
Projektanci również wskazują na istotną rolę zieleni dopełniającą całościowy efekt biura. Doniczki z roślinami znajdziemy przy regałach odseparowujących miejsca pracy, blatach stołów projektowych, a także na żelbetowych podciągach konstrukcji nośnej antresol. Rośliny znajdziemy w każdym miejscu w tym biurze.
rośliny znajdziemy w każdej części biura
fot. Szymon Polański | © Massive Design
szukając rozwiązania
Warszawskie biuro Keyloop zaprojektowane przez Massive Design pozwala zaobserwować procesy zmian, które dotykają przestrzenie biurowe. Przede wszystkim, open-space przestał być już wyznacznikiem, tak samo jak ilość tradycyjnej części biurowej. Równie istotne jest stworzenie strefy, w której pracownik może poczuć się komfortowo. Stąd nie tylko dobry design, ale również gry czy zjeżdżalnia. Taki rodzaj projektowania można uznać za podjęcie walki o stworzenie miejsca, w którym chce się pracować.
Odizolowana przestrzeń do pracy
fot. Szymon Polański | © Massive Design