Zakończyliśmy głosowanie na Nagrodę Publiczności w 2. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego. Trwająca od 20 grudnia 2021 roku zabawa polegała na oddaniu jednego głosu na swojego faworyta w każdej z siedmiu kategorii — Budynek użyteczności publicznej, Budynek mieszkalny wielorodzinny, Dom, Wnętrze prywatne, Wnętrze publiczne, Przestrzeń wspólna i Dzieło eksportowe. Zatem łącznie w głosowaniu można było oddać siedem głosów. Największą liczbę głosów (326), nagrodę główną w kategorii Przestrzeń Wspólna, a tym samym Grand Prix otrzymał od Was Rynek w Wieleniu autorstwa pracowni NEOSTUDIO Architekci!
Celem konkursu NAWW jest promocja Wielkopolski jako regionu dbającego o jakość środowiska zbudowanego, przestrzeni publicznej i architektury. Kształtowanie świadomości estetycznej w zakresie tworzenia architektury, rozwijanie rozumienia cech tożsamości i zrównoważonego rozwoju środowiska zbudowanego. 20 grudnia 2021 roku ogłoszono oficjalne wyniki 2. edycji konkursu organizowanego przez SARP Oddział Poznań i Wielkopolską Okręgową Izbę Architektów RP.
W tym samym dniu miesięcznik „Architektura & Biznes”, będący patronem medialnym konkursu ogłosił głosowanie publiczność na najlepsze dzieło architektoniczne Wielkopolski. Głos można było oddać w każdej z siedmiu kategorii.
Grand Prix i nagroda w kategorii Przestrzeń Wspólna
Rynek w Wieleniu autorstwa NEOSTUDIO Architekci otrzymał 326 głosów, tym samym zwyciężając w swojej kategorii – Przestrzeń wspólna oraz otrzymując Grand Prix całego konkursu na Nagrodę Publiczności.
Rynek w Wieleniu
fot.: Paweł Świerkowski © NEOSTUDIO Architekci
[fragment opisu]
W skład projektowanego założenia wchodzą: targowisko miejskie, płyta rynku Nowe Miasto, oraz przebudowa komunikacji na cele połączenia z kolejnym etapem inwestycji – bulwarów nad rzeką Noteć. Ogromne znaczenie miało zadanie kontynuowania gospodarczych, społecznych i kulturowych wpływów targowiska – miejsca na lokalną społeczność, gdyż w miejscu tym owa społeczność zbiera się już od połowy XVII wieku. Podstawowym założeniem projektu było stworzenie przestrzeni uniwersalnej z odniesieniem do historii urbanistyki miasta, zachęcającego do spędzania tam wolnego czasu przedstawicieli wszystkich grup wiekowych. Istotne było także zaprojektowanie miejsca wielofunkcyjnego: rekreacyjnego, handlowego, spacerowego i aktywności publicznej: festiwali, festynów i lokalnych wydarzeń kulturalno – historycznych oraz stworzenie punktu łączącego różne punkty na mapie miasta. Z punktu widzenia kompozycji urbanistycznej ważne było zachowanie i podkreślenie osi widokowych i ciągów pieszych.
Budynek użyteczności publicznej
W kategorii Budynek użyteczności publicznej za najlepszą realizację uznaliście LAB 150 projektu Wrzeszcz Architekci (Borys i Mariusz Wrzeszcz, Jan Celichowski) i Bidermann i Wide (odpowiedzialni za wnętrza) przyznając jej 91 głosów.
LAB 150
fot.: Tomasz Hejna © Wrzeszcz Architekci
[fragment opisu autorskiego]
Budynek centrum projektowania, tworzenia i badania produktów i usług, stworzony z myślą o firmach z branży kreatywnej. Istotnym założeniem projektowym było ukształtowanie elewacji frontowej tak, by skierować uwagę na to, co dzieje się w środku budynku. Służą temu duże przeszklenia skadrowane prostą geometryczną formą czarnej ramy. Budynek jest tłem dla widocznego z zewnątrz procesu powstawania prototypów [...]. Budynek składa się z trzech kondygnacji naziemnych, które odpowiadają różnemu etapowi powstawania prototypów oraz podziemnej hali garażowej.
Budynek mieszkalny wielorodzinny
W tej kategorii największą liczbę głosów (88) otrzymał budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami projektu Easst Architects.
budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami
fot.: Przemysław Turlej © Easst Architects
[fragment opisu autorskiego]
W założeniu projektowym istotnym elementem w myśleniu o bryle było dopasowanie się do istniejącego budynku, który ma dość rozrzieźbioną elewację oraz dach dwuspadowy asymetryczny. Naszym założeniem było zatem stworzenie dachów stromych przełamanych nowoczesnymi lukarnami. To połączenie tradycyjnego dachu i nowoczesnych elementów elewacji spowodowało nawiązanie dialogu z istniejącym budynkiem. Dzięki temu zabiegowi budynek też zmienia się wraz z kątem obserwacji, a jego ogląd staje się nieoczywisty.
Dom
Najwięcej głosów, bo aż 205 w kategorii Dom otrzymał Dom między brzozami autorstwa TEŻ ARCHITEKCI (Małgorzata Siekanko, Paulina Wielgosz-Konewka, Marta Sękowska).
Dom między brzozami
fot.: ONI Studio © TEŻ ARCHITEKCI
[fragment opisu autorskiego]
[...] Klienci opowiadali, że najbardziej lubią jednak siedzieć na środku działki, tam, gdzie drzewa tworzą charakterystyczny, niedomknięty okrąg; na polanie pomiędzy brzozami. I tak narodził się pomysł, aby nowy budynek domknął polanę, a jednocześnie otworzył się na nią w taki sposób, aby mieszkańcy przyszłego domu mogli dalej biesiadować pomiędzy brzozami. Budynek jest częściowo zaprojektowany jako parterowy, a częściowo jako dwukondygnacyjny, pokryty dwuspadowym dachem. Jego wysokość zmienia się w zależności od funkcji oraz położenia na działce.
Wnętrze prywatne
Zwycięzcą kategorii wnętrze prywatne, jest DOM ROZCIĘTY | Dom POZ_4 autorstwa PL. architekci (Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka-Bajon, zespół: Agnieszka Jurenko, Monika Kuszyńska), na który oddano 70 głosów.
DOM ROZCIĘTY
fot.: Tom Kurek © PL. architekci
[fragment opisu autorskiego]
Bryła została rozcięta biegnącym przez całą długość świetlikiem o szerokości 2,5 metra, który rozświetla przez cały dzień zarówno piętro, jak i parter przy zachowaniu pożądanej intymności. Dom, mimo że otwarty oknami głównie od północy, jest pełen światła. Świetlik formalnie dzieli również piętro na część rodziców i dostępną przez kładkę część dzieci. Takie otwarcie również ułatwia komunikację między domownikami znajdującymi się na różnych poziomach.
Wnętrze publiczne
Salon OFF-HAIR autorstwa EGO-STUDIO (Ewa Gawroniak-Olejniczak) triumfował w kategorii Wnętrze publiczne z liczbą wynoszącą 267 głosów.
Salon OFF-HAIR
fot.: Piotr Krupa © EGO-STUDIO
[fragment opisu autorskiego]
Industrialne wnętrze podzielone zostało na trzy strefy. Kawiarnię/poczekalnię zlokalizowano w dostawionym od frontu kontenerze, główną pracownię w części centralnej z charakterystycznymi świetlikami zapewniającymi naturalne światło a pomieszczenie myjek, w ostatniej kameralnej przestrzeni pozwalającej się zrelaksować podczas pielęgnacji włosów. W centrum salonu przy potężnym dębowym blacie umieściliśmy farbiarnię.
Dzieło Eksportowe
Najlepszym Dziełem Eksportowym w głosowaniu publiczności zostały pensjonaty w Karpaczu. Na realizację Wilcza for/rest projektu studio de.materia (Adam Wysocki), oddano łącznie 57 głosów.
Wilcza for/rest
fot.: ONI studio © studio de.materia
[fragment opisu autorskiego]
Na liczącej 3670 mkw posesji znajdują się dwa bliźniacze, czterokondygnacyjne obiekty. Pierwszy (P1), o powierzchni 446 mkw, składa się z ośmiu niezależnych apartamentów. Drugi (P2), o powierzchni użytkowej 565 mkw, mieści siedem apartamentów i posiada dodatkowo parking podziemny. Każdy z apartamentów wyposażony jest w kuchnię z jadalnią, sypialnię oraz salon. Założenia inwestorów celowały w wysokiej jakości walory estetyczne i materiałowe. Dodatkowym wymogiem było przystosowanie obiektów do funkcjonowania bezobsługowego. Zrezygnowano tutaj z tradycyjnej recepcji na rzecz systemu rezerwacji oraz wejścia opartego na pełnej obsłudze online. U podłoża koncepcji architektonicznej, projektu i wykończenia pensjonatów leży historyczna architektura drewnianych schronisk górskich oraz domów karkonoskich z przełomu XIX i XX wieku.
Pełne wyniki głosowania na Nagrodę Publiczności oraz wszystkie projekty startujące w konkursie możecie zobaczyć tutaj.