Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”

Mikrostrefy i ściany mobilne – przyszłość aranżacji biur

02 grudnia '24

Otwarta architektura biur wspierająca integrację, precyzyjnie wydzielone strefy do pracy w skupieniu oraz maksymalny dostęp do światła naturalnego tworzą środowisko sprzyjające produktywności i dobremu samopoczuciu. W takich projektach coraz częściej sięga się po duże przeszklenia, np. systemowe ściany szklane lub mobilne ściany szklane, które pozwalają wydzielać mikrostrefy, zachowując spójność wizualną oraz funkcjonalność przestrzeni biurowej.

© CreoConcept

Dlaczego rozwiązania aluminiowo-szklane są tak chętnie wybierane do nowoczesnych przestrzeni biurowych?

Przeszklenia to nieodłączny element biur, które na pierwszym miejscu stawiają komfort użytkowników. Szklane ściany działowe pozwalają wydzielić funkcjonalne strefy bez utraty przestronności i dostępu do światła dziennego. Co więcej, dobrej jakości systemy aluminiowo-szklane do ścian i drzwi wewnętrznych wspierają komfort akustyczny pracowników.

Architekci i projektanci wnętrz, tworzący plany dla powierzchni biurowych czy komercyjnych, coraz częściej muszą odpowiadać na potrzeby zespołów rozproszonych, pracy hybrydowej oraz elastycznych wymagań nowoczesnych organizacji. Tworzenie mikrostref, które można łatwo oddzielać lub łączyć za pomocą, np. szklanych ścian mobilnych, pozwala dostosować przestrzeń do zmieniających się warunków i różnych stylów pracy.

© CreoConcept

Czym są mikrostrefy w biurach i czemu służą?

Mikrostrefy lub inaczej mikrozony to wydzielone obszary w biurach, które odpowiadają na różnorodne potrzeby pracowników, jednocześnie wspierając efektywność i komfort pracy. Do popularnych stref należą:

  • Work space – większy otwarty obszar w typie open space lub mniejsze pomieszczenia do pracy indywidualnej.

  • Conference zone – sale konferencyjne, meeting roomy, czyli pomieszczenia do spotkań wewnętrznych lub spotkań z partnerami biznesowymi.

  • Chillout room – pomieszczenie lub obszar przeznaczony do regeneracji, odpoczynku.

  • Silent spot – zazwyczaj niewielkie i wygłuszone pomieszczenia, przeznaczone do pracy lub odpoczynku w ciszy.

  • Coffee Point – przestrzeń z ekspresem do kawy i podstawowym wyposażeniem, sprzyjająca integracji i krótkim przerwom w pracy.

© CreoConcept

Mikrostrefy pozwalają lepiej wykorzystać powierzchnię biurową, dostosowując ją do pracy indywidualnej, zespołowej i regeneracji. Podział tych przestrzeni powinien wspierać komfort akustyczny – w biurze powinno być cicho, dlatego strefy warto oddzielać akustycznymi ścianami i drzwiami szklanymi, które skutecznie tłumią dźwięki, a optycznie nie pomniejszają wnętrz.

Jak wydzielić mikrozony, żeby były integralną częścią projektu?

Mikrostrefy powinny być zaprojektowane tak, aby ludzie korzystali z nich intuicyjne, muszą być zatem spójne z ogólną koncepcją przestrzeni biurowej. Wydzielanie stref może opierać się o takie rozwiązania, które umożliwiają łatwe dostosowanie przestrzeni do zmieniających się potrzeb, jednocześnie zapewniając komfort akustyczny i estetyczny.

Architekci i projektanci wnętrz chętnie sięgają po duże przeszklenia, żeby wydzielić mikrostrefy bez wizualnego zaburzania otwartej i kooperacyjnej przestrzeni. Szklane ściany działowe od CreoConcept, dzięki niskim profilom aluminiowym i wysokim parametrom akustycznym, pozwalają na tworzenie niemal niewidocznych konstrukcji, które idealnie sprawdzają się w focus roomach czy salach konferencyjnych, zapewniając jednocześnie ciszę i dostęp do światła dziennego.

© CreoConcept

Największą elastyczność oferują jednak szklane ściany mobilne. Systemy te, zsuwane i rozsuwane manualnie lub półautomatycznie, są niezastąpione w przestrzeniach wielofunkcyjnych. Umożliwiają tymczasowe wydzielanie stref do pracy, spotkań biznesowych lub działań kreatywnych. Po zakończonej pracy w zespołach ściany można rozsunąć, uzyskując przestronny obszar – idealny na większe wydarzenia lub spotkania integracyjne. Dodatkowym atutem jest ich wysoka izolacyjność akustyczna, wpierająca wszystkich, którzy potrzebują przestrzeni spokojnej i cichej.

© CreoConcept

Komplementarnym elementem są natomiast drzwi wewnętrzne, które współgrają z systemami ścian szklanych i mobilnych. Takie rozwiązania nie tylko umożliwiają efektywne zarządzanie przestrzenią, ale też nadają wnętrzom nowoczesny, lekki charakter, wpisując się w dynamiczne potrzeby współczesnych organizacji.

© CreoConcept

Rozwiązania CreoConcept dla nowoczesnych biur

Jakość. Piękno. Komfort. Tymi słowami można opisać nie tylko nasze rozwiązania aluminiowo-szklane, ale również przestrzenie, do których są one wybierane. W CreoConcept wierzymy, że dobrze zaprojektowane wnętrza, to takie, w których chce się przebywać, pracować i tworzyć. Każdego dnia inspirujemy się designem, innowacjami architektonicznymi oraz rozmowami z architektami i deweloperami, czyli naszymi partnerami biznesowymi.

Głos został już oddany

BIENNALE YOUNG INTERIOR DESIGNERS

VERTO®
system zawiasów samozamykających

www.simonswerk.pl
PORTA BY ME – konkurs
INSPIRACJE