Otto Schier, ceniony architekt i urbanista, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa — radni podjęli tę decyzję jednogłośnie 28 listopada br.
Z perspektywy urbanistycznej, wpływ Otto Schiera na Tarnów jest niezaprzeczalny. Przez dziesięciolecia, łącząc inżynieryjną precyzję z poczuciem estetyki, projektował budynki i obiekty, które na trwałe zrosły się z historią i kształtem naszego miasta. Ich nieszablonowy charakter, połączony z innowacyjnym podejściem do projektowania, był możliwy nie tylko dzięki praktycznym umiejętnościom autora, ale przede wszystkim dzięki jego zdolności postrzegania świata za pomocą uczucia i rozumu. To one — emocje i intelekt — są bowiem gwarantem dobrego projektu.
— mówił Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa.
Otto Schier, ceniony architekt i urbanista, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa
fot.: Przemysław Sroka
Urodzony w 1931 roku w Katowicach Otto Schier ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1959 roku zamieszkał w Tarnowie, gdzie trafił, jadąc za miłością swojego życia i tam też pozostał. Zrealizował blisko dwieście projektów architektonicznych i urbanistycznych, a wiele z nich w czynie społecznym.
Kościół pw. Dobrego Pasterza w Tarnowie
fot.: Wiktor Lekston
Do najważniejszych projektów Schiera należą między innymi muszla koncertowa tarnowskiego amfiteatru, pomnik ofiar I transportu do KL Auschwitz, kościół pw. Dobrego Pasterza w Tarnowie i liczne domy jednorodzinne, które współtworzą miejską tożsamość.
Dzisiaj pieniądze są, jutro ich nie ma, a to, co ja tu zrobię, to zostanie — ja w Tarnowie nie umrę.
— Otto Schier
Muszla koncertowa, amfiteatr w Tarnowie
fot.: Wiktor Lekston