NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Wybrali najbardziej zrównoważoną zabudowę mieszkaniową. To osiedle z Gdańska

11 października '24

W 14. edycji konkursu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego „Green Building Awards” główna nagroda w kategorii zrównoważona zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna przypadła osiedlu Atrium Oliva w Gdańsku.


PLGBC Green Building Summit 2024 to konkurs organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Jury zgłoszone w 11 kategoriach projekty ocenia pod względem architektury i estetyki, zrównoważonego budownictwa oraz aspektów społecznych i innowacji. W tym roku główna nagroda w kategorii zrównoważonej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej przypadł inwestycji Atrium Oliva, którą w gdańskiej Oliwie wybudowała firma Allcon.

Atrium Oliva projektu Roark Studio

Projekt osiedla, ukończonego w 2024 r., został wyłoniony w ogólnopolskim konkursie architektonicznym. Zwyciężyła pracownia Roark Studio z Gdańska. Idea opiera się na zasadzie działania domu atrialnego, gdzie środek założenia stanowi zielone, obniżone patio, oddzielone od świata zewnętrznego. Wyłączono z niego ruch samochodowy, zasadzono 20 tysięcy roślin, na osiedlu pojawiły się ładowarki do aut elektrycznych, panele fotowoltaiczne, ogrody deszczowe, czujniki wilgotności gleby i system automatycznego podlewania roślin, który wykorzystuje wodę opadową.

Laureat kategorii zrównoważona zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna

Laureat kategorii zrównoważona zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna

Allcon

- Stosujemy zaawansowane symulacje i analizy, które pomagają nam zrozumieć, jak różne czynniki wpływają na projektowaną przestrzeń. Analizujemy oddziaływanie wiatru, komfort termiczny oraz nasłonecznienie, zarówno przestrzeni pomiędzy budynkami, jak i wnętrz samych apartamentów. Dzięki temu możemy projektować osiedla, które są nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne i komfortowe dla mieszkańców – mówi Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio.

technologie w projektowaniu

Dodaje, że w badaniach nad percepcją przestrzeni pracownia wykorzystuje nowoczesne technologie, takie jak eye-tracking oraz EEG, które pozwalają na dokładne zrozumienie, jak ludzie odbierają i reagują na zaprojektowane otoczenie.

Atrium Oliva. W tle kompleks biuowy Olivia Business Centre

Atrium Oliva. W tle kompleks biuowy Olivia Business Centre

Allcon

- Dzięki tym narzędziom możemy tworzyć przestrzenie, które są bardziej dopasowane do potrzeb i oczekiwań użytkowników, co w rezultacie przekłada się na lepszą jakość życia – mówi Bladowski.

Wcześniej Atrium Oliva zwyciężyło w konkursie na Budowę Roku 2023, a także otrzymało European Property Awards 2022-2023 oraz certyfikat BREEAM.

- Troska o środowisko oraz rozwój w kierunku zrównoważonego budownictwa to jedyny słuszny kierunek dla całej branży budowlanej – mówi Łukasz Śledź, dyrektor Działu Przygotowania i Realizacji Inwestycji w spółce deweloperskiej Allcon.

Ewa Karendys

Głos został już oddany

E-DODATEK - Oświetlenie, osprzęt – trendy 2024
Metalowe systemy elewacyjne z siatek i kratek architektonicznych
Ogrzewanie i chłodzenie z grzejnikami Jaga
INSPIRACJE