Za 150 mln złotych Telewizja Polska wybuduje nową halę zdjęciową przy Woronicza w Warszawie. Budynek ma nadać produkcji telewizyjnej TVP zupełnie nowy wymiar. Projekt budynku opracowało biuro PIG Architekci. To jedna z kilku planowanych przez publicznego nadawcę inwestycji.
nowe studia
fot. materiały prasowe TVP
Budowa rozpoczęła się oficjalnie 10 stycznia. Wznoszony obiekt ma mieć powierzchnię 20 tys. metrów kwadratowych, na których zaplanowano sześć modułów studyjnych o powierzchni 1350, 1200 oraz 560 mkw. Każdy z nich dysponować będzie backstagem, garderobami, reżyserką, biurami, magazynami sprzętu. Infrastruktura nagraniowa uzupełniona zostanie przez bistro, magazyny, parking oraz zewnętrzne studio na dachu. Oddanie hali do użytku zaplanowano na 2024 rok.
Rozpędziliśmy tę maszynę i się nie zatrzymamy! Hala zdjęciowa, której budowę symbolicznie dzisiaj rozpoczynamy, jest obiektem, który nada produkcji telewizyjnej zupełnie nowy wymiar, pozostawi konkurencję daleko w tyle, wprowadzi nową jakość w produkcji Telewizji Polskiej, a przede wszystkim - uniezależni nas od dostawców zewnętrznych. Będziemy samowystarczalni. Do naszych produkcji będziemy zatrudniać naszych ludzi i korzystać z naszych zasobów technologicznych.
prezes zarządu Telewizji Polskiej, Jacek Kurski.
zrównoważony rozmach
fot. materiały prasowe TVP
Technologia, w którą wyposażone będą studia przy Woronicza, ma pozwolić na produkcję programów wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość (XR) oraz sztuczną inteligencję. Budynek ma spełniać najwyższe formy efektywności energetycznej oraz retencjonować wodę deszczową.
bez konkursu
Poprzednie projekty hali
fot. materiały prasowe / TVP / Perspektywa Pracownia Projektowa
Budynek realizowany jest w formule zaprojektuj i zbuduj przez firmę DORACO, generalnego wykonawcę hali zdjęciowej. Za jego projekt architektoniczny odpowiada stołeczna pracownia PIG Architekci. To trzecia już wersja koncepcji architektonicznej tego obiektu, poprzednie dwie zaproponowała Perspektywa Pracownia Projektowa z Krakowa. Aktualny projekt to prosta bryła, w dużej mierze pozbawiona okien, co nadaje jej bunkrowatego charakteru. Większe przeszklenie pojawia się w części wejściowej. Obok ma zostać umieszczony zewnętrzny ekran LED, pozwalający na projekcje z efektem trójwymiarowości.