Urban Lining,
projekt: ZAIRA Architects & Engineers
W sercu dzielnicy Gangdong w Seulu, tuż przy południowym krańcu mostu Gwangjin, wznosi się nowa siedziba firmy KN Global. Zaprojektowany przez pracownię ZAIRA Architects & Engineers pod przewodnictwem architekta Lee Kyubina budynek powstał na dotąd niewykorzystanej trapezowej działce.
Budynek Urban Lining w dzielnicy Gangdong — widok z lotu ptaka
fot. JongOh Kim © ZAIRA Architects & Engineers
lokalizacja Urban Lining
Budynek powstał w miejscu, które przez lata czekało na swoją transformację. Obiekt znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy Cheonho-dong Tool, stanowiącej ważny węzeł komunikacyjny dzielnicy. Jego usytuowanie zapewnia malowniczy widok na Han, jedną z głównych rzek Korei Południowej, oraz na górę Achasan.
Budynek Urban Lining w dzielnicy Gangdong — rzut pierwszego piętra
© ZAIRA Architects & Engineers
nowa siedziba KN Global
Budynek KN Global został oddany do użytku z okazji 30-lecia działalności przedsiębiorstwa. Firma z branży budownictwa konstrukcji podziemnych i tuneli przy użyciu maszyn drążących, zdecydowała się na realizację projektu, który w pełni wykorzystuje naturalne walory terenu. Dzięki temu udało się zoptymalizować zarówno czas, jak i koszty budowy, przy jednoczesnym uwzględnieniu potencjalnej rozbudowy w przyszłości.
Budynek Urban Lining w dzielnicy Gangdong — model
© ZAIRA Architects & Engineers
Niejednolite ukształtowanie terenu, z różnicą wysokości wynoszącą 3,6 metra między drogami z przodu i z tyłu działki, pozwoliło na zaprojektowanie podziemnego parkingu bez potrzeby kosztownego wykopu.
Budynek Urban Lining w dzielnicy Gangdong — diagram
© ZAIRA Architects & Engineers
elastyczność przestrzeni
i nowoczesne technologie konstrukcyjne
Budynek o sześciu kondygnacjach został zaprojektowany z myślą o różnorodnych funkcjach, uwzględniając warunki terenowe. Elewacje, łączące betonowe płyty z przeszkleniami, zostały zaprojektowane tak, aby maksymalnie wykorzystać naturalne światło, oferując atrakcyjne widoki na miasto.
Budynek Urban Lining w dzielnicy Gangdong — widok na fasadę
fot. JongOh Kim © ZAIRA Architects & Engineers
Lekko zmieniająca się szerokość budynku na różnych poziomach wprowadza zróżnicowanie w układzie przestrzennym wnętrz. Aby osiągnąć ten efekt, zastosowano takie technologie budowlane jak konstrukcje płytowo-słupowe, przesuwne szalunki oraz kolumny ze stali i betonu.
Budynek Urban Lining w dzielnicy Gangdong — widok od strony ulicy Cheonho-dong Tool
fot. JongOh Kim © ZAIRA Architects & Engineers
okładzina betonowa
jako główny element budynku
Widoczna w elewacji struktura betonowa stanowi również wewnętrzną warstwę budynku. Powłoka o grubości 450 mm przenika przez wszystkie poziomy obiektu — od ścian, przez podłogi, aż po sufity, tworząc efekt przekroju tunelu, który symbolizuje tożsamość firmy. Jej zygzakowaty przebieg jest widoczny w elewacjach przy krótszych bokach obiektu. Podczas procesu projektowego Lee Kyubin odwiedzał place budowy tuneli, aby dokładniej poznać specyfikę pracy firmy.
Budynek Urban Lining w dzielnicy Gangdong — widok na elewację boczną
fot. JongOh Kim © ZAIRA Architects & Engineers
materiały i wykończenie wnętrz
Wnętrza zostały wykończone betonem, granitem oraz elementami pomalowanymi farbą akrylową, co wprowadza subtelny kontrast. Widoczne instalacje na sufitach podkreślają przemysłowy charakter przestrzeni, nawiązując do precyzyjnej technologii wykorzystywanej w działalności firmy.
Budynek Urban Lining w dzielnicy Gangdong — widoczne instalacje na sufitach podkreślają przemysłowy charakter przestrzeni
fot. JongOh Kim © ZAIRA Architects & Engineers
rozplanowanie przestrzeni
Budynek został zaplanowany z myślą o funkcjonalności i elastyczności. Poziom podziemny przeznaczony jest na parking, parter mieści kawiarnię, a pierwsze piętro to przestrzeń wystawiennicza. Biura oraz sale konferencyjne zajmują kondygnacje od drugiego do szóstego piętra, zapewniając komfortowe warunki pracy i organizacji spotkań. Na dachu ma powstać zielony ogród.
Budynek Urban Lining w dzielnicy Gangdong — warunki przestrzeni
© ZAIRA Architects & Engineers
Nazwa budynku — Urban Lining, czyli „miejska podszewka” — odnosi się do jego relacji z otoczeniem. Projekt harmonijnie wpisuje się w strukturę miejską, wzbogacając ją o nowoczesny i funkcjonalny obiekt.
Oprac.: Anastazja Dżupina
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni ZAIRA Architects & Engineers.