Siedem nowych parków — tak zapowiadana inwestycja brzmi poważnie. Mowa jednak o kieszonkowych zieleńcach, realizowanych przy skrzyżowaniach. Większość z nich to pomyły, które wygrały głosowanie w budżecie obywatelskim.
Nowe parki, a w zasadzie niewielkie skwerki, powstaną w pięciu dzielnicach:
-
na Bielanach przy ulicach Reymonta, Broniewskiego i Wólczyńskiej,
-
na Pradze-Południe na skrzyżowaniu ulic Fieldorfa i Bora-Komorowskiego,
-
na Pradze-Północ przy ulicy Zamoyskiego,
-
na Ursynowie przy al. KEN,
-
na Mokotowie przy skrzyżowaniu ulic Racławickiej i Balonowej.
wizualizacja parku na Bielanach przy ul. Reymonta
© Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Ponadto na Bielanach przy ulicy Kasprowicza (od strony ul. Lisowskiej do ul. Podczaszyńskiego) między jezdniami powstaną nowe alejki wśród zieleni, również w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego. Będzie można tu odpocząć na nowych ławkach. Większość z nich to projekty zgłoszone przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Jeden park zostanie stworzony w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy dofinansowanego przez firmę InPost.
ekspresowe tempo
Wizualizacja parku na Bielanach przy ul. Broniewskiego
© Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Sześć pierwszych parków kieszonkowych zostanie udostępnionych mieszkańcom jeszcze w 2022 roku. Inwestycja przy skrzyżowaniu ulic Wólczyńskiej i Nocznickiego na Bielanach musi zostać przesunięta na przyszły rok z powodu inwestycji realizowanej przez MPWiK przy tej ulicy. Trwa jednak etap projektowania i uzgadniania, by wykonawca mógł rozpocząć budowę skweru tuż po zakończeniu robót. Projekty skwerów opracowały: Urszula Michalska (AG-Complex – Kształtownia.pl Urszula Michalska) i Anna Misierewicz (KĘPKA Architektura Krajobrazu) oraz Maciej Sikorski (LS-Project). Wykonanie prac ZZM zlecił firmom AG-Complex, KĘPKA Architektura Krajobrazu i Baobab Brandys.
popularne rozwiązanie
Wizualizacja parku na Pradze-Południe – skrzyżowanie ulic Fieldorfa i Bora-Komorowskiego
© Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Parki kieszonkowe cieszą się dużą popularnością. Na jeden z projektów z budżetu obywatelskiego „Pocket parki dla Warszawy”, zagłosowało ponad 11 tysięcy mieszkańców. Parki kieszonkowe umożliwiają mieszkańcom odpoczynek wśród zieleni oraz ułatwiają poruszanie się po mieście — lokalizacje „pocket parków” to miejsca komunikacyjne i tranzytowe.
Wizualizacja parku na Pradze-Północ przy ul. Zamoyskiego
© Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Parki będą zajmować powierzchnię od około 400 metrów kwadratowych do ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych. We wszystkich lokalizacjach, oprócz wygodnych ciągów pieszych, przewidziano nowe trawniki, nasadzenia drzew oraz tysięcy krzewów, bylin i roślin cebulowych. Będą tam również elementy małej architektury — ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci. Rośliny są tak dobierane, by parki zachowały walory przyrodnicze przez cały rok. Ptaki mogą znaleźć schronienie w krzewach (na przykład tawułach, śnieguliczkach i różach okrywowych). Bogaty dobór roślin zapewnia również pożywienie dla zapylaczy. Powstaną hotele dla owadów i karmniki. Estetykę parków wzbogacą głazy narzutowe, pieńki czy kule ozdobne, które mogą służyć jako element zabaw czy dodatkowe siedziska.
dwa parki już są
park kieszonkowy na Mokotowie przy rondzie Unii Europejskiej
© Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
W tym roku powstały już dwa nowe parki kieszonkowe — w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy mogą korzystać z enklaw zieleni na Bemowie u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Wrocławskiej oraz na Mokotowie między ulicami Wołoską i Marynarską, przy przystanku tramwajowym Rondo UE. Na Bemowie odpoczywać można patrząc na kwitnące rośliny na ławce bujanej, a na Mokotowie — na hamakach.