Pływająca farma — spiżarania pływających osiedli
Pływające domy to jednak nie wszystko. Pływające osiedla potrzebują także infrastruktury, która mogłaby podróżować razem z nimi. Jednym z przykładów eksperymentów prowadzonych w zakresie mobilnego rolnictwa jest projekt Floating Farm, który wyróżnia się przede wszystkim rodzajem prowadzonej działalności.
Pływające uprawy roślin testowano już wcześniej, w Rotterdamie postanowiono więc zbudować pływającą hodowlę krów. Ponownie — założenia projektu opierają się o zasady ekonomii cyrkularnej (budowa miasta w obiegu zamkniętym), ponownemu użytkowi, lokalności i dostępności. Produkujące mleko gospodarstwo rolne wykorzystuje więc biomasę pochodzenia miejskiego, którą krowy zamieniają na mleko. Przezroczyste ściany farmy i lokalizacja pozwalają zainteresowanym obserwować cały proces. Również odpady z samej farmy, jak obornik, są wykorzystywane lokalnie jako nawóz dla terenów zielonych.
Zaprojektowana przez biuro Goldsmith pływająca farma
© Goldsmith Architects
Zaprojektowana przez biuro Goldsmith pływająca farma to przede wszystkim przestronna stodoła z w pełni zautomatyzowanymi systemami karmienia i dojenia. Dach zaprojektowano tak, aby jak najlepiej zbierał deszczówkę, a system oddzielania frakcji suchej od mokrej odchodów krów pozwala na efektywny ich recykling. Zasilające farmę panele fotowoltaiczne zaspokajają jej potrzeby energetyczne w całości. Krowy mają także dostęp do pobliskiego pola poprzez zaprojektowany dla nich pomost — nie spędzają więc całego życia w syntetycznej przestrzeni wyłożonej gumą. Większość pokarmu dla bydła pochodzi z miasta, są to m.in. ziarna z lokalnego browaru, otręby, skórki ziemniaczane oraz trawa z boisk.
Kacper Kępiński