Pływające osiedla — mieszkaniówka w czasach podnoszenia się poziomu mórz
Możliwość zmiany położenia swojego domu czy całego osiedla nie musi jednak zawsze oznaczać budowy całkiem nowego miasta lub skomplikowanych inżynieryjnie operacji logistycznych, o ile taka możliwość była podstawą planowania danego osiedla. Tak jest w przypadku Schoonschip w Amsterdamie, założenia urbanistycznego na wodzie, zaprojektowanego w zgodzie z zasadami ekonomii cyrkularnej.
Pływające osiedla — Schoonschip w Amsterdamie pomysłu Space & Matter — schemat koncepcyjny i funkcjonalny
© Space & Matter
Celem projektantów było wykreowanie najbardziej zrównoważonego, pływającego środowiska mieszkaniowego w Europie, składającego się z 47 jednostek — pływających domów, zlokalizowanych na trzydziestu działkach, które docelowo zamieszkiwać miało ponad sto osób.
Projekt był także częścią planu rewitalizacji opuszczonego kanału wodnego w północnym Amsterdamie, w które osiedle miało tchnąć nowe życie i stać się modelowym rozwiązaniem dla podobnych tego typu projektów w przyszłości. Dla osiągnięcia ambitnych celów środowiskowych Schoonschip wykorzystuje energię odnawialną i wodę z najbliższej okolicy, poprzez maksymalizację recyklingu minimalizuje odpady oraz tworzy warunki dla rozwoju bioróżnorodności.
Pływające osiedla — Schoonschip w Amsterdamie pomysłu Space & Matter — jedna z „szalup” zwodowanej mieszkaniówki
fot.: Isabel Nabuurs © Space & Matter
Koncepcja osiedla powstawała na drodze partycypacji społecznej. Na podstawie opracowanego studium architekci i urbaniści pracowali z lokalną społecznością nad konkretnymi rozwiązaniami projektowymi dotyczącymi kształtu domów i przestrzeni wspólnych, na tych założeniach opierając rozwiązania z zakresu zapotrzebowania i zużycia energii, ogrzewania, dostępu do wody. Dzielnica po pełnej realizacji i zamieszkaniu przez założoną liczbę osób ma stać się samowystarczalna w zakresie energii cieplnej i elektrycznej oraz gromadzenia i uzdatniania wody. Wszystkie te rozwiązania są jednak „ubrane” w interesujący, nowoczesny kostium architektoniczny, który zwiększa atrakcyjność zamieszkiwania osiedla, nie eksponując bezpośrednio stojących za nim rozwiązań technologicznych, a raczej budując jakość przestrzeni.
na kolejnej stronie:
Pływająca farma — spiżarania pływających osiedli