To miejsce ma wiele zalet. Kontrastowe połączenie ogniście pomarańczowych rurek i jasno‑szarych mebli jest przyjemne dla oka, a funkcjonalność rozwiązań idealnie wpasowuje się w potrzeby użytkowników laboratorium. Tych potrzeb jest wiele, dlatego przestrzeń musiała zostać zaprojektowana z myślą o przyszłości — tak, by dało się przewidzieć jeszcze te niezwerbalizowane.
Jako że Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu zajmuje pierwsze miejsce w Polsce wśród najczęściej wybieranych uczelni niepublicznych na studia niestacjonarne musiała wejść w posiadanie specjalistycznego, multidyscyplinarnego laboratorium. To tu uczą się przyszli inżynierowie, menagerowie, logistycy i informatycy. Przestrzeń potrzebna jest im do m.in. programowania obrabiarki CNC, spawania światłowodów, nauki podstaw automatyki na bazie Arduino, wykonywania pomiarów pH czy zasolenia cieczy.
specjalistyczne, multidyscyplinarne laboratorium
fot. PION Studio
organizacja stanowiska pracy
Projektanci ze studia Mili Młodzi Ludzie mieli za zadanie stworzyć stanowiska pracy z przynależącą do nich kubaturą magazynową w jednym wnętrzu. Na przestrzeni 77,60 metrów kwadratowych udało się pomieścić nie tylko stoły warsztatowe, ale i szafy.
Laboratorium znajduje się na poddaszu, gdzie ilość naturalnego światła jest ograniczona, dlatego w rozmieszczeniu poszczególnych stołów Mili Młodzi Ludzie kierowali się przede wszystkim położeniem świetlików dachowych. Jak wiadomo nic nie jest tak potrzebne w takiej przestrzeni, jak odpowiednie doświetlenie.
rozwiązaniem wyjątkowo przyciągającym uwagę jest suszarka na szkło laboratoryjne
fot. PION Studio
laboratorium nauki
W przestrzeni dominują dwie barwy — pomarańczowy i jasno-szary, które wspólnie kształtują pomieszczenie. „Ognista” konstrukcja z metalowych rurek odcina się od szaro‑czarnego tła szaf i urządzeń. Tworzy każde biurko i regały z zamykanymi szafkami. Dzięki zastosowaniu wygiętych rurek użytkownicy laboratorium mogą wykorzystywać je np. poprzez oplatanie wokół nich zawadzających kabli. Każda z zaprojektowanych wysp warsztatowych daje się łatwo dostosować prostymi środkami do konkretnego eksperymentu. Ponadto rozwiązaniem wyjątkowo przyciągającym uwagę jest suszarka na szkło laboratoryjne wykonana w tym samym stylu i z tych samych materiałów.