Kwietniowy numer A&B poświęcony jest warunkom uprawiania zawodu architekta. Na naszym portalu, w ramach nowego cyklu pod tytułem „Zawód architekt” kontynuujemy rozpoczętą na stronach moodboardu rozmowę — pytamy o to, co dzisiaj oznacza bycie architektem i jakie są warunki uprawiania tego zawodu, a wypowiedzi ilustrujemy niezrealizowanymi projektami biur. Przeczytajcie co na ten temat myślą Marek Wawrzyniak i Karol Wawrzyniak z pracowni TOPROJEKT.
Marek Wawrzyniak
fot.: Radosław Kaźmierczak © TOPROJEKT
1. Co dzisiaj oznacza bycie architektem?
Często zapominamy, że architekt przede wszystkim powinien reprezentować solidne rzemiosło. Bez tego koniecznego warunku najwspanialsze wizje polegną w zderzeniu z rzeczywistością. Rzemieślnikiem się jest, artystą się bywa. Jednak w przeciwieństwie do innych działań artystycznych odpowiedzialność architekta wydaje się niewspółmiernie większa. Decyzję o pójściu na koncert lub wystawę odbiorca podejmuje indywidualnie. Na architekturę jest się skazanym.
W naszych czasach, prócz tradycyjnej wiedzy o konstrukcji, materiałach i relacjach przestrzennych architekt musi mieć wiedzę z zakresu coraz bardziej złożonych systemów instalacji, kontroli o sterowania obiektami, ekonomii, ochrony środowiska, recyklingu, a drugiej strony psychologii czy socjologii. Jeśli nawet pełna wiedza w każdym z tych przedmiotów przekracza zdolności jednostki, to obowiązkiem architekta jest poznanie jej na poziomie umożliwiającym dialog i koordynację działań specjalistów z każdej z tych dyscyplin.
2. Jakie są warunki uprawiania zawodu architekta?
Z perspektywy kilkudziesięciu lat uprawiania zawodu mogę stwierdzić, że najistotniejsze wydają się dwie tendencje. Powoli coraz większa liczba klientów poszukuje dobrej architektury i potrafi ją docenić. Z drugiej strony lawinowo wzrasta liczba uregulowań i przepisów, które bezmyślnie interpretowane zdają się funkcjonować same dla siebie i prawie uniemożliwiają stosowanie rozwiązań niestandardowych.
Marek WAWRZYNIAK
TOPROJEKT
Karol Wawrzyniak
fot.: Radosław Kaźmierczak © TOPROJEKT
1. Co dzisiaj oznacza bycie architektem?
Wielu ludzi może zaprojektować dom. Architekt musi zrobić to dobrze.
W trakcie poszukiwania najlepszych rozwiązań czasami może pojawić się coś więcej, jakaś „wartość dodana”. Czasami.
Architekt to ktoś taki, kto ma problem z zaprojektowaniem domu. Nigdy nie udaje mu się zrealizować w pełni swoich zamierzeń, a jednak stale odczuwa żywe pragnienie architektury.
Architekt zawsze przegrywa, a mimo to przystępuje do walki z tematem projektowym. W ten sposób staje się lepszy.
2. Jakie są warunki uprawiania zawodu architekta?
Architektura jest częścią procesów gospodarczych, społecznych i kulturowych. Jest taka, jaki jest kraj, w którym powstaje.
Zdarzają się zamawiający, którzy doceniają jakość architektury. Zdarzają się urzędnicy, którzy pomagają w rozwiązywaniu problemów. Zdarzają się wykonawcy, którzy twórczo włączają się w proces powstawania budynku.
Bywa też inaczej.
Karol WAWRZYNIAK
TOPROJEKT