W związku z proponowanymi zmianami nowelizacji i petycją Obrońmy Uprawnienia Architektoniczne zadajemy pytania osobom związanymi z instytucjami architektonicznymi.
W cyklu #ZawódArchitekt wypowiedzieli się na naszym portalu do tej pory:
- Piotr Średniawa — prezes śląskiego oddziału IARP
- Hubert Wąsek — Prezes częstochowskiego SARPu
- Mariusz Ścisło — architekt i pełnomocnik SARP do spraw legislacji
Na pytania odpowiada Marek Kaszyński
— prezes krakowskiego oddziału SARP.
1. Czy rozszerzenie uprawnień na inżynierów budownictwa i absolwentów techników budowlanych jest zagrożeniem dla architektów?
W zakresie reglamentacji dostępu do zawodu zapewne tak natomiast w zakresie realnego znaczenia dla środowiska zbudowanego w mojej ocenie nie, ponieważ aktualny tryb nadawania uprawnień nie przekłada się na wzrost jakości realizowanych obiektów czy przestrzeni.
2. Na czym powinna skupić się dyskusja na temat reformowania zawodu architekta?
Zawód architekta jest uzależniony od świadomości odbiorcy/zamawiającego/inwestora. Należy zwracać jak największą uwagę na edukację architektoniczną, zarówno kierowaną do różnych grup (dzieci, młodzież, dorośli, decydenci, architekci), jak również realizowaną w różnych formach (wystawy, wykłady, konferencje, warsztaty interdyscyplinarne). Należy także promować kryteria jakościowe przy dokonywaniu wyborów architektonicznych – na przykład dzięki formule konkursowej.