Architektka stworzyła apartament dla czteroosobowej rodziny na Zabłociu w oparciu o kolorystykę z obrazów Adama Wątora. Delikatne barwne tony rozbrzmiewają nie tylko w poduszkach na sofie, ale również na kuchennej podłodze w postaci mozaiki i w drobnych elementach wystroju wnętrza.
Ewa Tarapata z pracowni Ewa\Studio Wnętrz przy tworzeniu projektu zainspirowała się malarstwem polskiego artysty, co zaowocowało kolorowym, ale subtelnym wnętrzem apartamentu na krakowskim Zabłociu. Pierwotny rozkład pomieszczeń zaproponowany przez dewelopera, został całkowicie zmieniony i dopasowany do potrzeb mieszkańców.
Basia Hyjek: Co stanowiło główną inspirację do projektu?
Ewa Tarapata: Obrazy Adam Wątora znajdujące się w salonie i w kuchni stanowiły główną inspirację do zaprojektowania apartamentu. Kolory z obrazu zostały użyte we wnętrzach, podobnie jak szary odcień specjalnie dobranych płytek, odzwierciedlający barwę znajdującą się w całym wnętrzu.
ściana za łóżkiem oraz prowadząca do łazienki i garderoby pokryta została piękną tapetą przedstawiającą gwiaździste niebo, księżyc i chmury w niebieskich i zielonych odcieniach, stanowiącą idealne tło dla zielonego mebla
fot. Katarzyna Wrona
Basia: Skąd pomysł na taki podział przestrzeni?
Ewa: Wnętrze apartamentu miało służyć czteroosobowej rodzinie. Znalazły się więc tutaj trzy sypialnie, dwie łazienki, pralnia, garderoba oraz salon z kuchnią i jadalnią. Sypialnia dorosłych domowników połączona z garderobą i łazienką stanowi oazę spokoju. Zielone łóżko wypatrzyłam w genialnym show roomie w Krakowie. Skradło moje serce i musiało stać się głównym meblem w pomieszczeniu. Jego oryginalny kolor sprawił, że zaprojektowanie sypialni nie było łatwe. Dążyłam do tego, aby podkreślić jego walory i równocześnie go nie przytłoczyć. Ściana za łóżkiem oraz prowadząca do łazienki i garderoby pokryta została piękną tapetą przedstawiającą gwiaździste niebo, księżyc i chmury w niebieskich i zielonych odcieniach, stanowiącą idealne tło dla zielonego mebla. W sypialni została jeszcze zagospodarowana przestrzeń do pracy.
Salon z kuchnią jest zaprojektowany tak, aby wszystkim żyło się wygodnie. Tu też znajduje się projektor i ekran, na którym można oglądać filmy całą rodziną, bez konieczności wyjścia do kina. W kuchni natomiast zostało zamontowanych bardzo dużo blatów roboczych, gdyż domownicy lubią gotować.
obrazy Adam Wątora znajdujące się w salonie i w kuchni były główną inspiracją do zaprojektowania apartamentu
fot. Katarzyna Wrona
Basia: Co stanowiło największe wyzwanie przy tworzeniu tego miejsca?
Ewa: Projekt apartamentu został całkowicie zmieniony. Z koncepcji dewelopera nie został nawet ślad. Największym wyzwaniem było stworzenie salonu z kuchnią oraz jadalnią w pomieszczeniu, które było kwadratem 6 × 6 m z dużą ilością okien. Udało się jednak idealnie! Innym wyzwaniem było usytuowanie pokoi dziecięcych obok siebie oraz zagospodarowanie przestrzeni tak, aby wydzielić sypialnię z łazienką w innej części mieszkania. Ponadto wydzielenie pralni oraz wielu schowków w całym mieszkaniu.