Surowo, ale przytulnie, klasycznie, choć z elementami industrialnymi, ponadczasowo, a przy tym nowocześnie. Zobaczcie najnowsze wnętrze w podwarszawskim domu jednorodzinnym projektu Justyny Ławrynowicz i Patryka Ławrynowicza z łódzkiej pracowni 3XEL Architekci.
Dom jednorodzinny w zabudowie szeregowej, blisko 140 metrów kwadratowych i dwójka ludzi po trzydziestce. Dawniej swój wolny czas poświęcali na dalekie podróże, marzyli jednak o miejscu, w którym będą mogli zatrzymać się na dłużej — przytulnej przystani pełnej ciekawych materiałów, ale pozbawionej zbędnych ozdób. Jak na te oczekiwania odpowiedzieli łódzcy projektanci?
kuchnia
fot.: MIGDAŁ Studio
Pierwszym krokiem była zmiana istniejącego układu funkcjonalnego tak, aby wpisywał się w potrzeby domowników.
Na piętrze powstała duża strefa sypialniana z obszernym otwarciem łazienki na sypialnię, a zamiast dodatkowego pokoju powstała wygodna garderoba przy sypialni. Tymczasem przestrzeń dzienna miała korespondować z ogrodem, ze względu na duże przeszklenia. Częściowo otwarta na jadalnię i pokój dzienny kuchnia stała się sercem domu, miejscem spotkań z przyjaciółmi i wspólnego gotowania — tłumaczą autorzy projektu.
Duet architektów postawił na ponadczasowe, naturalne materiały i mocne akcenty kojarzące się raczej z industrialnymi przestrzeniami niż wnętrzami domów — między innymi stalową siatkę przy balustradzie schodów, zbrojone szkło w szafkach kuchennych czy ścianę z surowego betonu w sypialni, ale o tym później.
w salonie wzrok przyciąga biała zabudowa kominka o łagodnie wyoblonych narożnikach
fot.: MIGDAŁ Studio
Zostańmy na chwilę na parterze — w przestronnym salonie wzrok przyciągają dwie kontrastujące z sobą formy. Pierwszą z nich jest biała zabudowa kominka o łagodnie wyoblonych narożnikach, obok której projektanci umieścili lekko unoszącą się nad podłogą szafkę i fornirowaną ściankę za telewizorem. Część dzienna otulona jest ciepłym odcieniem drewna podkreślonym dodatkowo przez sztruksową sofę w ceglastym kolorze, zwiewne firany i masywne zasłony.
sztruksowa sofa, beżowy dywan i miękkie zasłony dodają wnętrzu przytulności
fot.: MIGDAŁ Studio
Lokalizacja domu nieopodal lasu potęguje uczucie komfortu i spokoju bijącego z tego wnętrza. Drewno, stal, szkło, beton, kamień, forniry drewniane to materiały ponadczasowe. Użyte we wnętrzu godnie się starzeją i pozostają na lata — tłumaczą architekci. — Paleta barw jest raczej stonowana, motywem przewodnim jest naturalne drewno, biele, szarości i najbardziej kontrastujące czernie. Wprowadzenie zieleni do wnętrza, a także różnych tkanin i faktur pozwoliło na zmiękczenie przestrzeni — dodają.
widok na schody
fot.: MIGDAŁ Studio
Drugim mocnym elementem są minimalistyczne schody — autorski projekt architektów z pracowni 3XEL. Nad monolityczną, czarną bryłą, w której ukryte są szafki, umieszczono balustradę ze stalowej siatki technicznej. Industrialny efekt intensyfikuje surowe, szare tło ściany.
grafika łódzkiego artysty Teodora Durskiego
fot.: MIGDAŁ Studio
Wspinając się na piętro, możemy dostrzec wielkoformatową grafikę Teodora Durskiego, łódzkiego artysty młodego pokolenia, dopasowaną kolorystycznie do palety całego wnętrza.
Ostatnim z motywów pojawiających się w całym domu jest szkło — zwykłe, zbrojone i ornamentowe — które występuje między łazienką a sypialnią, w szafkach kuchennych, w drzwiach w holu i w garderobie.
szklana ściana między sypialnią a łazienką
fot.: MIGDAŁ Studio