Ustroń już od XIX wieku znany był jako miejscowość uzdrowiskowa. Tam też stoją kultowe piramidy — domy wczasowe stworzone przez zespół architektów w składzie Henryk Buszko, Aleksander Franta i Tadeusz Szewczyk, których współczesną rozbudowę planują obecnie Maciej Franta i Robert Konieczny. W tę atmosferę odpoczynku wpisuje się także najnowsza realizacja pracowni blsk.studio — projekt wnętrz dwudziestoletniego domu.
w kuchni zestawione są jasne kolory ścian i podłóg z ciemnym odcieniem drewna na meblach
fot.: Zasoby Studio
Zadaniem, przed którym stanął zespół z pracowni BLSK.studio, było odświeżenie istniejącego, piętrowego domku letniskowego w Ustroniu. Analizując jednak zarówno potrzeby inwestorów, jak i zastaną strukturę, architekci zdecydowali o wprowadzeniu kilku zmian w układzie ścian.
rzut parteru, inwentaryzacja i projekt
© blsk.studio
Na parterze stworzyliśmy jednoprzestrzenne wnętrze, w którym łagodnie przenikają się funkcje kuchni, jadalni, salonu oraz czytelni i bawialni. W istniejącej strukturze domu usunęliśmy część ścian, pozostawiając węższe elementy przegród — tłumaczy architekt Mateusz Skalski.
Nowoczesny akcent we wnętrzu stanowią podkreślone ażurową przesłoną schody oddzielające czytelnię od salonu. Składają się z dwóch części — górnej, optycznie lżejszej, stalowej, która unosi się ponad podłogą parteru i dolnej, wizualnie cięższej, drewnianej, pełniącej jednocześnie funkcje spocznika, schodów i siedziska.
nowoczesny akcent we wnętrzu stanowią podkreślone ażurową przesłoną schody oddzielające czytelnię od salonu
fot.: Zasoby Studio
Wypoczynkowej, przytulnej atmosferze domu w górach sprzyja dobór stonowanych i ciepłych kolorów, zróżnicowanych faktur, naturalnych materiałów i budującego nastrój oświetlenia. Wnętrze, choć na pierwszy rzut oka skromne, nieco przywodzące na myśl klimaty japońskich domów, przyciąga uwagę jakością wykończenia, przemyślanymi detalami i designerskimi dodatkami. Wątpliwość wzbudza jednak dobór narzuty na sofę, która pozostawia lekką rysę na eleganckim, ascetycznym wnętrzu.
jasna jadalnia i detal schodów
fot.: Zasoby Studio
W kreowaniu klimatu wnętrza posługiwaliśmy się naturalnymi materiałami i stonowaną kolorystyką. Ściany wykończone są naturalnym tynkiem glinianym, meble wykonane są z dębu lub forniru dębowego, detale i elementy wykończeniowe utrzymane w stonowanej beżowej kolorystyce — dodają projektanci.
kuchnia niemal w całości zatopiona jest w drewnie
fot.: Zasoby Studio
To nie pierwszy projekt przebudowy istniejącego obiektu, którego podejmuje się zespół Mateusza Skalskiego z pracowni BLSK.studio. W naszym portalu przeczytać możecie rozmowę z architektem na temat planów remontu sporo starszej niż domek w Ustroniu posiadłości we Włoszech: Willa pod Weroną, czyli romantyczna opowieść o przebudowie starego domu.