Zaglądamy do lizbońskiej dzielnicy Marvila, gdzie architektki z pracowni KEMA studio przekształciły nieużytkowe poddasze, na jasne mieszkanie z widokiem na rzekę Tag. Aby uzyskać jak najwięcej otwartej przestrzeni, projektantki wprowadziły do wnętrza specjalnie zaprojektowane boksy oraz dużą ilość okien. Całość, jak mówią, nawiązuje do idei „latarni morskiej” — schronienia na szczycie budynku.
Opisywane wnętrze zostało zrealizowane w jednym z najstarszych obszarów przemysłowych i robotniczych Lizbony — dzielnicy Marvila, obecnie przechodzącej proces przekształceń urbanistycznych i społecznych.
boks z ukrytą częścią kuchenną i strefą relaksu
fot.: Eliza Borkowska © KEMA studio
mieszkanie jak latarnia morska
Celem naszego projektu było przekształcenie niemającego warunków do zamieszkania poddasza w jasną i otwartą przestrzeń. Wykreowane wnętrze swoim charakterem nawiązuje do idei „latarni morskiej” — schronienia na szczycie budynku z dala od zgiełku miasta, otwierającego się na odległe widoki, otaczającej zabudowy oprawione błękitem nieba i wody — tłumaczą architektki Eliza Borkowska i Magdalena Czapluk.
we wnętrzu zastosowano naturalne materiały
fot.: Alexander Bogorodskiy © KEMA studio
Ze względu na niefunkcjonalny plan mieszkania i bardzo zły stan konstrukcyjny, konieczna była kompletna przebudowa wnętrz oraz wymiana całego dachu. Jedynymi elementami, które architektki postanowiły zostawić, są belki stropowe oraz ściany szczytowe. Dzięki sporej ingerencji w przestrzeń poddasza oraz geometrię prowadzących do niego schodów, autorkom udało się stworzyć wygodną łazienkę i przestrzeń wejściową.
ze względu na niefunkcjonalny plan mieszkania i bardzo zły stan konstrukcyjny,
konieczna była kompletna przebudowa wnętrz oraz wymiana całego dachu
© KEMA studio
przestrzeń w przestrzeni
Największym wyzwaniem projektowym było wygospodarowanie przestrzeni na niezbędne pomieszczenia, nie zmieniając przy tym ze względu na obostrzenia konserwatorskie formy i wysokości dachu.
boks skrywa kuchnie, miejsca do przechowywania i strefę relaksu
© KEMA studio
Głównym założeniem tego projektu było uzyskanie w mieszkaniu jak największej ilości otwartej i jasnej przestrzeni. Aby osiągnąć ten cel, strefy prywatne — sypialnię i łazienkę umieściłyśmy w osobnym, odłączonym od dachu boksie. Z pozostałej przestrzeni zaaranżowałyśmy salon. Przestrzeń do przechowywania oraz aneks kuchenny zostały ulokowane w kolejnym boksie zintegrowanym ze ścianą szczytową budynku. W ten sposób udało się zachować niezaburzoną przestrzeń salonu oraz nadać mieszkaniu dodatkową ochronę termiczną — opowiadają autorki.
część kuchenna
© KEMA studio
Za pomocą podziałów architektki wyodrębniły w boksie dwie nisze — jedną służącą jako kuchenny blat roboczy oraz drugą, w której wbudowano sofę. Nie zaburza ona otwartej przestrzeni salonu, dzięki czemu można podziwiać geometrię wnętrza.
okna dachowe wpuszczają dużo światła i zapewniają widok na Lizbonę
fot.: Alexander Bogorodskiy, Eliza Borkowska © KEMA studio
dużo światła
Kluczowym aspektem projektu było wykorzystanie światła naturalnego — zarówno bezpośredniego, jak i odbitego. Wnętrze zostało doświetlone za pomocą czterech nowych okien dachowych i dwóch nowych lukarn. Tam, gdzie architektki nie mogły umieścić okien, wprowadziły wąskie, przeszklone pasy wprowadzające światło pośrednie i nadające wnętrzu szczególną atmosferę. Dodatkowo wielkoformatowe lustra umieszczone w specjalnie wybranych miejscach, zwielokrotniają wrażenie przestronności i jasności mieszkania.
wąskie przeszklone pasy wprowadzają dodatkowe światło
fot.: Alexander Bogorodskiy © KEMA studio
stonowane, naturalne barwy
Zastosowanie ciepłych bieli i naturalnych barw wpływa na poczucie przestronności. Do tej bazy kolorystycznej, architektki dodały specjalnie zaprojektowane elementy dekoracyjne wykonane z metalu i cegły, nawiązujące do przemysłowego charakteru dzielnicy.
mieszkanie na poddaszu w Lizbonie, rzut po remoncie
© KEMA studio
Staranny i odpowiedzialny dobór materiałów jest podstawowym założeniem każdego z naszych projektów. W tym projekcie wykorzystane zostały zrównoważone i ekologiczne materiały, takie jak płyty z włóknocementu, kolorowe płyty z włókna drzewnego, sklejka, metal, płytki ceglane oraz drewniana podłoga — dodają projektantki.
architektki wprowadziły duże okna dachowe i lukarny
fot.: Alexander Bogorodskiy © KEMA studio
Aby zapobiec przegrzewaniu się poddasza, wprowadzona została odpowiednia izolacja termiczna dachu oraz półprzezierne rolety zewnętrzne z kontrolą UV. Dodatkowo otwarcie okien na dwóch połaciach dachowych, znajdujących się na przeciwległych elewacjach budynku umożliwia jego przewietrzanie.
wnętrze pełne jest kreatywnych rozwiązań
fot.: Alexander Bogorodskiy © KEMA studio
Projektowanie przestrzeni na poddaszach jest zawsze ogromnym wyzwaniem, a zarazem okazją do zastosowania kreatywnych rozwiązań architektonicznych. W wyniku tej interwencji udało się nam stworzyć funkcjonalne, jasne, otwarte i nowoczesne mieszkanie. Przestrzeń, która pomimo małego rozmiaru ma oddech i wpisuje się w ducha okolicy, w której się znajduje — podsumowują Eliza i Magdalena.
W naszym portalu możecie również przeczytać o kreatywnej aranżacji małej przestrzeni mieszkania w Warszawie, projektu Studia HOKA.