Jak przemycić góralski styl do współczesnego wnętrza? W Kościelisku powstały dwa apartamenty, w których przestrzeniach można poczuć się jak w domu, jednocześnie elementy wystroju nawiązują do stylistyki Podhala.
tradycja i nowoczesność
Dwa prywatne apartamenty, zlokalizowane w kompleksie Tatra Resort & Spa w Kościelisku tworzą razem spójny projekt. Wnętrza zostały zaprojektowane przez architektkę, Weronikę Tomasik, wywodzącą się z Sanoka. Jak opowiada projektantka, inspiracje płynące z Bieszczad stara się przemycić w swoich projektach. Tym razem, za oknem malownicze Tatry. Dwa, położone obok siebie apartamenty są połączeniem lokalnej tradycji i nowoczesności z detalami nawiązującymi do podhalańskiej kultury. Z jednej strony klasyczna kombinacja naturalnych materiałów wykończenia przestrzeni, z drugiej mocne akcenty kolorystyczne, których zróżnicowane odcienie definiują charakter wnętrza. Ale czy kolor i tekstura to nie współczesna interpretacja góralskiego wzornictwa? Połączenie drewna, kamienia, gontu i mocne, nasycone barwy... Styl podhalański w wersji nowoczesnej. Jeden z apartamentów został wykonany w odcieniach ceglanych, drugi natomiast w odcieniach oliwkowych. Całość sprawia, że apartamenty kojarzą się z domem, ciepłem i bezpieczną, przytulną przestrzenią.
apartament w Kościelisku | © Weronika Tomasik
okładzina ścienna - wersja nowoczena
Mogłoby się zdawać, że drewniana okładzina ścienna odeszła w zapomnienie wraz z PRL-owską boazerią. Tymczasem architektka proponuje nietypową okładzinę dekoracyjną przez wprowadzenie gontu bukowego. Materiał ten zazwyczaj kojarzy się z wykończeniem elewacji oraz połaci dachowych. Jak o boazeriach, staralismy się zapomnieć również o tapetach. Okazuje się, że całkiem niesłusznie. Kolejnym niekonwencjonalnym rozwiązaniem jest przeniesienie geometrycznego wzoru z kilimu z lat 30 na grafikę ścienną w formie tapety drukowanej na flizelinowym podkładzie. Standard wykończenia wnętrz zakładał łączenie ekskluzywnych materiałów z ekonomicznymi rozwiązaniami. Meble wykonywane na wymiar posiadają gotowe malowane fronty z Castoramy, a na aneksach kuchennych z IKEA znajdują się płomieniowane, granitowe blaty. Połączenie personalizowanych wykończeń z niedrogimi i łatwo dostępnymi rozwiązaniami sprawdza się w każdej przestrzeni, ale tym razem to dodatki grają pierwsze skrzypce.
W łazienkach i na ścianach dominują oryginalne okładziny oraz reprezentacyjne płytki ceramiczne. Detale, takie jak stoliki nocne, wykonane zostały przez lokalnych młodych rzemieślników z Podhala, poruszających się w tradycyjnym wzornictwie z nowoczesną formą.
apartament w Kościelisku |© Weronika Tomasik
nie tylko estetyka, ale funkcjonalność
Jeden z apartamentów znajduje się w parterze z wyjściem bezpośrednio na zewnętrzny zespół saunowo-wypoczynkowy, z niesamowitą panoramą Tatr z królującym nad okolicą Giewontem. Apartament w parterze o powierzchni 53 mkw posiada dwie wydzielone sypialnie oraz salon z rozkładaną sofą, co daje możliwość pomieszczenia 6 osób. Sypialnie zostały wydzielone szklanymi drzwiami, dzieki czemu całość wnętrza sprawia wrażenie otwartej i przestronnej. Transparentne sypialnie można wysłonić, zapewniając gościom intymność.
apartament w Kościelisku | © Weronika Tomasik
Mniejsza przestrzeń to zaledwie 30 mkw, zlokalizowany jest na 2 piętrze i pomimo niewielkiej powierzchni, dzięki rozłożeniu stref, zapewnia komfortowy nocleg nawet dla 4 osób. Wydzielona szklaną ścianą sypialnia posiada balkon z pięknym widokiem. W części wypoczynkowej zlokalizowano rozkładaną sofę oraz aneks kuchenny. Wnętrza przygotowane są do zamieszkania, a poza walorami estetycznymi, zapewniają mieszkańcom lub gościom wygodę i swobodę ruchu. Aneksy kuchenne nie tylko wyglądają, ale i są praktyczne w użytkowaniu, a za pieknie wykończonymi drzwiami szaf, ukrytych we wnękach, kryje się funkcjonalna przestrzeń. W funkcjonalnych łazienkach znajdują się akcenty kolorystyczne konsekwentnie nawiązujące do całego założenia kolorystycznego wnętrz. Płytki zastosowane na strefach wejściowych oraz w łazienkach, nawiązują swoim wzornictwem do szlaków górskich.
Kolory, rzemieślnicze dodatki i sięganie po inspiracje do tradycji, to klucz do góralskiego stylu na miarę XXI wieku, według architektki Weroniki Tomasik.
Marta Kowalska