Czy da się połączyć glamour ze stylem industrialnym? W jaki sposób zupełnie odmienne w swoim charakterze style mogą się łączyć w jeden? Restauracja OT.Warta w Poznaniu stara się połączyć te elementy. Projekt wnętrza stworzyło studio projektowe mode:lina.
eklektyczne wnętrze można uznać za połączeniem elementów stylu industrialnego z glamour.
fot. Patryk Lewiński | © mode:lina
Łazienki rzeczne zostały odrestaurowane kilka lat temu przez miasto, o których w artykule o zagospodarowaniu brzegów Warty wspomina Kuba Głaz. To właśnie w tym budynku znajduje się zaprojektowana przez studio mode:lina™ restauracja. Sama nazwa lokalu, OT.Warta wskazuje na inspirowanie się zewnętrznym otoczeniem rzeki. Co znajdziemy we wnętrzu?
w części przestrzeni króluje nie szarość, lecz drewno
fot. Patryk Lewiński | © mode:lina
połączenie
Eklektyczne wnętrze można uznać za połączeniem elementów stylu industrialnego z glamour. Wyróżniający się w przestrzeni beton zastosowany na posadzce kontrastuje z błyszczącymi blatami i lampami w kształcie okręgów przypominających plafony. Równie kontrastujący jest rattan wykorzystany w oparciach krzeseł. Wąska przestrzeń wnętrza zostaje zwiększona optycznie lustra w obłych kształtach. Formy surowe występują tu na przemian z błyszczącymi. Zupełnie inna jest część restauracji złożona z drewnianych ślepych arkad, w których umieszczono szkło i rośliny.
obłe lustra powiększają optycznie wnętrze
fot. Patryk Lewiński | © mode:lina
fala
Motywem, który z pewnością wyróżnia się w OT.Wartej jest ściana, na której zawieszony zostały lustra i kuliste lampy będące istotnym źródłem światła w tej przestrzeni. Włókno-cementowe ściany tworzą efekt wodnych fal, które ciągną się harmonijnie przez całą długość lokalu. To oczywiste nawiązanie do najbliższego otoczenia restauracji — rzeki Warty. Fale w połączeniu z kulistymi lampami nadają przestrzeni dynamiki.
na falowanych ścianach źródłem światła są kuliste lampy
fot. Patryk Lewiński | © mode:lina
kolor
Kolorystyka baru skupia się przede wszystkim na delikatnych szarościach, które nadają zasłony, betonowa posadzka czy sfalowana ściana. Odcienie szarości kontrastują tu przede wszystkim z delikatnym brązem, wykorzystanym przy tapicerkach i obiciach bądź jasnym kolorem drewna wykorzystanym w umeblowaniu. Sporadycznie występującym kolorem jest zieleń skupiona w mniej istotnych punktach restauracji.
Ogólna kolorystyka oraz faktury dobrane do tej przestrzeni swoim klimatem nawiązują do płynącej za oknami rzeki Warty. Z kolei dobór dodatków oraz detale to ukłon w stronę przedwojennego ducha w nowoczesnym wydaniu, pełnym dobrego stylu — wskazuje opisując projekt Anna Kazecka-Włodarczyk, główna projektantka z pracowni mode:lina™.
w kilku miejscach znajdziemy obok szarości i drewna również zieleń
fot. Patryk Lewiński | © mode:lina
bar
Zupełnie odmienny jest ustawiony na wprost wejścia bar. Obła forma została zupełnie inaczej wyprowadzona niż pozostałe części lokalu. Dolna część baru utrzymana została w czarnej tonacji ze złotymi bordiurami. Bar zadaszony został z blachy perforowanej w kolorze złotym, która została wykorzystana również przy lampach sufitowych ciągnących się przez całą długość baru. Złota kolorystyka dominuje górną część baru, łącząc się z czarną podstawą. Efekt dopełniają czarne hokery, w których, również jak w pozostałych krzesłach w restauracji, wykorzystano rattan.
czarno-złoty bar wyróżnia się na tle odcieni szarości dominujących w restauracji
fot. Patryk Lewiński | © mode:lina
łącząc różnice
Połączenie surowego betonu i elementów industrialnych z błyskotliwym fragmentami wnętrza bliższymi rozwiązaniom stylu glamour może budzić na pierwszy rzut oka dysonans. Atmosfera lokalu, być może przede wszystkim dzięki klimatycznemu oświetleniu tworzy spokojną, luźną atmosferę lokalu bez zbędnego przepychu.
OT:Warta – detal
fot. Patryk Lewiński | © mode:lina