Zazwyczaj, kiedy mowa o projektach architektonicznych, mamy na myśli to, co powstaje w wyniku zamówienia. Jednak w przypadku poznańskiego projektu wnętrza biurowego architekci z pracowni projektowej AMJ studio zaprojektowali przestrzeń, w której teraz sami tworzą. Minimalizm, czerń i biel, dialog z historycznym charakterem miejsca oraz wprowadzenie nieoczywistych, stylowych elementów − wszystko to odnajdziemy w biurze skrojonym w sam raz dla architektów.
Projekt wnętrza w zabytkowej kamienicy na poznańskich Jeżycach powstał w charakterze spójnej, monochromatycznej przestrzeni, łączącej w sobie tradycję z nowoczesnością. Gruntownie wyremontowany lokal stanowi dziś siedzibę dla dwóch firm: Havel Prado i AMJ studio. Realizacja odważnych pomysłów projektantów, a dokładniej Adama Jankowskiego, Marka Jankowskiego i Kamila Paszka wiązała się w tym przypadku z silną ingerencją w zastaną strukturę budynku. Architekci nie bali się wyburzyć kilku ścian, aby jeszcze bardziej otworzyć przestrzeń wnętrza. Niewątpliwie dużym wyzwaniem projektowym była adaptacja wnętrz zabytkowej kamienicy i przystosowanie ich do wymogów współczesnego miejsca pracy. Całość struktury lokalu została najpierw całkowicie rozebrana: zerwano podłogi, tynki i sufity. Następnie stosując współczesne rozwiązania technologiczne architekci zadbali o zwiększenie komfortu termicznego i akustycznego. Cały lokal został wyposażony w ogrzewanie podłogowe, nowe instalacje elektryczne, ciepłe okna i wygłuszające przegrody wewnętrzne.
Widok na wnętrze biura Havel Prado i AMJ studio
fot. Adam Jankowski © AMJ studio
wpływ lokalnego kontekstu
Największy wpływ przy kreacji architektonicznej wizji wywarł na projektantach unikalny klimat dzielnicy Jeżyce. Ta część Poznania charakteryzuje się inspirującą tkanką urbanistyczną w postaci bogato zdobionych zabytkowych kamienic. Z drugiej strony, w pobliżu biura znajdują nowoczesne obiekty Międzynarodowych Targów Poznańskich, które w ciekawy sposób kontrastują z historyczną architekturą. Projekt wnętrz biurowych jest więc swego rodzaju hybrydą − indywidualnym połączeniem obu stylistyk.
Wnętrze biura Havel Prado i AMJ studio
fot. Adam Jankowski © AMJ studio
minimalizm i historyczne elementy
Minimalizm wnętrza związany jest z naprzemiennym operowaniem czernią oraz bielą, które to elementy silnie ze sobą kontrastują, tworząc ciekawy wizualnie, nieprzeładowany efekt. Zachowane tu zostały oryginalne cegły historycznej kamienicy, które zostały odkryte pod dawnym tynkiem podczas prac remontowych. Stąd, wziął się pomysł na zabezpieczenie widocznego pasa cegieł pod sufitem, a wyraźna ekspozycja autentycznej struktury nadaje charakteru i tożsamości miejsca, a zarazem sprawia wrażenie ciepła oraz przytulności.
Widok na wnętrze biura z czarnymi fotelami
fot. Adam Jankowski © AMJ studio
Istotnym celem było to, żeby nowoczesny charakter nie przekreślał elementów przeszłości, a raczej eksponował jej najlepsze elementy. Efekt przytulności zapewniają także elementy z jasnego drewna. Natomiast doświetlenie miejsc pracy uzyskanie jest dzięki zastosowaniu dużych szklanych przegród we wnętrzach. Z kolei dwa dawne okna balkonowe prowadzące na loggię zostały zastąpione jedną szeroką witryną. Dzięki temu sala konferencyjna jest teraz otwarta widokowo na Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Jedna z zabytkowych maszyn do pisania
fot. Adam Jankowski © AMJ studio
retro i Bałtyk
Dodatkowymi elementami wnętrza, podkreślającymi jego charakter i uwypuklającymi poczucie stylu są czarne, skórzane fotele, retro sofa o klasycystycznej linii oraz kolekcja zabytkowych maszyn do pisania. Przestrzenie pracy dopełniane są czarno-białymi fotografiami związanymi tematycznie z polskimi krajobrazami. We wnętrzach biura użyto również motywów nawiązujących do Morza Bałtyckiego, a konkretnie kamienie pochodzące z rodzimych plaż.
Fotografie pejzażowe we wnętrzu biurowym Havel Prado i AMJ studio
fot. Adam Jankowski © AMJ studio
miejsce twórczej pracy
Projekt AMJ studio jest połączeniem wielu różnorodnych elementów, które jednak tworzą spójna, stylową całość, wpisującą się we współczesne trendy łączenia nowoczesnych elementów z kontekstem miejsca. W końcu najważniejsze to wytworzenie sobie takiej przestrzeni, w której twórcza praca zyska jak najlepsze efekty. jak podkreślają architekci:
Praca nad historyczną strukturą jest zawsze interesująca, ponieważ nigdy tak naprawdę nie wiemy czego możemy się spodziewać. Jednakże dzięki odpowiedniemu podejściu do tematu i wiedzy udało nam się uniknąć większości poważnych problemów.