Szeregowej angielskiej zabudowy nie sposób pomylić z żadną inną. Ulice pełne niemal jednakowych, „zlepionych” ze sobą ceglanych domów tworzą charakterystyczny krajobraz brytyjskich przedmieść. Często jednak te typowe, piętrowe domy przestają być wystarczające dla właścicieli i wielu z nich decyduje się na rozbudowę.
Battersea House w Londynie — powojenny dom szeregowy z lat 50. ubiegłego stulecia został całkowicie odnowiony i rozbudowany o nowoczesne poddasze oraz zabudowę od strony tylnego ogrodu. Zakres prac był szeroki — wewnątrz dom został „wypatroszony” i architekci pozostawili jedynie kilka ścian oraz schody na parterze.
Projektantom z pracowni Proctor & Shaw podobało się powojenne, utylitarne wzornictwo oryginalnego budynku. Czerpali oni także inspiracje z amerykańskiej architektury z połowy XX wieku — mid-century, w szczególności z publikacji Craiga Ellwooda „Case Study Houses”. Architekci opracowali projekt bazujący na prostych, pozbawionych zbędnych dekoracji pudełkowych formach z cegły lub szkła i płaskich dachach, zbudowanych z odsłoniętej stali i drewnianych ścian szkieletowych.
Zachowując wierność ideałom stylu mid-century modern, w londyńskim domu przeważają proste linie, czysta forma i funkcjonalność. Przedłużenie parteru zbudowane jest z jasnej, kremowej cegły kontrastującej z granatowym murem i — poprzez ogromne przeszklenie — otwiera się w stronę ogrodu. Oryginalny poziom podłogi w rozbudowanej części został obniżony o jeden stopień.
przekrój A–A
© Proctor & Shaw
Centrum kuchni znajdującej się w dobudowanej części stanowi dębowa wyspa oraz wiszące nad nią lampy Aim firmy Flos. Instalacje ukryte są za dwuskrzydłowymi drzwiami wkomponowanymi w ścianę obłożoną pionowymi, łączonymi na pióro i wpust malowanymi deskami. Motyw ten kontynuowany jest aż do schodów, pod którymi umieszczono składzik na buty i odzież.
Pokoje w całym domu zostały potraktowane indywidualnie — w salonie dominuje kolor ciemnozielony, w sypialniach pastelowe odcienie, w głównej sypialni — niepomalowany tynk, a w łazienkach — kafelki i lastriko.
Więcej projektów pracowni: www.proctorandshaw.com
oprac. red.
na podstawie opisu autorskiego