Urząd Miasta Szczecina ogłosił konkurs na stanowisko Architekta Miasta — jakie kryteria należy spełnić, aby ubiegać się o tę pozycję?
W latach 2014–2021 Architektem Miasta Szczecina był Jarosław Bodnar, za którego kadencji prowadzone były między innymi prace związane z nową aranżacją szczecińskiej alei Wojska Polskiego. Od czasu jego nagłej śmierci stanowisko to pozostało nieobsadzone, choć o przywrócenie tej funkcji zabiegał szczeciński oddział SARP, a dyskusja na temat roli Architekta Miasta była jednym z głównych wątków tegorocznego Westivalu w Szczecinie.
zadania, jakie czekają Architekta Miasta Szczecina
Wygląda na to, że Szczecin doczeka się miejskiego architekta — 17 października br. w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiło się bowiem ogłoszenie o naborze na to stanowisko.
Architekt Miasta będzie jednocześnie zastępcą dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa w miejskim urzędzie. Do jego zadań należeć będzie:
- prowadzenie spraw z zakresu planowania przestrzennego, nadzór nad BPPM w tym:
współpraca z BPPM,
współpraca z MKUA,
udział w procesie aktualizacji polityki przestrzennej Miasta; - prowadzenie działań mających na celu podniesienie jakości rozwiązań przestrzennych;
- prowadzenie działań w zakresie zachowania i poprawy walorów estetycznych, plastycznych i użytkowych Miasta;
- współpraca z wydziałami i jednostkami organizacyjnymi w zakresie przygotowywania oraz realizacji inwestycji miejskich;
- współpraca z wydziałami i jednostkami organizacyjnymi w zakresie wypracowania i negocjowania wymagań architektonicznych i przestrzennych dla istotnych w przestrzeni miasta inwestycji planowanych lub realizowanych przez inwestorów prywatnych;
- współpraca z organizacjami i stowarzyszeniami architektów i urbanistów;
- inicjowanie i organizowanie konkursów architektonicznych i urbanistyczno-architektonicznych;
- udział w debatach, konferencjach branżowych związanych z planowaniem przestrzennym i architektonicznym w mieście.
kryteria, jakie musi spełniać kandydat_tka
Aby móc ubiegać się o to stanowisko wymagane jest wyższe wykształcenie (kierunek: architektura, urbanistyka), co najmniej 5-letni staż pracy lub prowadzenie przez co najmniej 3 lata działalności gospodarczej, znajomość przepisów prawa (szczegółowo wymienionych w ogłoszeniu), biegła znajomość Word, Lex, obywatelstwo polskie, pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych. Kandydat nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, powinien za to cieszyć się nieposzlakowaną opinią.
Jako wymagania dodatkowe wskazane są: studia podyplomowe z zakresu gospodarki przestrzennej, doświadczenie w administracji publicznej, wpis oraz czynne członkostwo na liście samorządu zawodowego architektów, znajomość oprogramowania związanego z zawodem architekta (CAD, graficzne), znajomość języków angielskiego i niemieckiego, znajomość zagadnień związanych z historią architektury i rozwoju urbanistycznego Szczecina, odpowiedzialność, sumienność, wysoka kultura osobista, kreatywność, dyspozycyjność, aktywność, zmysł organizacyjny, umiejętność zarządzania zespołem, umiejętność pracy pod presją czasu i umiejętność radzenia sobie ze stresem.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu na stanowisko Architekta Miasta Szczecina dostępne są w ogłoszeniu o naborze w Biuletynie Informacji Publicznej.