Natura, kreatywność i przyjazne środowisko to hasła, którymi kierowali się architekci z pracowni Gierbienis + Poklewski projektując wnętrza biura Columbus Energy w Krakowie. Odnowione biuro mieszczące się na 2 500 metrach kwadratowych zyskało dobrze zaaranżowaną i otwartą przestrzeń z nowoczesnym, polskim wzornictwem i przejrzystym układem funkcjonalnym.
recepcja biura Columbus Energy
fot.: Fotomohito © Gierbienis + Poklewski
Od niedawna firma Columbus Energy — jedna z najprężniej rozwijających się firm z branży energii odnawialnej i środowiska w Polsce, może pochwalić się nowymi, pełnymi natury, kolorów i ciekawego wzornictwa wnętrzami projektu architektów Marcina Gierbienisa i Damiana Poklewskiego-Koziełła. Lokal biurowy o imponującej powierzchni 2,5 tys., metrów kwadratowych mieści się w budynku biurowo usługowym BBC9 przy ul. Jasnogórskiej w Krakowie, za którego realizację i zarządzanie odpowiada Mix Group. Zaprojektowany przez ARCHI-VISION Studio Architektury i Wnętrz budynek, został oddany do użytku w 2016 roku i uzyskał poziom very good w międzynarodowej certyfikacji ekologicznej BREEAM.
jednym z motywów jest las i jego fauna
fot.: Fotomohito © Gierbienis + Poklewski
przyjazne miejsce do pracy
Ekologiczny rodowód i działalność Columbus Energy wpłynął na projekt architektów, którzy postanowili stworzyć przestrzeń odzwierciedlającą wrażliwość na przyrodę oraz sprzyjającą kreatywnej pracy.
przestrzenie charakteryzuje mnogość kolorów i tekstur oraz liczne rośliny
fot.: Fotomohito © Gierbienis + Poklewski
Jako projektantom, zależało nam, aby powstała przestrzeń budząca skojarzenia z domem, przyjazna i atrakcyjna, jednocześnie pobudzająca do kreatywności, zaskakująca i oferująca różne doznania. Stąd mnogość kolorów i tekstur widocznych na posadzkach, indywidualne podejście do okładzin ściennych, a także duże zróżnicowanie stosowanych mebli. Nadrzędnym celem koncepcji było sięganie po polskie wzornictwo, zarówno dużych i już uznanych marek, jak i mniejszych firm. Aspekt lokalny wnętrz widoczny jest zarówno w dobranym wyposażeniu, jak i estetyce — na ścianach pokoi spotkań pojawiają się mieszkańcy polskich krajobrazów: niedźwiedzie, jelenie, lisy i wiele innych zwierząt. Inspirowanie się naszą lokalnością prowadzi do oryginalnych pomysłów — opowiadają architekci Marcin Gierbienis i Damian Poklewski-Koziełł.
przestrzeń wspólna i kuchnia pełna polskiego wzornictwa
fot.: Fotomohito © Gierbienis + Poklewski
natura w biurowych wnętrzach
Główną ideą projektu było odwołanie się do natury. Odzwierciedlają ją zarówno liczne rośliny, jak i zastosowane naturalne materiały — drewno i ceramika. Architekci postawili na personalizowane ilustracyjne tapety — murale, gdzie w zielonym krajobrazie pojawiają się rodzime dla naszej szerokości geograficznej zwierzęta. Kolory natury widoczne są również w gamie przyjętej dla wykończenia pomieszczeń oraz mebli i wyposażenia.
wnętrza biura można identyfikować po wizerunkach zwierząt na tapetach
fot.: Fotomohito © Gierbienis + Poklewski
Punktem wyjścia dla projektu była ścisła współpraca z inwestorem nad wygodnym podzieleniem przestrzeni, który umożliwi pracę dużej ilości osób w open space, jednocześnie zapewniając im wysoki komfort.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że aktualnie najwygodniejszym modelem dla biur jest przestrzeń otwarta. Open space pozwala na najbardziej efektywne wykorzystanie każdego metra kwadratowego najmowanej powierzchni i jednocześnie pozwala na elastyczne wprowadzanie zmian w przyszłości np. przesunięcia działów, zmianę miejsca pracy, czy rearanżację. Kluczowe jest takie gospodarowanie dostępną przestrzenią, aby uniknąć efektu hali i organizować przestrzenie otwarte rozdzielane pojedynczymi pomieszczeniami, strefami spotkań, czy zielonymi przepierzeniami. Pozwala to stworzyć poczucie kameralności, przebywania w zespole, czy też poprawić warunki akustyczne. Punktem wyjścia dla opracowania projektu wnętrz dla Columbus Energy był więc dobry plan aranżacji, a dopiero później wprowadzenie idei, która nadawałaby całemu założeniu oryginalnej, autorskiej estetyki. Od początku jednak wiedzieliśmy, że musi to być natura — mówią architekci.
wnętrza charakteryzuje polski design i dużo światła
fot.: Fotomohito © Gierbienis + Poklewski
Ze względu na dużą powierzchnię lokalu oraz mając na uwadze orientację w przestrzeni, zarówno z punktu widzenia pracowników, jak i osób odwiedzających biuro, architekci zdecydowali się na wprowadzenie podziału na trzy strefy. Każdej z tych stref został przypisany jeden kolor i jeden element natury. Motywem przewodnim strefy środkowej jest roślinność i zieleń, gdzie na ścianach pojawiają się ilustracje inspirowane lasem i jego mieszkańcami.
jednej ze stref towarzyszy motyw nieba i powietrza
fot.: Fotomohito © Gierbienis + Poklewski
Tematem strefy znajdującej się po prawej stronie od wejścia jest słońce i ziemia oraz odcienie beżowo-brązowe, a lewej niebo i powietrze wraz z odcieniami niebieskiego i granatu. Do każdej ze stref dopasowane zostały grafiki. Natomiast przestrzeń zasadniczej pracy biurowej utrzymana jest w kolorystyce bieli i szarości, i stanowi tło dla barwnych stref wewnętrznych.
za rysunki na muralach odpowiada Anna Kiełbasa
fot.: Fotomohito © Gierbienis + Poklewski
autorskie murale
Oprócz winylowych, gotowych tapet Vesstige z naturalnymi motywami kory drzew, łodyg, kwiatów, czy drewna, architekci opracowali wspólnie z graficzką Anną Kiełbasą autorskie murale. Artystka wprowadziła w abstrakcyjne kolaże odręczne rysunki. Dzięki temu każda z przestrzeni jest charakterystyczna, a pracownicy orientują się w planie biura, wskazując na „mieszkańca” pomieszczenia. W strefie zielonej były to zwierzęta, a w niebieskiej ptaki i kosmos. Ważną przestrzenią dla inwestora była strefa coworkingowa, gdzie motywem tapety są instalacje fotowoltaiczne pokrywające dachy błękitnego miasta.
strefa coworkingowa w błekitnych odcieniach
fot.: Fotomohito © Gierbienis + Poklewski
Jako inwestorom, zależało nam, aby nasza przestrzeń przyczyniła się i zwiększyła nasz komfort pracy. Dużo zieleni i roślinności sprawia, iż w każdym zakątku naszego biura możemy się zrelaksować, odpocząć oraz naładować baterie [...]. Biuro Columbus Energy w Krakowie jest bogate w szereg różnorodnych miejsc do spotkań, zlokalizowanych w rozmaitych częściach nowej przestrzeni. Wiele z nich mieści się w niewielkiej odległości od stanowisk pracy. Ułatwia nam to sprawną komunikację. Dodatkowym atutem naszego biura są duże pomieszczenia socjalne [...]. Miło tam się spotkać i zjeść razem śniadanie czy wypić popołudniową kawę — podsumowuje z ramienia inwestora, Tomasz Stawiarski, specjalista ds. technicznych Columbus Energy.