Zasłużony budowniczy Sopotu zostanie upamiętniony w centrum kurortu. Miasto rozstrzygnęło konkurs na projekt pomnika Paula Puchmüllera, miejskiego architekta, który miał decydujący wpływ na kształtowanie zabudowy i urbanistyki Sopotu. Pojawienie się monumentu to niejedyna zmiana, która zajdzie w sąsiedztwie ratusza.
Inicjatorem powstania pomnika jest środowisko sopockich architektów, pomysłowi przyklasnęli miejscy radni. Paul Puchmüller (1875–1942) był zasłużonym miejskim architektem, który zaprojektował między innymi sopocki ratusz, Łazienki Północne i Łazienki Południowe, szkołę dla dziewcząt (dziś to bryła II Liceum Ogólnokształcącego), czy kompleks trzeciego domu zdrojowego (razem z Karlem Weberem i Adolfem Bielefeldtem).
monument stanie przed Urzędem Miasta, architekt przepracował tam 20 lat
Idea przywrócenia pamięci najważniejszemu architektowi miasta, który miał decydujący wpływ na kształtowanie zabudowy i urbanistyki Sopotu, zrodziła się w 2021 roku przy okazji obchodów 120-lecia nadania Sopotowi praw miejskich. Wtedy to Rada Miasta Sopotu podjęła uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika upamiętniającego Paula Puchmüllera przed budynkiem Urzędu Miasta, w którym architekt przepracował 20 lat — mówi Marek Nizołek z Urzędu Miasta Sopotu.
Na konkurs wpłynęło sześć prac, sąd konkursowy zdecydował o przyznaniu dwóch nagród oraz jednego wyróżnienia. Pierwsza nagroda (25 tys. zł) trafiła w ręce Studio Rzeźby Maciej Jagodziński-Jagenmeer, znanej z realizacji takich jak: rzeźba Mikołaja Kopernika w Grudziądzu i pomnik Tadeusza Wendy w Gdyni. Drugą nagrodę (15 tys. zł) otrzymał zespół w składzie: Jacek Kiciński, Maciej Jacaszek i Piotr Woszczalski, zaś wyróżnienie: Miłosz Prajsnar, Aleksandra Wiater i Krzesimir Wiater.
II nagroda (15 tys. zł): zespół w składzie Jacek Kiciński, Maciej Jacaszek i Piotr Woszczalski
fot.: Anna Rezulak KFP/UMS
Przedmiotem konkursu był nie tylko projekt pomnika, który stanie przed Urzędem Miasta w Sopocie, ale też koncepcja zagospodarowania otoczenia. Kiedy realizacja?
Pomnik w przestrzeni miasta pojawi się po remoncie Ratusza Miejskiego — zapowiada Marek Nizołek.
miał duży wpływ na wygląd kurortu
Paul Puchmüller urodził się 8 września 1875 roku w Słupsku. Od kwietnia 1849 roku studiował na Wydziale Architektury Królewskiej Wyższej Szkoły Technicznej w Berlinie. W 1901 roku objął stanowisko budowniczego gminy Sopot. Rok później, po nadaniu Sopotowi praw miejskich, uzyskał tytuł architekta miejskiego (Stadtbaumeister).
Wyróżnienie: zespół w składzie Miłosz Prajsnar, Aleksandra Wiater i Krzesimir Wiater
fot.: Anna Rezulak KFP/UMS
Zakres obowiązków Puchmüllera był bardzo szeroki. Do jego zadań należało: kierowanie wydziałem budowlanym magistratu, tworzenie lub współtworzenie projektów budowli komunalnych, współpraca z miernicznym miejskim przy wyznaczaniu sieci ulic. Do 1909 roku wykonywał i nadzorował zadania policji budowlanej, ustalał wytyczne architektoniczne i linię zabudowy oraz czuwał nad ich przestrzeganiem. Był zwolennikiem zabudowy willowej i wolnostojącej, dzięki czemu, pomimo rozwoju, zachował się kameralny charakter kurortu.
Przedmiotem konkursu był nie tylko projekt pomnika, który stanie przed Urzędem Miejskim w Sopocie, ale też koncepcja zagospodarowania otoczenia
© Studio Rzeźby Maciej Jagodziński-Jagenmeer | mat. prasowe