Pracownia Snøhetta zaprojektowała „ścieżkę perspektyw” — Perspektivenweg — dziesięć elementów małej architektury uzupełniających malowniczy, górski szlak z panoramicznym widokiem. Projektanci wprowadzili wzdłuż trasy różnorodne elementy architektoniczne, które podkreślają wyjątkowe walory alpejskiego pasma górskiego.
Nordkette to najbardziej wysunięty na południe łańcuch górski w Karwendel, największym paśmie w Północnych Alpach Wapiennych, położony na północ od tyrolskiego miasta Innsbruck. Kolejka linowa dowozi turystów do położonej na wysokości 1 905 metrów nad poziomem morza stacji Seegrube, gdzie rozpoczyna się prawie trzykilometrowy szlak widokowy.
sytuacja
© Snøhetta
Architekci z pracowni Snøhetta, zamiast tworzyć jedną, przyciągającą wzrok strukturę, zdecydowali się na kilka niewielkich rozwiązań, które podkreślają elementy alpejskiego krajobrazu. Subtelne interwencje architektoniczne zlokalizowane wzdłuż ścieżki wtapiają się w krajobraz, a każdy z nich, od ławek po platformę widokową, podkreśla wyjątkowy punkt wzdłuż szlaku oraz służy za miejsce spotkań. Imponująca platforma widokowa, która zdaje się wyrastać z ziemi i ponad nią unosić, wystaje poza krawędź terenu, podkreślając zmiany topograficzne.
Każdy z dziesięciu elementów uformowany jest ze stali corten. Wybór materiału zainspirowany był zarówno kontekstem, jak i wcześniejszymi interwencjami — Perspektivenweg nawiązuje do istniejących struktur barier przeciwlawinowych wykonanych z tego samego tworzywa. Z kolei typowe dla lokalnych lasów drewno modrzewiowe wykorzystane zostało do wykonania siedzisk ławek i platform. Na konstrukcjach zapisane zostały cytaty austriackiego filozofa, Ludwiga Wittgensteina, które zachęcają turystów do poświęcenia chwili na refleksję i kontemplację.
„Ścieżka perspektyw” łączy inne atrakcje Nordkette, takie jak kolejka Hungerburg projektu pracowni Zahy Hadid oraz stacje kolejki Nordkette autorstwa znanego tyrolskiego architekta Franza Baumanna.
oprac. red.
na podstawie informacji prasowej