Wnętrze POZ_19 w Lublinie autorstwa pracowni 081 ARCHITEKCI jest przestrzenią zaprojektowaną z rozmachem, ale jednocześnie zachowaniem minimalistycznej estetyki, charakterystycznej dla ich projektów, które konsekwentnie rozwijają w swoich kolejnych propozycjach. Prostota, kolorystyczny puryzm, kontrastowe, ale idealnie dopełniające się struktury, mocne, jednak nienachalne akcenty, które wybrzmiewają w minimalistycznym wnętrzu czy wreszcie powtarzalne geometryczne formy − po tym rozpoznamy projekty 081 Architekci.
Wspomniany rozmach POZ_19, zrealizowanego w 2019 roku, wiąże się z przede wszystkim z możliwościami, wynikającymi z wielkości wnętrza, bowiem jest to ono dwupoziomowe. Łącza się tu nowoczesne trendy oraz funkcjonalna prostota, a hasło mniej znaczy więcej jest w pełni realizowane poprzez odejmowanie niepotrzebnych upiększeń.
Widok z góry na wnętrze POZ_19
fot. Rafał Chojnacki © 081 Architekci
monochromatyczne barwy i instalacje świetlne
Na pierwszym poziomie odnajdziemy dużą otwartą przestrzeń salonu oraz nieco cofniętej i wydzielonej podłużnej kuchni. Oddzielona jest ona od części salonowej poprzez bardzo ciekawe rozwiązanie, to znaczy obiektem, który z jednej strony można traktować jako ciekawie rozwiązaną ścianę działową, z drugiej natomiast przywodzi na myśl rodzaj instalacji o walorach zarówno praktycznych, jak i wizualnych, gdyż znajduje się na niej ekran plazmowy i kominek, a z boków to wszystko ramowane jest przez dwa wysokie stojące głośniki. Uzyskane zostało w ten sposób proste rozwiązania, ale poprzez powtarzalność rytmów geometrycznych oraz zestawienia struktur − prostokąt ekranu chłodnej plazmy, ożywianej kolorowym obrazem oraz nieco niżej prostokąt „ekranu” kominka, jest ono również nietypowe.
Otwarty salon POZ_19
fot. Rafał Chojnacki © 081 Architekci
W przestrzeni pierwszego poziomu odnajdziemy przeplatające się biel, szarość o całym wachlarzu odcieni oraz ciepły jasny brąz paneli podłogowych, mebli kuchennych i częściowo obić ściennych. Innym ciekawym rozwiązaniem jest tu drewniana podświetlona wnęka, znajdująca się przy drzwiach wejściowych i pełniąca funkcję miejsca na okrycia wierzchnie, a jednocześnie siedziska.
Sauna we wnętrzu POZ_19
fot. Rafał Chojnacki © 081 Architekci
Bardzo wysoka przestrzeń sufitowa poprzecinana jest wiszącymi lampami, tworzącymi rodzaj interesującej instalacji świetlnej − znów funkcjonalność łączy się tu z atrakcyjnością i niebanalnością efektu wizualnego. Lampy stanowią ważne akcenty również w pozostałych przestrzeniach, bo na przykład ta w sypialni i kuchni, składają się z kilku czarnych podłużnych modułów, przypominając nieco kinetyczne konstrukcje, tak zwane mobile, Alexandra Caldera. Natomiast lampy w łazienkach ciekawie grają z kontrastową struktura płytek. W mieszkaniu odnajdziemy również niewielką saunę.
Sypialnia POZ_19
fot. Rafał Chojnacki © 081 Architekci
gra mocniejszymi akcentami
Schody prowadzące na drugi poziom mieszkania powtarzają rytmy oraz kolorystyczne i materiałowe rozwiązania poziomu pierwszego, zresztą ich ażurowa forma zbudowana z delikatnych, białych tralek stanowi lekkie połączenie obydwu przestrzeni.
Widok na kuchnię POZ_19
fot. Rafał Chojnacki © 081 Architekci
Wśród ich monochromatycznej, subtelnej gamy barwnej odnajdujemy gdzieniegdzie elementy roślinne, które ożywiają wnętrze i są mocnymi akcentami kolorystycznymi − w bielach i szarościach ich zieleń wybrzmiewa tym bardziej. Jedynym odmiennym kolorem jest cytrynowa żółć wnęk pokoju przeznaczonego dla młodszego mieszkańca, zresztą niezwykle ironicznym, ale też bardzo subtelnym elementem jest tam znajdująca się na łóżku poduszka w kształcie popularnej emoji „pile of poo”, chętnie wykorzystywana w mediach społecznościowych. Całość jest atrakcyjna propozycją propozycją opartą na przestrzenności, spójności i minimalizmie w najlepszym wydaniu.
Pokój z mocnymi akcentami kolorystycznymi POZ_19
fot. Rafał Chojnacki © 081 Architekci