Już za chwilę, w samym centrum Gdyni ruszy budowa kamienicy — Rezydencja Plac Kaszubski autorstwa Arch-Deco Sp. z o.o.. Kameralny budynek mieszkalno-usługowy nawiązuje do międzywojennej architektury miasta, a duże tafle giętego szkła nadają mu współczesnego charakteru.
Plac Kaszubski, jedno z ważniejszych miejsc w Gdyni, po wielu latach doczeka się domknięcia swojej zabudowy. U zbiegu ulic Jana z Kolna oraz Placu Kaszubskiego rozpoczyna się budowa kameralnego budynku mieszkalnego, który swoim charakterem nawiązuje do międzywojennej architektury miasta. Za projekt apartamentowca odpowiedzialni są architekci z gdyńskiego biura Arch-Deco, znanego z nawiązań do modernizmu.
architekci zastosowali na elewacjach duże tafle giętego szkła
© Arch-Deco
nawiązanie do gdyńskiego modernizmu
Rejon Placu Kaszubskiego to miejsce o ogromnym znaczeniu dla tożsamości miasta — to tu, w początkach powstawania Gdyni, biło jej serce. Rezydencja Plac Kaszubski sąsiadować będzie bezpośrednio z elegancko odnowionym i zagospodarowanym placem z fontanną, a także z historycznymi budynkami z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wraz z inwestorem od początku wiedzieliśmy, że wygląd powstającej kamienicy jest niemal „skazany” na odniesienia do gdyńskiego modernizmu — tłumaczy architekt Michał Baryżewski.
kamienica domyka Plac Kaszubski
© Arch-Deco
Nawiązania do modernistycznej architektury można łatwo odnaleźć zarówno w kształcie bryły, jak i wnętrzu obiektu. Patrząc na siedmiokondygnacyjną fasadę, na pierwszy plan wysuwa się narożny wykusz z charakterystycznym zaobleniem. Architekci zastosowali w nim duże tafle giętego szkła, wprowadzając do całej realizacji nowoczesne rozwiązania. Obiekt utrzymano w jasnej kolorystyce — do wykończenia elewacji od strony Placu Kaszubskiego zostaną użyte spieki kwarcowe.
fasada od strony ulicy Jana z Kolna przybiera bardziej surową formę
© Arch-Deco
elegancja i nowoczesność
Fasada od strony ulicy Jana z Kolna przybiera bardziej surową formę, odzwierciedloną w prostych, geometrycznych podziałach bryły. Warto zwrócić uwagę na pasy szerokich balkonów wykończonych stalowymi balustradami w kolorze antracytu. Wycofanie najwyższej kondygnacji względem elewacji nadało jej lekkości i umożliwiło powstanie obszernych tarasów przypisanych do największych i najwyżej ulokowanych apartamentów. Części wspólne, takie jak wejście do budynku, klatki schodowe, strefy wind czy korytarze zaprojektowano z dbałością o detal. Reprezentacyjny charakter strefy wejścia przełamują drewniane elementy powtórzone także w innych częściach wspólnych budynku.
drewno na ścianach wprowadza ciepły nastrój we wnętrzach części wspólnych
© Arch-Deco
Jak o wnętrzach apartamentowca mówi Paweł Kwiecień z Arch-Deco:
Wprowadziliśmy do wnętrz wielkoformatowe spieki elewacyjne i zastosowaliśmy duże podziały, charakterystyczne dla fasady budynku. Chcieliśmy, aby dzięki temu wnętrza stały się kontynuacją wyglądu bryły. Utrzymanie skojarzeń z elegancją gdyńskiego modernizmu staraliśmy się osiągnąć poprzez odpowiedni dobór elementów wyposażenia, nawiązujących do niego stylistyką i materiałem, czy zastosowanie charakterystycznych wyoblonych narożników w lobby, czy na korytarzach. Jednocześnie chodziło nam o wytworzenie ciepłego, domowego nastroju. To założenie spełniliśmy, stosując drewno na portalach windowych i drzwiowych, tapety nadające miękkości ścianom, ciepłe kolory i naturalne oświetlenie.
piętra do pierwszego do piątego to mieszkania różnej wielkości, a ostatnie kondygnacje to apartamenty
© Arch-Deco
kameralny budynek mieszkalno-usługowy
Kamienica została podzielona na trzy strefy funkcjonalne. W parterze, w podcieniu nadwieszenia, mieścić się będą cztery lokale usługowe, dostępne bezpośrednio z placu oraz ulicy. Na piętrach od pierwszego do piątego mieszkania o różnej wielkości, z których każde wyposażone będzie w balkon, taras lub loggię. Na ostatniej kondygnacji znajdą się najbardziej komfortowe apartamenty o powierzchni od 100 do ponad 160 metrów kwadratowych z tarasami wielkości 62 metrów kwadratowych.
budynek powstaje w odległości pięciominutowego spaceru od Skweru Kościuszki i plaży miejskiej
© Arch-Deco
Sięgająca trzech metrów wysokość wszystkich mieszkań oraz duże okna zamontowane na poziomie podłogi nadadzą wnętrzom przestronności, doświetlą je i podkreślą walory widokowe lokalizacji. W dostępnym tylko dla mieszkańców podwórku umieszczonym na tyłach budynku powstanie zielone patio z placem zabaw oraz ukrytym wjazdem do garażu podziemnego.