Spółka Stocznia Centrum Gdańsk w ramach specustawy „lex deweloper” chce wybudować na Młodym Mieście w Gdańsku 340 mieszkań, kilkanaście lokali usługowych i tzw. inwestycje towarzyszące. Projekt, który przygotowała pracownia JEMS Architekci, nawiązywać ma do zabudowy przemysłowej. O jego losie zadecydują miejscy radni.
Teren półwyspu Drewnica i dawnej Stoczni Schichaua w Gdańsku od 2016 r. jest w rękach spółki Stocznia Centrum Gdańsk. Atrakcyjne działki leżą na terenach postoczniowych w dzielnicy Młode Miasto, która po latach stagnacji zapełnia się nową zabudową. Deweloper na gruncie o powierzchni 15 tys. mkw. chce postawić dwa ciągi budynków mieszkalnych liczących 340 mieszkań i kilkanaście lokali usługowych. Za projekt odpowiada warszawska pracowania JEMS Architekci, która nad koncepcją zagospodarowania terenów dawnej Stoczni Gdańskiej pracuje z inwestorem już od 7 lat. Układ urbanistyczny ma być oparty na historycznym układzie dróg technologicznych dawnej stoczni, a architektura nawiązywać do zabudowy przemysłowej.
Widok ul. Popiełuszki
SCG, projekt: JEMS Architekci
„Lex deweloper” na Młodym Mieście
Obowiązujący plan pozwala jednak na budowę nie mieszkań, lecz zabudowy usługowej (choć w uchwalonym w 2018 r. Studium Gdańska przewidziano już mieszkaniówkę), dlatego deweloper chce skorzystać ze specustawy mieszkaniowej „lex deweloper”. Wprowadzona w 2018 r. specustawa, którą pierwotnie krytykowało wiele samorządów, w tym miasto Gdańsk, umożliwia realizację inwestycji mieszkaniowych na terenach, dla których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub w sytuacji, gdy plan istnieje, ale nie przewiduje zabudowy mieszkaniowej. Warunkiem są natomiast tzw. inwestycje towarzyszące – czyli obiekty uzupełniające, takie jak szkoły, tereny rekreacyjne, infrastruktura drogowa czy przestrzenie publiczne.
Tak może wyglądać półwysep Drewnica. Widok ul. Narzędziowców
SCG, projekt: JEMS Architekci
Losy inwestycji SCG będą ważyły się na najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska – 27 marca. Radni będą głosować nad uchwałą pozwalającą prezydentce Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz na podpisanie porozumienia z inwestorem w sprawie realizacji inwestycji towarzyszących. To pierwszy krok. Jeśli radni dadzą zielone światło, inwestor będzie mógł złożyć wniosek, który musi spełniać wymogi specustawy mieszkaniowej. Dopiero w kolejnym głosowaniu Rada Miasta będzie podejmować decyzję o zgodzie na realizację samej inwestycji mieszkaniowej.
Rewaloryzacja parku, przebudowa ulicy
Co dokładnie miałby zrealizować inwestor poza mieszkaniami w ramach tzw. inwestycji towarzyszących?
• Budowę nowej sali gimnastycznej oraz modernizację pomieszczeń dydaktycznych w Szkole Podstawowej nr 57 przy ul. Aksamitnej 8.
• Rewaloryzację południowej części Parku Steffensów (powierzchnia ok. 2 ha).
• Budowę windy przy Żółtym Wiadukcie.
• Zagospodarować fragment pasa drogowego przy ul. ks. Popiełuszki i ul. Głównej, gdzie miałaby powstać zieleń, chodnik i ścieżka rowerowa.
• Przebudować ul. Narzędziowców na odcinku od ul. Jana z Kolna do ul. ks. Popiełuszki.
Wizualizacja nowej sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 57 przy ul. Aksamitnej 8.
SCG, projekt: JEMS Architekci
W ubiegłym roku w Gdańsku na mocy zarządzenia prezydenta wprowadzono dodatkową, nieobowiązkową procedurę przeprowadzaną przed formalnym złożeniem wniosku w trybie specustawy mieszkaniowej. Powołano wówczas interdyscyplinarny zespół roboczy, który analizuje koncepcję inwestycji mieszkaniowej, przekazuje inwestorom wytyczne i uwagi. Inwestorzy, którzy przystąpili do tego nieobowiązkowego postępowania przed złożeniem wniosku, podejmują się również przeprowadzenia Gdańskiego Dialogu Społecznego. Proces ten prowadzi Biuro Architekta Miasta, które organizuje spotkania z mieszkańcami na temat skali, zakresu i rodzaju inwestycji.
Przy założeniu, że w marcu otrzymamy zgodę Rady Miasta na zawarcie umowy w sprawie inwestycji towarzyszących, a jesienią br. decyzję lokalizacyjną, realizacja inwestycji może rozpocząć się wiosną 2027 roku i zakończyć w ciągu 36 miesięcy – deklaruje Krzysztof Sobolewski, prezes SCG.