W położonym między Stuttgartem a Monachium mieście Ulm zespół sześciu specjalistów z zakresu programowania, wzornictwa, projektowania i wdrażania produktów testuje kapsuły przetrwania. Nowatorskie rozwiązanie ma pomóc osobom dotkniętym problemem bezdomności schronić się w najzimniejsze noce. Konstrukcje zapewniają miejsce spania, dostęp do Internetu oraz przestrzeń dla czworonoga.
Technologia i dizajn dla przetrwania
Wykonane z drewna i stali kabiny stanęły na ulicach miasta w ramach testów. Wodoodporne i wiatroszczelne konstrukcje, które są w stanie pomieścić dwie osoby, mają za zadanie chronić przed zimnem, wiatrem i deszczem osoby nieposiadające innego schronienia.
Wywiady z mieszkańcami Ulm na temat kapsuł
fot. Ulmer Nest
Wyposażone w panele fotowoltaiczne konstrukcje mają dostęp do bezprzewodowego internetu oraz oferują możliwość naładowania telefonu. Pozbawione monitoringu wizyjnego, w celu zapewnienia prywatności użytkownikom, są jednak wyposażone w szereg czujników. Każde otwarcie kabiny uruchamia czujniki, które informują służby miejskie o tym, że kabina jest w użyciu. Ta informacja w zamierzeniu twórców ma pomóc w utrzymaniu czystości i sprawności kapsuł oraz zapewnić pomoc i bezpieczeństwo jej użytkownikom.
Spóźnione testy
Aktualnie trwające testy mają dać odpowiedź na pytania, związane z możliwością wdrożenia produktu na szerszą skalę. Badane są właściwości fizycznej ochrony użytkowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, przeprowadzane wywiady i ewaluacje.
Testy prowadzono także na prototypie
fot. Ulmer Nest
Z powodu obostrzeń związanych z trwającą pandemią COVID-19, testy rozpoczęły się później, niż zakładano. To z kolei sprawiło, że kapsuły nie mogły być przetestowane w najzimniejsze noce trwającej zimy.
Zaplanowana prowizorka
Twórcy projektu „Ulmer Nest” podkreślają, że nie zastąpi on pobytu w tradycyjnym schronisku czy noclegowni, ale stanowi alternatywę dla spania na świeżym powietrzu. Projektanci nazywają kapsuły „awaryjną opcją ostateczną”, która używana powinna być jedynie w sytuacjach podbramkowych.
fot. Ulmer Nest
Projekt kierowany jest przede wszystkim do osób, które z różnych powodów nie mogą trafić do zwykłego schroniska dla bezdomnych. Może to być spowodowane problemami fizycznymi lub psychicznymi. W skorzystaniu z lokalnych noclegowni często przeszkodą są formalności i brak oficjalnej rejestracji w Ulm. Nie wszystkie tego typu obiekty przyjmują także osoby z psami, których część osób bezdomnych nie chce zostawiać samych na noc.
Kapsuła w zamierzeniu twórców nie jest więc pomyślane ani zaprojektowane jako zamiennik dla zwykłego mieszkania. To środek ostateczny, który ma chronić ludzi przed obrażeniami fizycznymi, a nawet zamarznięciem na śmierć w najzimniejsze noce. Pytanie tylko, czy wprowadzenie na szerszą skalę tego typu rozwiązania, nie spowoduje spowolnienia procesów mających na celu systemowego radzenia sobie z kryzysem bezdomności i oferowania prawdziwych, docelowych rozwiązań.