Zniknie ponad 200 miejsc parkingowych, a w ich miejsce pojawi się 220 nowych drzew. Taka przyszłość czeka rejon ulic Złotej i Zgoda w Warszawie, na którego przebudowę właśnie ogłoszono przetarg.
W centrum stolicy trwa kilka ważnych inwestycji, które mają szanse zmienić percepcje jej ścisłego centrum. Na Chmielnej, zaniedbanym deptaku z rozpadającą się małą architekturą, układane są już pierwsze, nowe płyty chodnikowe. Zaawansowane prace trwają także u podnóża Pałacu Kultury i Nauki, gdzie realizowany jest pierwszy etap Placu Centralnego projektu A-A Collective.
Plac przed Domem pod Orłami — wizualizacja
© UM Warszawa — materiały przetargowe | RS Architektura Krajobrazu
Kolejnym krokiem ma być przebudowa całego fragmentu śródmieścia w rejonie ulic Zgoda, Złotej i Jasnej. Konkurs na projekt metamorfozy tego obszaru w 2021 roku wygrała pracownia RS Architektura Krajobrazu, która odpowiada także za koncepcję przebudowy ulicy Chmielnej.
Plac przed Domem pod Orłami — stan obecny
© Google Street View
Projekt jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć w ramach Nowego Centrum Warszawy, dotyczy bowiem obszaru o powierzchni aż 2,5 hektara, czyli dziesięć razy większej niż plac Pięciu Rogów. Efekt zmian ma być proporcjonalny do ich zakresu. Całkowicie zmienią się nie tylko ulice Złota i Zgoda, ale też Sienkiewicza, fragment ulicy Jasnej oraz place pomiędzy nimi, w tym przed charakterystycznym „Domem pod Orłami”, reprezentacyjną oprawę otrzyma nareszcie Filharmonia.
Plac przy Filharmonii Narodowej — wizualizacja
© UM Warszawa — materiały przetargowe | RS Architektura Krajobrazu
Z powierzchni ulic zniknie przeszło 200 miejsc postojowych — niemal tyle samo pojawi się nowych drzew. Część z nich to rośliny o wysokości nawet 9 metrów i obwodzie pnia 50-60 cm. Dla porównania — największe drzewa na Placu Pięciu Rogów mierzą około 6 metrów.
Poza drzewami zaplanowano skwery z niską zielenią, ozdobne fontanny oraz trzy duże miejskie place. Towarzyszyć im będzie zaplanowana w detalach wymiana wszystkich nawierzchni, zastosowane zostaną materiały estetyczne i wysokiej jakości.
Nowy plac przy ul. Zgoda — wizualizacja
© UM Warszawa — materiały przetargowe | RS Architektura Krajobrazu
Równolegle powstają projekty kolejnych obszarów w Nowym Centrum Warszawy. Na ukończeniu jest szczegółowy plan przebudowy ulicy Kruczej. We współpracy z kolejarzami Warszawa kreśli również nowy kształt Alej Jerozolimskich — do realizacji po zakończeniu prac remontowych na tzw. linii średnicowej. Projektanci pracują też nad założeniami dla kolejnych etapów „Zielonej Marszałkowskiej”.
Nowy plac przy ul. Zgoda — stan obecny
© Google Street View
Usunięte z chodników i powierzchni ulic auta jednak nie wyparują — obok realizowany jest parking podziemny pod Placem Powstańców Warszawy, który pomieści 420 samochodów — a więc niemal dwukrotnie więcej niż zaplanowano do redukcji. To pilotażowy projekt prowadzony w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego.
Czytaj także: Nowa, gorsza wersja Placu Powstańców Warszawy
Fontanna między Domami Towarowymi Centrum w miejscu tunelu
© UM Warszawa — materiały przetargowe | RS Architektura Krajobrazu
W rejonie objętym zmianami planowane jest pozostawienie miejsc dla mieszkańców okolicznych budynków (posiadaczy abonamentu parkingowego) oraz „kopert” dla osób z niepełnosprawnościami i dla dostawców. Oddanie parkingu do użytku planowane jest wstępnie na przełom 2024 i 2025 roku.
Zakres prac
© UM Warszawa — materiały przetargowe | RS Architektura Krajobrazu
Prace przy przebudowie kwartału w rejonie ulic Złotej i Zgody zaplanowane są aż na 24 miesiące — ich zakończenie zaplanowano na 2026 rok. Aby zapewnić sprawny dojazd dla mieszkańców, służb i dostawców prace podzielono na kilka etapów. W pierwszej kolejności przebudowany zostanie fragment ul. Zgoda i ul. Złotej. Zasypany zostanie wykop prowadzący do tunelu pod ul. Marszałkowską. Zamiast niego na powierzchni pojawi się szerokie przejście dla pieszych z przejazdem rowerowym, które połączy Złotą z Placem Centralnym. W drugim etapie przebudowana zostanie druga część ul. Zgoda, plac u zbiegu z ul. Sienkiewicza, plac Młynarskiego przy Filharmonii Narodowej. Jako ostatnia wyremontowana zostanie ul. Sienkiewicza i fragment ul. Jasnej.
Wiuzalizacja
© UM Warszawa — materiały przetargowe | RS Architektura Krajobrazu