Przestrzenie publiczne wokół ambasady rosyjskiej w Warszawie są od początku wojny w Ukrainie miejscem organizacji protestów. Teraz ulica Belwederska, przy której zlokalizowana jest placówka dyplomatyczna, stała się uliczną galerią sztuki Wolna Ukraina.
Obecność galerii naprzeciwko Ambasady Federacji Rosyjskiej najmocniej sygnalizuje wielkoformatowy napis Cлава Україні. Wokół niego powstają prace artystyczne nawołujące do zakończenia wojny.
fot. Rafał Motyl / UM Warszawa
To, co od kilku tygodni dzieje się w Ukrainie, przeraża i porusza nas wszystkich, także artystów, którym oddajemy przestrzeń przy ul. Belwederskiej, tuż obok Ambasady Federacji Rosyjskiej. Chcemy, by galeria Wolna Ukraina była miejscem, gdzie artyści będą mogli pokazać swoje prace nawołujące do jak najszybszego zakończenia wojny szerszej publiczności, w przestrzeni publicznej.
Wiceprezydentka m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.
berlińskie wzorce
Jak przyznają organizatorzy, inspiracje do powstania galerii czerpali oni z berlińskiej East Side Gallery oraz ulicznej twórczości zaangażowanej, która ewoluuje w Polsce od lat 80. To także działanie, które wpisuje się w bieżącą komunikację antywojenną i wykorzystuje atrakcyjność sztuki ulicznej, chętnie komentowanej i udostępnianej w mediach społecznościowych. Twórcą pomysłu i koncepcji powstania galerii jest Aleksander Kobecki, a inicjatorami warszawscy radni: Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska, Marcin Rolnik oraz Sławomir Potapowicz. Kuratorem wystawy został dr hab. Arkadiusz Karapuda.
fot. Rafał Motyl / UM Warszawa
galeria otwarta
Artyści zainteresowani prezentowaniem swoich prac w ramach ulicznej galerii Wolna Ukraina mogą zgłaszać się do Stołecznej Estrady (estrada@estrada.com.pl). Organizatorzy pozostawiają dowolność w wyrazie artystycznym, zastrzegając, że mogą odmówić wydania zgody na realizację koncepcji wulgarnych lub obrazoburczych.