Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Zobacz w portalu A&B!
Piloty nowej generacji - pełna kontrola nad inteligentnymi zacienieniami

Pasaż Podwale. Przyszłość terenu dawnego City Forum w centrum Gdańska

20 września '24

Kompleks handlowy City Forum - dziś pod nazwą Pasaż Podwale - w kluczowej dla miasta lokalizacji, naprzeciwko dworca PKP, otwarto w 1998 r. Dziś jest kiepską wizytówką Gdańska, a Miasto zastanawia się jak uatrakcyjnić i zazielenić ten teren. Inwestor rozwiewa jednak nadzieje na nową zabudowę i zapowiada, że szykuje się do rewitalizacji.

Projekt jednego z pierwszych nowoczesnych centrów handlowych w Gdańsku od początku budził emocje, choć wybrany został w konkursie. Architekci przy Podwalu Grodzkim projektowali nie tylko pasaż handlowy, ale i budynek w którym znalazł się wielopoziomowy parking oraz nową zabudowę, gdzie później przez lata funkcjonowało kino Krewetka. Zwyciężył projekt gdańskiej pracowni FORT.

Dziś śmiało można powiedzieć, że kompleks nie wytrzymał próby czasu. Piesi skazani są na niewygodne rozwiązania komunikacyjne, plac na którym mogłoby tętnić miejskie życie jest zaniedbany i po brzegi wypełniony betonową kostką. Z czasem dawne City Forum zaczęli opuszczać kolejni najemcy, do czego rękę przyłożyła też budowa gigantycznego Forum Gdańsk w centrum miasta, a później i pandemia. Teraz nad analizami dotyczącymi przyszłości tego obszaru pochyliło się Miasto.

Pasaż Podwale. Rejon, który potrzebuje zmian

Wszystko zaczęło się od dyskusji nad przyszłością City Forum, a dokładnie — wyłożonego od krańca do krańca betonową kostką — placu tuż przy przystankach autobusowych. Kluby radnych i kolegium prezydenta postanowiły przeprowadzić analizy, co można z tym obszarem zrobić, w jaki sposób przestrzeń tę uatrakcyjnić, zazielenić. Nasze prace zaczęliśmy od analizy historii przekształceń tego miejsca i poniekąd odkryliśmy na nowo przedwojenne rozwiązania – mówił w marcu na łamach AiB prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska.

Na poziomie -1 pojawi się kilka drzew

Na poziomie -1 pojawi się kilka drzew

Pameni Polska



W efekcie powstały opracowania dotyczące dziejów przekształceń urbanistycznych Zachodniego Frontu Śródmieścia Gdańska, a także animacja, która pokazuje przedwojenne śródmieście. Po publikacji filmu, nie brakowało głosów, że w miejscu Pasażu Podwale powinna zostać odtworzona powojenna wielkomiejska pierzeja.

- Możemy dyskutować czy istniejąca zabudowa — relikt wczesnych lat 90. — ma pozostać, czy może gotowi jesteśmy na dyskusję o jej wymianie? Wiąże się to także z pytaniem, czy przyjęty na początku lat 90. model kształtowania przestrzeni dalej odpowiada współczesnym oczekiwaniom. Jeśli nie, to wtedy pojawia się kolejne pytanie to: jak ta przestrzeń miałaby wyglądać? – dodawał prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska.

Zaznaczał, że przedstawione na filmie Pawła Mrozka rozwiązanie — z uwagi na powojenną realizację układu komunikacyjnego - nawet jeśli przyjmiemy założenie co do jego pewnego zawężenia — niestety jest nie do odtworzenia.

Pamiętać trzeba, że historyczna pierzeja zabudowy przed dworcem biegła mniej więcej w miejscu, gdzie teraz znajduje się torowisko tramwajowe - mówił prof. Lorens.

Jaka przyszłość czeka ten teren? Choć centrum czasy świetności ma już dawno za sobą, inwestor rozwiewa dziś nadzieje na nową zabudowę.

Koncepcja remontu Pasażu Podwale, w tle po lewej stronie: gdański Zieleniak

Koncepcja remontu Pasażu Podwale, w tle po lewej stronie: gdański Zieleniak

Pameni Polska


- Nie mamy dziś planów budowy nowego obiektu, medialne dyskusje na ten temat są na wyrost – przyznaje Małgorzata Gdanietz, dyrektorka w Pameni Polska – firmie, do której należy Pasaż Podwale. – Natomiast obiekt ma już swoje lata, chcemy go uatrakcyjnić, szykujemy się do rewitalizacji. W Pasażu Podwale jest dzisiaj 24 najemców, ale wkrótce pojawią się nowi. Funkcja się nie zmieni, pozostaniemy obiektem wielofunkcyjnym: z gastronomią, handlem i usługami.

dawne City Forum. Inwestor zapowiada lifting

Inwestor plany rewitalizacji snuł już kilka lat temu, ale przez pandemię koronawirusa zostały one spowolnione. Koncepcję przebudowy opracowała pracownia TBI -Architecture&Engineering z Barcelony przy udziale architektów ze Studia Kwadrat Beaty i Pawła Jurago z Gdańska. Jesienią 2023 r. Igor Strzok, ówczesny Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zalecenia dla tej inwestycji. Ostateczna decyzja, w oparciu o projekt przygotowany przez inwestora, będzie należała do Dariusz Chmielewskiego, obecnego PWKZ.

Zgodę na lifting Pasażu Podwale musi wydać pomorski konserwator zabytków

Zgodę na lifting Pasażu Podwale musi wydać pomorski konserwator zabytków

Pameni Polska

Planujemy wymienić stolarkę okienną, pozostawić klinkier jako główny akcent fasady, dołożyć przypominającą drewno okładzinę i barwy antracytu. Na głównym placu od strony przystanków tramwajowych pojawi się zieleń w donicach. Ponadto na poziomie -1 planujemy powiększyć strefę ogródków gastronomicznych, są też nowe drzewa – robinie akacjowe. Zieleń planujemy też w zamkniętej części pasażu. Pojawia się spójne szyldy, zaprojektowane zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków i uchwałą krajobrazową. Aby uporządkować fasady obiektu ukryte zostaną zewnętrze urządzenia klimatyzacyjne oraz instalacje – wylicza Małgorzata Gdanietz.

Wkrótce rejon miasta w którym stoi Pasaż Podwale zostanie nieco ucywilizowany za sprawą budowy przejścia naziemnego przez Podwale Grodzkie, naprzeciwko dworca PKP w Gdańsku. Prace już trwają, a wielokrotnie przekładana inwestycja ma być gotowa do końca listopada.

Ewa Karendys

Głos został już oddany

Velux Ad Impression
Odkryj moc światła dziennego z narzędziami projektowymi VELUX!
Witamy w idealnym biurze
Stone takes the stage - targi kamienia naturalnego, 24-27 września, Werona, Włochy
INSPIRACJE