Zewsząd docierają alarmujące głosy o tym, że czeka nas największa susza od ponad 50 lat. W wielu miastach ruszyły lokalne akcje przydomowego zbierania deszczówki, o czym pisaliśmy w tekście Susza – stajemy w obliczu realnego problemu. Wiele osób tworzy specjalne poidełka nie tylko dla ptaków, ale i owadów. Architekci z Gąska Studio mają własny pomysł na walkę ze skutkami suszy w mieście. Poznajcie PARO!
Architekci z Gąska Studio stworzyli obiekt, który gdy wejdzie w życie, zmieni obraz miejskich trawników i skwerków. Z ledwo zazielenionych, z plackami gołej ziemi lub wyschniętej trawy mają szansę stać się, jak twierdzą projektanci, „mikro oazami”. Wszystko to może sprawić PARO – element małej architektury, którego zadaniem jest pielęgnacja i zabezpieczenie niewielkich obszarów zieleni w miastach.
Przeciwko suszy w miastach
Jeśli w mieście musimy już mieć słupki i betonowe formy zagradzające wstęp samochodom na chodnik, mogą być to słupki, które dodatkowo dostarczą wilgoci rosnącej wokół zieleni. Dzięki punktowemu rozmieszczeniu w elastyczny sposób można wspomóc regenerację roślin oraz zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu.
PARO, został wykonany z regranulatu metodą termoformowania próżniowego, co zapewnia obniżenie kosztów produkcji i skraca jej proces. Obiekt składa się z dwóch nasuniętych na siebie walców, spasowanych łupin. Można umieścić go w ziemi dzięki kompatybilnemu fundamentowi śrubowemu. Powstała pastylka-zbiornik pozwala gromadzić i retencjonować wodę deszczową.
Powstała pastylka-zbiornik pozwala gromadzić i retencjonować wodę deszczową
© Gąska Studio
Przy pomocy prostego parownika ultradźwiękowego zebrana woda zamieniana jest w parę wodną i uwalniana, a następnie równomiernie rozprowadzana. PARO uruchamia się cyklicznie, co zapewnia regularne nawilżanie trawników. W ten sposób tworzy się korzystny biotop, a do tego ciekawe zjawisko wizualne.
Całość zasilana jest niewielkim panelem fotowoltaicznym umieszczonym w górnej części obiektu. Architekci opracowali trzy róże formy PARO, czego efektem jest kolekcja mebli miejskich. W jej skład wchodzi siedzisko, kosz na odpady, latarnia oraz karmnik. Każdy z nich spełnia nieco inną funkcję, jednocześnie spełniając swoje główne zadanie – nawilżanie zieleni. Poszczególne kształty PARO mogą kreować wygląd miejskiej architektury i rozwój wspomnianych już „mikro oaz”.