Poznaliśmy nominowanych do dziesiątej, jubileuszowej edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy. Rusza właśnie internetowy plebiscyt mieszkańców, a zwycięzców poznamy pod koniec kwietnia. Wśród nominowanych wielkie muzea i nieduże biblioteki, dużo gruzu, (jak zwykle) nieco rozczarowująca mieszkaniówka i zupełny brak biurowców.
Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy. Nagroda jest przyznawana we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Urbanistów Polskich.
Nominacje jak zwykle podzielono na pięć kategorii: architektura użyteczności publicznej; architektura mieszkaniowa; nowe życie budynków; projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne. Głos w plebiscycie oddawać można za pośrednictwem strony internetowej nagrody do 21 marca.
architektura użyteczności publicznej
Nominacje w kategorii budynków publicznych najbardziej różni skala. Choć oficjalnie mamy tu trzy nominowane budynki, to dwa z nich powstały w ramach jednego kompleksu, na podstawie jednego projektu wyłonionego w konkursie architektonicznym — mowa tu o Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Nominowanie ich z osobna (różni inwestorzy, późniejsze zmiany w projektach) podkreśla rangę inwestycji na Cytadeli, ale też nieco ukrywa najsłabszy jej punkt, czyli wielki pusty plac przed prostopadłościennymi gmachami. Biblioteka w Choszczówce jest zupełnie innym, kameralnym obiektem, który powstał nie z setek litrów betonu i sprowadzanego z drugiego końca Europy kamienia, ale w konstrukcji z drewna klejonego oraz prefabrykowanych elementów ścian i stropów. Autorzy podkreślają chęć ograniczenia śladu węglowego konstrukcji, co jeszcze bardziej wzmacnia kontrast do gmachów z Żoliborza.
Biblioteka w Choszczówce
Autorzy: Ambient
Autor muralu: Alek Slon
Inwestor: Urząd Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy
Nowa biblioteka publiczna w Choszczówce
fot.: Artur Wosz | © UM Warszawa
Muzeum Historii Polski
Autorzy: WXCA
Współpraca: WSP Polska, Biuro Techniczne Tuscher, Pracownia Akustyczna Piotr Kozłowski, Janczarski Studio, QLAB Laboratory of Light, GASTRO-PROJEKT dr inż. Barbara Koziorowska-Abramczyk, Proteck, RS Architektura Krajobrazu, MT usługi projektowo-wykonawcze: Tadeusz Kurzewski
Inwestor: Muzeum Historii Polski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Muzeum Historii Polski
© mat. prasowe UM Warszawa
Muzeum Wojska Polskiego
Autorzy: WXCA
Współpraca: Biuro Happold Polska, Pracownia Akustyczna Piotr Kozłowski, Studio Krajobraz, Janczarski Studio, MT usługi projektowo-wykonawcze, Protect
Inwestor: Muzeum Wojska Polskiego
Muzeum Wojska Polskiego
fot.: Marcin Czechowicz, Filip Domaszczyński | © UM Warszawa
projektowanie przestrzeni publicznej
To, co cieszy najbardziej w zakresie projektów, które zostały zauważone w obszarze przestrzeni publicznych to zwrot ku naturalności, zieleni i zieleni ruderalnej. Dowartościowywanie roślin potocznie zwanych chwastami i odnajdywanie wartości w naturalnie tworzącej się bioróżnorodności, a nie estetyce zaprojektowanych ogrodów. Takie strategie odnajdujemy przede wszystkim w projektach parku Akcji „Burza”, gdzie materia gruzów i roślin wzajemnie się przeplatają oraz naturalistycznych krajobrazach Parku Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Atrakcyjne opracowanie i bardziej naturalny charakter otrzymały też sadzawki i przestrzenie publiczne w parku Pole Mokotowskie, niestety nie zrealizowano całości koncepcji, okrajając ją o kilka ważnych elementów, w tym planowane pawilony.
modernizacja parku Cichociemnych Spadochroniarzy AK
Autorzy: eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Inwestor: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Modernizacja parku Cichociemnych Spadochroniarzy AK
fot.: Marcin Czechiowicz | © UM Warszawa
modernizacja Pola Mokotowskiego
Autorzy: WXCA
Współpraca: Szelest Pracownia, Hydroinvest, Hydroidea, Spółka Komandytowa, Space-Group, Civil Transport Designers, Akwen, Kanwa, Skwer Sportów Miejskich
Inwestor: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Modernizacja Parku Pole Mokotowskie
fot.: Krzysztof Babicki | © Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
park Akcji „Burza”
Autorzy: topoScape, Archigrest
Inwestor: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
park Akcji „Burza”
fot.: Michał Szlaga | © UM Warszawa
nowe życie budynków
Nowe życie budynków zaskakuje nominacjami miejsc, które, choć są lubiane i znakomicie działają, to regularnie muszą walczyć o swoje przetrwanie. Presja inwestycyjna i dopuszczenie przez Miasto drapaczy chmur w planie miejscowym obejmującym Komunę Warszawa, czy ostatnie próby ograniczenia funkcji mieszkaniowej na Jazdowie stają się przyczynami konfliktów na linii użytkownicy przestrzeni — ratusz. Trzecią nominację przyznano Fundacji BRDA za pionierskie w skali Polski działania związane z wykorzystywaniem elementów remontowanych lub wyburzanych budynków.
działania fundacji BRDA: projekty Okno i Budo
Organizator: Fundacja BRDA: Zofia Jaworowska, Petro Vladimirov
Projekt Okno
fot.: Kuba Rodziewicz | © UM Warszawa
kwartał społeczno-kulturalny Emilii Plater 29-31
Organizator: Teatr Komuna Warszawa: Grzegorz Laszuk, Alina Gałązka
Projekt: Maciej Siuda, Anna Bukowska
Kwartał społeczno-kulturalny Emilii Plater 29-31
fot.: Mikołaj Grospierre, Grzegorz Laszuk | © UM Warszawa
Otwarty Jazdów. 10 lat działalności
Organizatorzy: Partnerstwo Otwarty Jazdów, Partnerstwo dla Osiedla Jazdów, Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów
Otwarty Jazdów
fot.: Dominika Dzieniszewska, Andrzej Górz | © UM Warszawa
architektura mieszkaniowa
Ogromny popyt na rynku nieruchomości sprawia, że architektura mieszkaniowa znacząco odstaje jakością od pozostałych kategorii. Nominowane osiedla na Bemowie i Kabatach w zasadzie tylko nieznacznie wychylają się poza deweloperską średnią, ciekawym rozwiązaniem w osiedlu Rytm na Kabatach jest uwolnienie parteru. Na Bemowie nominowano ledwie pierwszy etap położonego na wąskiej, łanowej działce osiedla, trudno więc oceniać efekt. Inwestycją mieszkaniową o mniej standardowym charakterze jest kolejny już dom Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia. W przeciwieństwie do domu w Jankowicach nowy budynek położony jest w chaotycznie zabudowanym kontekście miejskim, ale i z niego zespół autorski potrafił wydestylować najciekawsze motywy i przekuć je w nową formę.
Dom Matki Bożej Serdecznej
Autorzy: XYstudio
Inwestor: Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia
Dom dla osób w kryzysie bezdomności
fot.: Piotr Krajewski | © UM Warszawa
osiedle Nordic Bemowo
Autorzy: Kuryłowicz & Associates
Inwestor: YIT Development
Nordic Bemowo
fot.: Nate Cook | © UM Warszawa
Rytm na Kabatach
Autorzy: WWAA
Inwestor: Echo Investment
Rytm na Kabatach
fot.: Konrad Niziołek | © UM Warszawa
wydarzenie architektoniczne
Podobnie jak przestrzeniami publicznymi, tak i kategorią wydarzenie architektoniczne rządzą lokalność i przestrzeń wspólna. Z jednej strony mamy powracający, modny i nośny temat gruzów, ich znaczenia dla historii Warszawy pokazanego na wystawie „Zgruzowstanie” i współczesnych trendów. Z drugiej obserwujemy ponowny namysł nad sztuką w przestrzeni miejskiej i ewaluację spostrzeżeń sprzed lat. Wciąż popularne są także spacery i architektoniczne przewodniki wydawane między innymi przez Centrum Architektury.
ilustrowane atlasy architektury Warszawy i spacery architektoniczne
Wydawca i organizator: Fundacja Centrum Architektury, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
Autorka: autorka koncepcji, dyrektorka artystyczna, projektantka: Magdalena Piwowar
Ilustrowane atlasy architektury Warszawy i spacery architektoniczne
fot.: Peter Łyczkowski, Piotr Pędzich | © UM Warszawa
sztuka aktualizacja, co widać w przestrzeni publicznej Warszawy?
Organizator: Fundacja Puszka
Współfinansowanie: m.st. Warszawa
Autorki: pomysł, redakcja, opracowanie badań, teksty: Aleksandra Litorowicz, Monika Wróbel
sztuka aktualizacja, co widać w przestrzeni publicznej Warszawy?
© mat. prasowe UM Warszawa
Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949, wystawa i książka
Organizator: Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 28/42
Kurator: Adam Przywara
Współpraca: Katarzyna Jolanta Górska
Projekt wystawy: Studio Okuljar Architekt*innen SIA
Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949; wystawa i książka
fot.: Tomasz Kaczor | © UM Warszawa