Dzięki centrum edukacyjno-wystawienniczemu i wystawie multimedialnej, sopocka Opera Leśna będzie dostępna przez cały rok. Nowy budynek ma być harmonijnym dopełnieniem istniejącej zabudowy, za koncepcję odpowiada Warsztat Architektury Pracowni Autorskiej WAPA z Sopotu.
Opera Leśna, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli kurortu, gruntowny remont przeszła w 2012 roku. Kosztem ponad 78 mln zł wybudowano wówczas nowe zadaszenie, więcej miejsc na widowni, przebudowy doczekała się scena i jej zaplecze. To jednak nie koniec zmian, kolejnym etapem rewitalizacji terenu jest całoroczna ekspozycja, której główna część zostanie zlokalizowana w nowym budynku.
wykorzystać potencjał
Opera Leśna jest miejscem niezwykłym, w którym od ponad stu lat odbywają się wydarzenia muzyczne, a na koncertach grana jest muzyka rozrywkowa, klasyczna i operowa, dla której zresztą to miejsce stworzono. Chcemy lepiej wykorzystać potencjał Opery i pokazać historię występujących tu artystów i odbywających się tu wydarzeń, a także przekazywać pasję do muzyki i „zarażać” nią kolejne pokolenia — mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu.
Za koncepcję architektoniczno-urbanistyczną nowego obiektu odpowiada Warsztat Architektury Pracowni Autorskiej WAPA z Sopotu, pod przewodnictwem Krzysztofa Kozłowskiego, znana między innymi z projektów: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, przebudowy Teatru Wybrzeże w Gdańsku, rozbudowy Opery Nova w Bydgoszczy.
Wizualizacja nowego budynku, który powstanie na terenie Opery Leśnej
© Warsztat Architektury Pracowni Autorskiej WAPA
zachowanie drzew to priorytet
Projekt wybrano w organizowanym przez Sopot konkursie rozstrzygniętym w 2021 roku. Na powierzchni użytkowej liczącej ponad 3,9 tys. m kw. powstaną między innymi nowoczesne sale wystawiennicze, umożliwiające wykorzystywanie multimediów do działań artystycznych, taras widokowy, bar i pomieszczenia biurowe. Obiekt będzie posiadał trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną.
Projektowany obiekt sprawił nam sporo trudności, bo musieliśmy dopasować go do istniejących warunków terenowych — bez niwelacji terenu i ingerencji w drzewa, których zachowanie było priorytetem — mówi Krzysztof Kozłowski, który kieruje zespołem projektowym. — Budynek jest jakby wydrążony w środku i wpisuje się w przestrzeń, wypełniając wolne miejsca wśród zieleni — dodaje.
Pomysł zagospodarowania terenu bazuje przede wszystkim na jego charakterystycznym ukształtowaniu, usytuowaniu drzew rosnących na terenie Opery Leśnej, a także istniejących już ciągów pieszych i dojazdów. W zamierzeniu projektantów nowy budynek będzie harmonijnym dopełnieniem istniejącej już zabudowy wokół Opery Leśnej, zagospodarowana zostanie również obecna przestrzeń garażowo-magazynowa.
Główne elewacje budynku zostaną wykończone naturalnym drewnem. Wewnętrzne, przeszklone obejście będzie posiadało pionowe żyletki z desek drewnianych.
multimedialny przekaz
Oprócz koncepcji architektoniczno-urbanistycznej gotowy jest też scenariusz ekspozycji, który przygotowała firma MAE — Multimedia Art & Education. W założeniu projektantów wystawa pokaże fenomen sopockiej Opery Leśnej z jej bardzo różnorodną historią. Tłem tej opowieści będzie Sopot — kurort, który od momentu powstania przyciąga nie tylko turystów, ale również artystów, miasto, o którym mówi się, że jest letnią stolicą Polski. Czas zwiedzania, w zależności od wybranej ścieżki, wyniesie od 2 do 3,5 godziny.
Wyzwaniem przy projektowaniu tego rodzaju wystaw jest znalezienie takich form, by przekaz był czytelny, ciekawy, żeby trafiał do osób w różnym wieku, o różnej wiedzy i kompetencjach. Stąd zastosowanie tak różnych nośników — od tych analogowych jak teksty, grafiki, plakaty czy zdjęcia po multimedia włączające oglądających wystawę do zabawy i interakcji, skłaniające do poszukiwań, pozwalające wybierać, a nawet wcielać się w różne role. To jednoczesne oddziaływanie na wiele zmysłów sprawia, że łatwiej uczymy się i zapamiętujemy — tłumaczy Agata Pasternak, dyrektorka kreatywna firmy MAE, projektantka wystawy w Operze Leśnej.
Na terenie Opery Leśnej powstanie także plenerowa ścieżka zwiedzania, w którą włączone będą między innymi drewniane estońskie megafony RUUP, galeria plakatu czy istniejące obecnie garderoby. W ramach ścieżki będzie można z pomocą specjalnej lunety przyjrzeć się z bliska elementom konstrukcyjnym Opery Leśnej, poznać ciekawostki dotyczące architektury, obejrzeć mapping na dachu.
powrót do przeszłości
Część ekspozycji poświęcona gwiazdom festiwali będzie zbudowana w formie przestrzennej instalacji, z wykorzystaniem między innymi zdjęć, multimediów i pamiątek. Ten fragment pokaże około 120 gwiazd piosenki, które występowały na scenie Opery Leśnej. Bałtycka Agencja Artystyczna BART i Muzeum Sopotu zachęcają do przekazywania pamiątek z dawnych wydarzeń w Operze, które uzupełnią ekspozycję.
Szacowany koszt samej wystawy to 15 mln zł. Realizacja projektu będzie zależała od stanu budżetu, Miasto będzie też poszukiwać możliwości zewnętrznego dofinansowania.