Gdańsk chce odmienić kolejny kawałek Śródmieścia. Miasto ogłosiło realizacyjny konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania ul. Długie Ogrody, która jest przedłużeniem Traktu Królewskiego. Obecnie ten fragment miasta ma wątpliwą estetykę i jest zdominowany przez auta.
Choć ulica Długie Ogrody stanowi przedłużenie Drogi Królewskiej i ul. Stągiewnej, daleko jej do wizytówki Śródmieścia. O konieczności jej przebudowy mówi się w Gdańsku od lat. Przyszłość ulicy była ostatnio szeroko dyskutowana podczas warsztatów z udziałem mieszkańców. Ci domagali się przyjaznej, niezdominowanej przez turystów przestrzeni, z zielenią, odtworzonymi drzewami i uporządkowanym parkowaniem.
miasto ogłasza konkurs
Wiele wskazuje na to, że ta część Gdańska wreszcie odmieni swoje oblicze. W piątek 26 lipca Miasto wraz z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni ogłosiło jednoetapowy, nieograniczony i realizacyjny konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania ul. Długie Ogrody, jako przedłużenia Traktu Królewskiego, z odtworzeniem alei drzew. Rewitalizacja obejmie teren o powierzchni blisko 2,7 ha od Mostu Stągiewnego, do estakady w ciągu ul. Elbląskiej.
Obecnie obszar ten wygląda zdecydowanie inaczej, niż miało to miejsce przed II wojną światową. Dlatego też planowane jest przywrócenie mu dawnej świetności. Konieczne jest zatem kompleksowe przebudowanie drogi oraz jej otoczenia, a także odtworzenie alei drzew w ciągu ulicy — informuje Miasto.
Miejsce to zyska przede wszystkim więcej zieleni dzięki ograniczeniu liczby miejsc postojowych. Startujący w konkursie projektanci muszą „zwrócić szczególną uwagę na walory kompozycji architektonicznej i urbanistycznej, wpływające na atrakcyjność okolicy, uwzględnienie aspektu historycznego oraz jakość i poprawność przyjętych rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych”. Ważne jest również, by prace zawierały rozwiązania proekologiczne, uwzględniające zmiany klimatu.
Tak według wizualizacji sprzed kilku lat mogą prezentować się Długie Ogrody
© GZDiZ
wyniki jeszcze w tym roku
Konkurs na koncepcję zagospodarowania ul. Długie Ogrody ma charakter jednoetapowy, nieograniczony i realizacyjny. Oznacza to, że każdy zainteresowany spełniający wymagania określone w regulaminie może zgłosić swój pomysł, a zwycięzca zostanie wyłoniony podczas posiedzenia komisji konkursowej.
W sądzie konkursowym zasiądzie dwunastu specjalistów z dziedziny architektury i urbanistyki oraz przedstawiciele: Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Biura Architekta Miasta, Biura Rozwoju Gdańska i Związku Uczelni Fahrenheita. Zwycięzca zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki i podpisania umowy na realizację projektu.
Łączna pula nagród w konkursie wynosi 120 tys. zł. Termin składania prac mija 8 listopada 2024 roku. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest w połowie grudnia.