Czym różni się projektowanie mebli i wnętrz dedykowanych dzieciom od projektowania dla wszystkich? Poza bezpieczeństwem i odpowiednią atmosferą pokoju małego człowieka, niezwykle ważny jest także dobór mebli. Wood Szczęścia stawia na naturalne drewno i piękne kolory.
magia
Przestrzeń pokoju dziecka, to więcej niż cztery ściany. Tu modny minimalizm często schodzi na dalszy plan, oddając miejsce barwom i fakturom. Szczególnie w dobie pandemii, gdy czas spędzany w domach jest dodatkowo spotęgowany, warto przyjrzeć się jak można zaaranżować dziecięcy pokój. Tak jak my, każde dziecko jest inne, ale w okresie rozwoju, ważne jest poczucie przestrzeni na pasje, zainteresowania, mnożenie możliwości. Pokój dziecka jest schronieniem, placem zabaw, czytelnią, pracownią. Przestrzeń w jakiej kształtuje się mały człowiek może mieć ogromny wpływ na jego rozwój. Dlatego projektanci specjalizujący się w kreacji wnętrz i mebli dla dzieci zwracają uwagę na więcej niż tylko estetykę i gust klienta. Tu w grę wchodzą ciepłe kolory, zróżnicowane faktury, przyjemne oświetlenie, fantazyjne kształty. Wszystkie te elementy nie wykluczają jednak, że taki pokój może być elegancki i nowoczesny i sprzyja dorastaniu.
fot. Wood Szczęścia
łamiąc stereotypy
Współcześni projektanci pozostawiają stare schematy daleko w tyle. Różowy kolor dla dziewczynki, a niebieski dla chłopca? Nie tędy droga. Na szczęście z pomocom architektom przyszły w końcu badania naukowców, które dowodzą prawdziwego wpływu kolorów na samopoczucie. Okazuje się, że wnętrze zdominowane przez jeden kolor, lub zbyt wielobarwne mają zły wpływ na samopoczucie dzieci i młodzieży. Dorośli okazują się być bardziej odporni na wpływ. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie dwóch dominujących barw z dodatkowymi akcentami. Kolory powinny być stonowane.
fot. Wood Szczęścia
światło i bezpieczeństwo
Kolejną wyjątkowo ważną sprawą jest utrzymanie bezpiecznej przestrzeni. Architekci wybierają nie tylko odpowiednie dla dzieci barwy, ale muszą pamiętać o rodzaju farb - hipoalergicznych, najlepiej takich, które można czyścić, bezpiecznych klejów do tapet. Meble dla małych dzieci powinny być pozbawione ostrych i twardych krawędzi, czy małych – łatwo odpadających pokręteł, możliwych do połknięcia. Inny system „zabezpieczenia” jest dla rodziców. Producenci mebli i rozwiązań do wnętrz dla dzieci prześcigają się w zabrudzenio-odpornych farbach, lakierach, tapetach.
Na samopoczucie wpływa również oświetlenie o odpowiedniej, ciepłej barwie, które poza górną lampą, ważne, by znalazło się także niżej – na poziomie dziecka, doświetlając poszczególne części wnętrza. Lampa na biurku i kinkiety zapewniają nie tylko atmosferę, ale pomagają podzielić przestrzeń na część „zabawową” i „nocną”.
fot. Wood Szczęścia
meble
Czy meble mogą przenieść nas do innego świata? Spróbujmy. Inspiracją twórców marki Wood Szczęścia są wakacje u dziadków, spędzone w pełnej beztrosce, pośród woni drzew owocowych otaczających najprzytulniejszy w świecie dom. Ten dom wypełniały meble - pięknie zaprojektowane, solidne skrytki - w których przechowywane były wszystkie skarby ich dzieciństwa.
fot. Wood Szczęścia
Meble w duchu minionych epok świetnie wpasują się w nowoczesne wnętrza, przypadną do gustu miłośnikom naturalnego drewna i stylu vintage. Klasyczne kształty mebli przypominają te z ilustracji książek dla dzieci, przeniosą w świat baśni, czemu niestety awangardowe projekty nie zawsze mogą sprostać. Wśród mebli, które proponuje marka Wood Szczęścia znajazły się komody na strzelistych nogach w duchu lat 70-tych, innym razem przeszklone witryny, nawiązujące stylem do lat 50-tych, albo szafy z ręcznie rzeźbionymi ornamentami, hołdujące epoce modernizmu. Wszystkie stworzone w umiłowaniu sielskości i tradycyjnego rzemiosła.
Wśród najbardziej popularnych materiałów projektów mebli dla dzieci jest zdecydowanie drewno - lite, niezniszczalne. Znakomicie spisuje się w roli przekaźnika niebanalnych rozwiązań konstrukcyjnych. Wood Szczęścia stawia na pozostawianie sęków w sosnowych i bukowych deskach. Dla pełnego bezpieczeństwa małych odbiorców proces wykończenia mebli odbywa się wyłącznie przy użyciu ekologicznych olejów i farb wodnych.
fot. Wood Szczęścia
wyzwanie
Aranżacja pokoju dziecięcego jest swego rodzaju misją, nie tylko dla architektów, ale i rodziców, którzy często są buforem małych klientów. Odpowiednia identyfikacja potrzeb dziecka to wyzwanie, ale coraz więcej projektantów wnętrz i mebli sięga po nietypowe rozwiązania, by najlepiej odpowiadać na te potrzeby. Sukcesem jest stworzenie przestrzeni, która nie tylko wypełniona jest magią na chwilę, ale umiejętnie dorasta wraz z jej małym użytkownikiem.