Na terenie dawnej Fabryki Norblina położonej w silnie zmieniającej się okolicy warszawskiej Woli, powstanie poświęcone historii tego miejsca muzeum. Będzie ono częścią inwestycji łączącej biura, część handlowo-usługową i gastronomiczną.
Usługowe centrum biurowej Woli
fot. Biblioteka Narodowa
Fabryka Towarzystwa Akcyjnego Fabryk Metalowych „Norblin, Bracia Buch i T. Werner” powstała w 1820 roku. Działająca do 1982 roku manufaktura mieściła się w budynkach położonych w kwartale między ulicami łucką, Żelazną i Prostą. Po II wojnie światowej upaństwowiona i działająca pod firmą Walcownia Metali „Warszawa”, po zakończeniu produkcji stała się miejscem wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. W latach 90. XX wieku zburzono zachowane hale fabryczne pomiędzy ul. Sienną a Prostą. W latach 80. XX wieku powstał tu oddział Muzeum Techniki znany jako Muzeum Przemysłu, swoje siedziby miały tu też Muzeum Drukarstwa oraz Teatr Scena Prezentacje.
fot. ze zbiorów rodziny Wernerów
W 2017 rozpoczęła się na tym terenie budowa nowej Fabryki Norblina. W skład kompleksu o powierzchni 65 tys. mkw. powierzchni użytkowej, wejdzie 41 tys. mkw. Biur oraz 24 tys. mkw. Lokali rozrywkowych, gastronomicznych, usługowych i handlowych. Wśród najemców oprócz BioBazaru znajdzie się m.in. foodhall z ponad 30 lokalami gastronomicznymi, kino z siedmioma salami, bar z muzyką na żywo. Planowane ukończenie inwestycji to II połowa 2021 roku. Inwestorem Fabryki Norblina jest Grupa Capital Park. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PRC Architekci. Za działania związane z konserwacją zabytków odpowiada firma Monument Service.
fot. materiały prasowe / Capital Park
Muzeum dawnej fabryki
Powstające w częściowo zachowanych, zabytkowych budynkach fabrycznych muzeum, będzie funkcjonowało pod merytoryczną opieką i nadzorem resortu kultury. Ekspozycja zostanie udostępniona zwiedzającym w 2021 roku. Podzielona na cztery ścieżki tematyczne, ma operować nowoczesnymi technologiami i multimediami. Zwiedzanie muzeum podzielone będzie na tematy: Budynki i Architektura, Maszyny i Urządzenia, Ludzie oraz Wyroby. Przedstawiona historia ma sięgać XVIII wieku, przez lata świetności zakładu Norblin, Bracia Buch i T. Werner, aż do powojennej działalności jako Walcownia Metali Warszawa.
fot. materiały prasowe / Capital Park
Praktycznie wszystkie ścieżki zwiedzania pokrywają się z ciągami komunikacyjnymi planowanych obiektów handlowych, gastronomicznych lub biurowych. Każda z osób wchodzących na teren kompleksu niemal na każdym kroku będzie stykać się z historią tego wyjątkowego miejsca dzięki unikatowej, otwartej formule muzeum oraz multimedialnym technologiom.
Artur Setniewski, dyrektor Muzeum Fabryki Norblina
fot. materiały prasowe / Capital Park
Interesujący będzie układ przestrzenny muzeum. Ze względu na specyfikę otwartego terenu z zachowanym zabytkowym układem 10 pofabrycznych budynków oraz 50 maszynami i urządzeniami, placówka będzie miała niestandardowy, otwarty charakter i będzie dostępne dla wszystkich odwiedzających kompleks, niezależnie od celu wizyty. Strefa wystawiennicza i komercyjna mają w zamierzeniu inwestora się przeplatać. Muzeum przeznaczone będzie przede wszystkim do samodzielnego zwiedzania, w czym pomóc ma aplikacja udostępniona bezpłatnie. W zależności od wybranego wariantu oferować będzie zróżnicowane atrakcje i ścieżki zwiedzania.
fot. materiały prasowe / Capital Park