Teatr Animacji w Poznaniu dzięki architektom z pracowni Atelier Starzak Strebicki może pochwalić się nową przestrzenią wystawienniczo-warsztatową. W dwóch salach zobaczyć można wyjątkową ekspozycję teatralnych lalek, które umieszczono na drewnianym podeście wzdłuż ścian. Puste przestrzenie w centralnej części sal pozwalają na prowadzenie zajęć edukacyjnych i warsztatów.
Kiedy dyrekcja poznańskiego Teatru Animacji zwróciła się do pracowni Atelier Starzak Strebick z zadaniem zaprojektowania nowej przestrzeni wystawienniczej, architekci rozpoczęli pracę od konsultacji z pracownikami teatru. W ten sposób projektanci poznali potrzeby instytucji i jej oczekiwania i tak powstała koncepcja przeznaczona pod codzienną działalność programową teatru.
wystawa mieści się w dwóch wzajemnie uzupełniających się salach
© Atelier Starzak Strebicki
Wystawa mieści się w dwóch wzajemnie uzupełniających się salach o łącznej powierzchni 91 metrów kwadratowych. Rozmieszczenie eksponatów wzdłuż ścian pozwoliło na swobodny przepływ odwiedzających. W każdej z sal architekci umieścili po jednym, dużym funkcjonalnym meblu, który może być zarówno podestem dla publiczności, jak i pełnić funkcję wystawienniczą. Wszystkie meble zostały wykonane z wytrzymałej i przyjaznej w bezpośrednim kontakcie sklejki brzozowej komponującej się z obecnym na podłodze drewnianym parkietem. Wycięte w równych odstępach otwory w blatach mebli umożliwiają prezentację bogatej kolekcji teatralnych lalek przy zachowaniu dużej swobody aranżacyjnej — w łatwy sposób można zmienić prezentację eksponatów i ustawiać je w różnych konfiguracjach oraz stworzenie wielu ścieżek narracyjnych. Na korytarzu, pod sufitem architekci umieścili lustra, które wzmacniają efekt przestrzenności.
lustra w korytarzu dodają przestrzenności wystawie
fot.: Mateusz Bieniaszczyk © Atelier Starzak Strebicki
Dobrawa Bies: Co stanowiło główną inspirację projektową?
Jola Starzak: Główną inspiracją projektową było spotkanie w Teatrze Animacji i zwiedzanie ich wspaniałych magazynów pełnych różnych lalek teatralnych i elementów scenografii oraz udział w jednym z przedstawień dla dzieci.
Dobrawa: Proszę opowiedzieć o przebiegu prac projektowych, od czego Państwo zaczęli?
Jola Starzak: Projekt rozpoczęliśmy od spotkania z dyrekcją i pracownikami teatru. Chcieliśmy w ten sposób lepiej poznać potrzeby instytucji i jej oczekiwania w stosunku do kształtu projektowanych zmian. Dzięki temu mogliśmy stworzyć koncepcję specjalnie dedykowaną codziennym potrzebom społeczności teatru.
praca wzdłuż ścian pozwoliła architektom na stworzenie pustej przestrzeni w centralnej części każdego z pomieszczeń
fot.: Mateusz Bieniaszczyk © Atelier Starzak Strebicki
Dobrawa: Eksponaty są ustawione głównie wzdłuż ścian, pozostawiając środek pomieszczeń pusty. Skąd taka decyzja?
Jola Starzak: Zdecydowaliśmy, że obie sale o łącznej powierzchni 91 metrów kwadratowych muszą się wzajemnie uzupełniać i łączyć w sobie funkcje wystawiennicze oraz stwarzać możliwość organizacji warsztatów dla dzieci lub spotkań w grupach. Praca wzdłuż ścian pozwoliła nam, mimo ograniczonego metrażu na stworzenie pustej przestrzeni w centralnej części każdego z pomieszczeń, a to umożliwia zaproszenie na wystawę jednocześnie większej ilości osób. Dlatego w każdej z sal postanowiliśmy umieścić po jednym, dużym i funkcjonalnym meblu/podeście przylegającym bezpośrednio do ścian. Zapewnia to nie tylko przestronność, ale również daje komfort w używaniu — meble mogą pełnić funkcję podestów audytoryjnych dla publiczności i jednocześnie spełniać funkcję wystawienniczą.
meble mogą pełnić zarówo funkcję podestów audytoryjnych dla publiczności, jak i wystawienniczą
fot.: Mateusz Bieniaszczyk © Atelier Starzak Strebicki
Dobrawa: Zastosowane przez Państwa materiały to głównie jasne drewno zestawione z bielą ścian, z czego wynika taki pomysł?
Jola Starzak: Scenografia powinna być tłem dla prezentowanych na wystawie lalek, stąd użycie spokojnych i stonowanych kolorów oraz drewna sosnowego, które dobrze komponuje się z drewnianą podłogą. Całość stanowi spójne i nienarzucające się tło dla dowolnej wystawy.
Dobrawa: Jakie były potrzeby i oczekiwania inwestora? Jak przebiegała współpraca?
Jola Starzak: Współpraca przebiegała płynnie, a dzięki otwartości inwestora na nieoczywiste pomysły oraz jego zaufaniu, jakim nas obdarzył, udało się nam zrealizować bardzo satysfakcjonujący dla nas projekt, który również dobrze służy i spełnia oczekiwania Teatru Animacji.
Dobrawa: Dziękuję za rozmowę!