W starym budynku na warszawskim Mokotowie powstała przestrzeń do pracy twórczej dla ekip filmowych. Wnętrza domu produkcyjnego zaprojektowane przez Alicję Zachodny z UROK studio wypełnia światło, meble z lat 70. XX wieku oraz energetyczne akcenty pomarańczowego koloru.
dom produkcyjny to miejsce do pracy nawet dla kilkunastoosobowej ekipy filmowej
fot.: Marta Behling, Pion Poziom © UROK Studio
Dobrawa Bies: Jaka jest historia tego miejsca? Jakie były założenia i inspiracje projektowe?
Alicja Zachodny: Wnętrze mieści się w starym domu na warszawskim Mokotowie. Założeniem inwestorów było stworzenie przestrzeni, która oferuje miejsce do pracy w bardzo zróżnicowanych zakresach. Począwszy od kilku stałych miejsc pracy po przestrzeń, która będzie w stanie przyjąć kilkunastoosobową ekipę filmową na czas realizacji projektu. Dwupiętrowy dom z piwnicą został podzielony na cztery strefy. Piwnica — miejsce zdjęć próbnych i castingów, parter z recepcją oraz miejscami pracy i spotkań dla kilku zespołów jednocześnie. Dodatkowo pełniący również rolę „salonu” i miejsca odpoczynku. Pierwsze piętro to biuro dla stałych pracowników oraz sala konferencyjna, a drugie piętro biura dla przyjezdnych zespołów. Dodatkowym wyzwaniem był brak możliwości wprowadzania zmian w zastałych instalacjach elektrycznych. W związku, z czym postanowiłam zrobić z tego atut i cechę charakterystyczną projektu, wszystkie niezbędne zmiany w instalacjach zostały wyeksponowane i poprowadzone po ścianach.
pomarańczowy kolor ociepla chłodne biele ścian i podłóg
fot.: Marta Behling, Pion Poziom © UROK Studio
Dobrawa: Czego oczekiwali inwestorzy?
Alicja: Inwestorzy to właściciele międzynarodowego domu produkcyjnego. Posiadają biuro m.in. na Ukrainie i w Portugalii, a ich nowa lokacja miała nawiązywać stylem do pozostałych. Z ich opowieści i pokazanych zdjęć wynikało, że pozostałe nieruchomości urządzone są w eklektycznym stylu. Wspominali o prostocie, ale też meblach z lat 70. XX wieku oraz stylu art déco. Jednocześnie byli bardzo otwarci na wszelkie propozycje i kolorystykę.
parter to miejsce pracy oraz odpoczynku
fot.: Marta Behling, Pion Poziom © UROK Studio
Dobrawa: Wnętrze jest pełne światła i bieli, a akcenty kolorystyczne to głównie odcienie pomarańczu. Skąd taka decyzja?
Alicja: Chciałam, aby projektowane miejsce było świeże i energetyczne, ale jednocześnie dawało spokój i możliwość skupienia się na pracy. Kolor pomarańczowy ociepla chłodne biele ścian i podłóg. Dodatkowo bardzo dobrze koresponduje z teakowym drewnem starych mebli oraz zielenią ogrodu.