Serwowana we wrocławskiej restauracji kuchnia jest nowoczesna z międzykontynentalnymi akcentami. Wnętrze, podobnie jak dania, przenosi klientów myślą do pierwszych, dalekich wypraw geograficznych i zdobywania nowych lądów. Samo usytuowanie restauracji na Wyspie Pomorskiej w budynku projektu studia Major Architekci, przywodzi marynistyczne skojarzenia.
Architekci z BUCK.STUDIO stworzyli wnętrze, które jest równoważną wartością do serwowanego tu jedzenia. Bez elementów nawiązujących do Portugalii podawany tu bacalhau nie smakowałby tak samo!
portugalskie inspiracje
Projektanci posłużyli się paletą barw, która w charakterystyczny sposób przywołuje kolory związane z Portugalią. Nasyconą oceaniczną zieleń, akcenty czerwieni kojarzące się z bogatą kulturą portugalskiego wina oraz spokojne odcienie beży w postaci korka pochodzącego z południowych rejonów Portugalii.
w pierwszej strefie znajduje się otwarta kuchnia. Zaraz po przekroczeniu progu klienci widzą przez szklane witryny pracujących kucharzy
fot. PION Studio
Architekci wydzielili na 225 metrach kwadratowych przestrzeni dwie strefy. W pierwszej znajduje się otwarta kuchnia. Zaraz po przekroczeniu progu klienci widzą przez szklane witryny pracujących kucharzy. W Martimie można nie tylko podejrzeć kulinarną twórczość, ale i pogawędzić z szefem kuchni przy chef’s table znajdującym się przy samym wejściu. W tej części dominuje surowy, industrialny styl, który podkreślają stalowe regały na wino, bar, posadzka z lastryko i ceramiczne płytki, które z kolei nawiązują klimatem do morskiego portu.
Druga strefa to sala konsumpcyjna, która znajduje się za wykończonym korkiem kredensem z prostokątnym, geometrycznym podziałem i bordowymi detalami. Wszystkie stoliki z trzech stron otaczają pokaźne przeszklenia, dzięki czemu klienci mogą obserwować rzekę i miasto.
wszystkie stoliki z trzech stron otaczają pokaźne przeszklenia, dzięki czemu klienci mogą obserwować rzekę i miasto
fot. PION Studio
Wrażenie braku granic między wnętrzem i zewnętrzem dodatkowo potęgują lustrzane powierzchnie ścian, które odbijają panoramiczne widoki Wrocławia, czyniąc je integralną częścią wnętrza. Podobną funkcję pełni ciemnozielony, perforowany sufit, na którym migotają fale Odry. Podłoga ułożona została z podłużnych desek tekowych przywodzących na myśl pokład.
dbałość o każdy szczegół
Integralną częścią projektu jest identyfikacja wizualna oraz zastawa stołowa. Jej elementy korespondują z wnętrzem zarówno kolorystyką, jak i materiałem. Grafika nawiązuje do współczesnych podróży — biletów czy rozkładów jazdy, co dopełnia konceptu. Białe naczynia zostały wykonane ręcznie przez portugalskiego rzemieślnika na specjalne zamówienie. Podobnie ceramiczna ławica ryb wisząca na podświetlanej szklanej kostce umieszczonej w narożnej witrynie restauracji.
integralną częścią projektu jest identyfikacja wizualna oraz zastawa stołowa
fot. PION Studio
Martim to doświadczenie portugalskiej podróży, przystanek między lądem a wodą. Wnętrze, które bez kompleksów pozwala temu, co na zewnątrz zyskać status równouprawnionej obecności, gdzie kameralność przenika się z rozciągającym za oknami widokiem.