Aranżacja małych wnętrz to nie lada gimnastyka! Jak funkcjonalnie, a przy tym ciekawie zaprojektować przestrzenie mieszkań o powierzchni mniejszej niż trzydzieści metrów kwadratowych? Architekci z pracowni Mili Młodzi Ludzie podjęli się takiego wyzwania, projektując wnętrza dwóch mieszkań przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy na poznańskich Jeżycach.
Zadanie dotyczyło dwóch kawalerek z balkonami — mniejszej o powierzchni 23 m² (z widokiem na poznańskie zoo) i nieznacznie większej o powierzchni 27 m².
kawalerka 23 m²
rzut mieszkania
© Mili Młodzi Ludzie
Mniejsze z mieszkań to, jak piszą autorzy projektu, typowy small apartment design — do jasnego wnętrza na planie prostokąta architekci wprowadzili box, który pełni wiele funkcji — mieści kuchnię, miejsca do przechowywania, sypialnię i siedzisko.
box pełni wiele funkcji — mieści kuchnię, miejsca do przechowywania, sypialnię i siedzisko
fot.: PION Studio
Strefa kuchenna boxu oddzielona jest ażurową ścianką, w dolnej części drewnianej konstrukcji znajdują się pojemne szafki i szuflady oraz otwierane miejsce do siedzenia w mocnym, czerwonym kolorze, a na górze — łóżko otoczone niskimi ściankami w ciemnozielonym odcieniu, który pojawia się jeszcze w kilku miejscach — w minikuchni i na jednej z półek. O sąsiedztwie zoo przypominać ma wisząca nad okrągłym stołem lampa w kształcie małpki.
po lewej: kuchnia; po prawej: fragment czerwonego siedziska i zielonej półki
fot.: PION Studio
kawalerka 27m²
rzut mieszkania
© Mili Młodzi Ludzie
Nieco większe mieszkanie na planie w kształcie odwróconej litery „L” składa się z dwóch pokoi — salonu z kuchnią i sypialni w głębi wnętrza. Architekci w tym projekcie postawili na grę mocnych kolorów — granatowego na drzwiach wejściowych i w kuchni i bordowego w sypialni — zestawionych z jasnymi barwami na ścianach i podłogach.
po lewej: granatowa kuchnia; po prawej: sypialnia
fot.: PION Studio
Graficznie dzielący kuchnię granat, czy wyznaczający strefę spania kolor bordowy w sypialni, dopełniają metaliczne mosiężne akcenty w postaci lamp i uchwytów — dodają architekci z pracowni Mili Młodzi Ludzie.
Kawalerka pełna jest funkcjonalnych, a przy tym estetycznych rozwiązań — wnętrze optycznie powiększa ściana z luster w kuchni, za którą projektanci ukryli lodówkę, a zarówno w sypialni, jak i w kuchni znalazły się wysoko powieszone szafki, które zapewniają miejsce do przechowywania i uwalniają przestrzeń. W centralnej części mieszkania stanęła łazienka, którą od salonu oddziela ścianka z białej blachy falistej.
po lewej: wnętrze optycznie powiększa ściana z luster w kuchni; po prawej: w centralnej części mieszkania stanęła łazienka, którą od salonu oddziela ścianka z białej blachy falistej
fot.: PION Studio
Mimo bardzo małych powierzchni architektom udało się zmieścić w obu mieszkaniach podstawowe elementy — miejsca do spania, do wypoczynku, do jedzenia, przygotowywania posiłków i przechowywania rzeczy. A wszystko to z dbałością o jakość, funkcjonalność i estetykę.