W tym projekcie najważniejsze było stworzenie niewielkich, kameralnych przestrzeni, granie na efektach świetlnych i wyróżnianie się lokalu przez subtelną, ciemną kolorystykę. Tak wygląda Fuego — restauracja serwująca kuchnię hiszpańską w Kołobrzegu.
To kolejna realizacja wnętrza gastronomicznego 370studio, obok Paradiso w Fabryce Norblina czy restauracji Robera Lewandowskiego Nine”s. Autorami projektu są Michał Miszkurka, Anna Śliwka i Katarzyna Westrych-Pavy. Pracownia wykonała projekt budowlany, wnętrz, a także część projektów mebli oraz detali. {tag:Pracownie} odpowiadało też za koordynację projektową. Fuego zlokalizowane zostało zaraz przy głównej arterii Kołobrzegu. Docelowo miało wyróżniać się ciemną kolorystyką kontrastującą z nadmorskim charakterem kurortowej miejscowości.
układ
Architekci przystąpili do prac projektowych ze świadomością, że frontowa część budynku, w którym znajduje się lokal, znajdowała się na podwyższeniu, co powodowało różnice w wysokości wnętrza. To spowodowało wprowadzenie koncepcji podziału na niewielkie, kameralne strefy w przestrzeni restauracji, tworząc miejsce dla prywatności.
Wzdłuż całej witryny posadzka znajduje się na poziomie ulicy. Następnie, po pokonaniu trzech schodków, znajdujemy się na poziomie niższym, który oddzielony jest od pierwszego strefą wygodnych lóż o wysokich oparciach — opisuje projekt Michał Miszkurka.
we wnętrzu warto zwrócić uwagę na zróżnicowanie dobieranych faktur
fot. Aleksandra Miszkurka
Kolejnym elementem, który stanowi istotną zmianę w układzie budynku, jest antresola. Dzięki dodaniu jej restauracja powiększyła swój metraż z dwustu sześćdziesięciu do około czterystu metrów kwadratowych. Antresola jednocześnie zaciemnia część wnętrza, które zostało doświetlone lampami świecącymi w ciepłych, spokojnych barwach.
Ponadto Inwestorowi zależało na wkomponowaniu w przestrzeń obszernej antresoli, co było nie lada wyzwaniem. Lokal dzielą też na dwie części schody, obudowane wysokimi na całą wysokość wnętrza regałami z winem. Tworzą one dominujący i charakterystyczny element wystroju. Kuchnia miała być otwarta, dobrze widoczna, ale zarazem oddzielona od sali tak, by zapachy nie przenikały do wnętrza. Wymagało to ścisłej koordynacji z projektantem konstrukcji oraz wentylacji — wskazuje Anna Śliwka.
restauracja miała nawiązywać do Hiszpanii
fot. Aleksandra Miszkurka
kolory
Uwagę przykuwa również eklektyczna kolorystyka wnętrza. Dominują przede wszystkim ciemniejsze tonacje — szarości, brązy, odcienie drewna czy glazurowana karminowa czerwień, na której umieszczono neony i napisy po hiszpańsku. Jednocześnie w tej przestrzeni znajdziemy dużo kontrastujących, jasnych kolorów takich jak błękit, biel, jasną czerwień czy kolory cegły. Całości dopełniają źródła światła jak lampy czy neony, które punktowo oświetlają przestrzeń restauracji. W ten sposób tworzą, spokojne, delikatne miejsce.
w kolorystyce Fuego dominują ciemne tonacje
fot. Aleksandra Miszkurka
faktury
Obok kolorystyki warto zwrócić uwagę na wybór materiałów wykorzystanych w restauracji. Ich zróżnicowane faktury od błyszczących płytek w kolorze karminu, drewna wykorzystanego na ścianach i w umeblowaniu, odbijającego szkła czy tkanin — zróżnicowanie faktur to jeden z istotnych elementów wystroju.
Warto zwrócić uwagę na znajdujący się pod stropem antresoli bar. Obłożony został rdzewioną i specjalnie do tego projektu trawioną blachą. Z kolei sufit na barem pokryliśmy lustrami i podświetliliśmy montowanymi do stropu żarówkami — mówi Katarzyna Westrych-Pavy.
przestrzeń restauracji została powiększona o antresole
fot. Aleksandra Miszkurka
igrając z ekstrawagancją
Restauracja Fuego jest jednocześnie ekstrawagancka, wykorzystując złoto, świecące sztuczne czaski zwierząt czy wielkie napisy w języki hiszpańskim. Warto przyjrzeć się tej realizacji, chociażby z tego względu, jakim jest wykorzystanie tak zróżnicowanych elementów, kolorystyki i faktur.
Fuego (proj. 370studio)
fot. Aleksandra Miszkurka