W Zakopanem, w spokojnej okolicy Doliny Strążyskiej graniczącej z Tatrzańskim Parkiem Narodowym powstała nowa realizacja autorstwa biura Karpiel Steindel Architektura. Domy w zabudowie szeregowej o klasycznej bryle to połączenie tradycji z nowoczesnymi materiałami — szkłem, lustrami i czarną stalą.
Okolicę u wylotu zakopiańskiej Doliny Strążyskiej cechuje dość spokojna, niska zabudowa willowa. Ten nieodległy od popularnych Krupówek obszar znajduje się na uboczu głównych arterii miasta. To właśnie tu, przy granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, na wyjątkowo atrakcyjnej działce, architekci z biura Karpiel Steindel Architektura zrealizowali najnowszy projekt domów o zróżnicowanej wysokości. Ich nietypowe rozmieszczenie uwarunkowała opadająca działka.
ujęte w zabudowie szeregowej budynki tworzą kameralną enklawę
fot.: Paweł Ulatowski © Karpiel Steindel Architektura
Jak mówi Jan Karpiel-Bułecka:
Najważniejszym zadaniem było wpisanie domów przy Strążyskiej w kontekst otoczenia. Ujęte w zabudowie szeregowej budynki tworzą kameralną enklawę. Odwołują się do architektury regionu, ale nie są pozbawione współczesnych akcentów. Budynek jest w jednej z trzech części obniżony i opada w kierunku północnym. Ukształtowanie terenu było wyzwaniem, które wymagało znalezienia nowego pomysłu na bryłę. Zastosowaliśmy ciekawy zabieg przesunięcia segmentów zarówno w poziomie względem siebie, jak i w pionie. Dzięki czemu domy lepiej wpisują się w otaczający krajobraz.
elewacja budynków wykonana jest ze świerkowych płazów
fot.: Paweł Ulatowski © Karpiel Steindel Architektura
nowoczesne nawiązanie do tradycji regionu
Ważnym elementem projektu było wpisanie się w zakopiańskie otoczenie — na sąsiedniej działce usytuowana jest tradycyjna, góralska willa, Aby lepiej współgrać z jej elementami, architekci zdecydowali się na wykonanie elewacji ze świerkowych płazów. Efektu lekkości nadają ułożone naprzemiennie z płazami lustra. To w nich za dnia odbija się tradycyjna architektura Podhala, nocą zaś poziome lustrzane płaszczyzny toną w czerni.
bryłę dzielą na segmenty solidne kamienne ściany
fot.: Paweł Ulatowski © Karpiel Steindel Architektura
Elewacja ścian szczytowych również nawiązuje do architektury regionu. To ułożone klawiszowo modrzewiowe skiby — w dawnej zabudowie wsi podhalańskiej układane w poziomie lub po skosie, a projekcie autorstwa Karpiel Steindel Architektura montowane pionowo. Nowoczesnego wyrazu budowli dodają również stalowe, czarne murłaty osadzone w lukarnach, zastępujące klasyczne zdobienia w drewnianych belach. Czarna blacha pojawia się też w elewacji, delikatnie odcinając piętro od poddasza.
na elewacji naprzemiennie z płazami zastosowano lustra
fot.: Paweł Ulatowski © Karpiel Steindel Architektura
Przeszklenia w oknach i balustradach przestronnych balkonów zacierają granice z naturą. Bryłę budynku dzielą na segmenty solidne kamienne ściany, ciągnące się od parteru aż do kalenicy. Na poziomie tarasów pojawiły się też wykonane z kamienia donice z charakterystyczną górską kosodrzewiną. Wraz z licznymi świerkami wyznaczają naturalną granicę, zapewniając prywatność mieszkańcom każdego z sześciu apartamentów.