Oglądając zdjęcia domu projektu Atelier Starzak Strebicki, można odnieść wrażenie, że nie znajduje się on wcale w Polsce. Jest raczej jednym z tych domów gwiazd lub artystów w Hollywood, za oknem brakuje jedynie palmy. Wrażenie to potęguje charakter fotografii — lekko przydymionych, jakby przed chwilą wyszły z Polaroida®.
Główną inspiracją dla architektów były okolice terenu, na którym miał powstać dom. Nie można zignorować sąsiedztwa takiej zieleni i przede wszystkim jeziora. Budynek miał wpisać się w ten krajobraz bez zająknięcia, harmonijnie korespondować z otoczeniem.
Strefę dzienną domu tworzy salon połączony z kuchnią i jadalnią. W tym miejscu znajduje się ponad pięciometrowej szerokości okno, co daje efekt naturalnej panoramy na zmieniający się zgodnie z porami roku krajobraz. Na strefę prywatną składają się cztery sypialnie — każda z wyjściem na zadaszony taras. Do jednej z nich przylega łazienka. Druga została ulokowana bezpośrednio przy korytarzu wejściowym.
Dom przy jeziorze
fot. Danil Daneliuk
Ściany domu są murowane, natomiast konstrukcja dachu została wykonana z deskowanego żelbetonu wylewanego na miejscu. Dzięki temu na suficie odbiło się drewno, zostawiając rysunek nawiązujący do otaczającej budynek natury. Betonowy dach podtrzymują cienkie stalowe kolumny o przekroju litery H. Na nim został umieszczony taras, na który prowadzą spiralne schody z ogordu. To stąd rozpościera się widok na jezioro.
z myślą o „dobrej energii”
Projekt zakładał również szereg funkcjonalnych i ekonomicznych rozwiązań. Architekci postanowili stworzyć miejsce o niskim zużyciu energii. Budynek został wyposażony w system wentylacji z rekuperacją powietrza oraz panele fotowoltaiczne o powierzchni 50 m², które gwarantują niezależność od zasilania elektrycznego. Z kolei ogrzewanie budynku zapewnia geotermalna pompa ciepła woda-woda, z dwoma odwiertami o głębokości 150 m pod ziemią.
Dom przy jeziorze
fot. Atelier Starzak Strebicki
By zapewnić stałą temperaturę we wnętrzu domu, bez względu na porę roku, został zaizolowany dach oraz ściany — każda posiada przynajmniej 20 cm otuliny. Ponadto architekci postanowili zamontować ogrzewanie podłogowe. Świetliki umieszczone w dachu skierowane są w stronę Północy, by uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Tę samą funkcję pełnią tarasy zacieniające od góry duże przeszklenia okienne od strony południowej. W czasie zimy nisko opadające promienie słońca mogą wnikać do wnętrza — przyjemnie go doświetlić i ogrzać.
Wnętrze domu zostało również zaprojektowane przez Atelier Starzak Strebicki, we współpracy z inwestorem. Architekci użyli naturalnych materiałów — forniru z orzecha europejskiego, kamienia oraz starych desek z rozebranego pomostu. W wyjątkowo zimne i deszczowe dni, pomieszczenia dogrzeje kominek umieszczony w strefie dziennej.