Działające głównie w Gdyni, Stowarzyszenie Traffic Design zaprezentowało odsłonę nowych, metalowych grafik, które powstały we współpracy z miastem Gdynia. Traffic Design od wielu lat stara się tworzyć nową jakość w przestrzeni publicznej.
Traffic Design to stowarzyszenie, które jak sami twierdzą, napędza atmosfera miasta. Obok tworzenia nowych identyfikacji wizualnych organizują imprezy, wydarzenia kulturalne, badania miejskie i działania animacyjne. Zrobiło się o nich głośno po akcji „Re: design”, w ramach której rozpoczęli projektowanie nowych identyfikacji wizualnych dla lokalnych rzemieślników w Gdyni. Z czasem projekt rozszerzył się na nowe miasta w Polsce i za granicą.
metalografika, czyli grafika wykuta w metalu
W ramach najnowszej akcji Traffic Design, organizowanej we współpracy z miastem Gdynia powstały drobne dekoracje wykonane z metalu. Zlokalizowane zostały w śródmieściu Gdyni. W Traffic Design nazywają je „metalografikami”.
Myślę, że to ewolucja naszych zainteresowań i możliwości technologicznych. Zaczynaliśmy od malowania murali, potem pojawiły się projekty realizowane z wykorzystaniem metalu, jak bramy czy szyldu. Kolejnym krokiem było zrealizowanie metalografik — tłumaczy Monika Domańska, współzałożycielka Stowarzyszenia Traffic Design
meduza
„Meduza” została zaprojektowana przez Adelę Madej. Przedstawia tytułową uśmiechniętą meduzę wykonaną z blachy, która pływa po fasadzie kamienicy przy ulicy Świętojańskiej. Jak wskazuje organizacja, pomysł na meduzę wiąże się z właścicielem budynku, który jest emerytowanym naukowcem badającym morze.
meduza i abstrakcja przy ulicy Żeromskiego
© Traffic Design
abstrakcja przy Żeromskiego
Kolejną pracą zrealizowaną we współpracy z miastem jest abstrakcyjna kompozycja zamontowana przy ulicy Żeromskiego. Ażurowe dekoracje utrzymane w białej tonacji zostały stworzone przez artystę SC Szymana, który przy tym projekcie współpracował z Jackiem Wielebskim z Traffic Design.
niezapominajka i identyfikacja ulicy
Pierwszą realizacją ilustracji z metalu, do którego dołączyła meduza i abstrakcja, była dekoracja wykonana w 2017 roku na ścianie Żłobka Niezapominajka w Gdyni, przez Patryka Mogilnickiego. Stworzona z metalu ilustracja przedstawia grupę dzieci bawiącą się przy wielkiej niezapominajce.
balustrada ozdobiona latarnią morską
© Traffic Design
Projektem, który również należy wspomnieć, jest uspójnienie budynków przy ulicy Focha w Gdyni. Obok kolorystki przygotowano nową numerację i detale architektoniczne z metalu. Część z nich nawiązuje do historii opowiadanych przez mieszkańców ulicy, a w ramach balustrad pojawia się między innymi latarnia morska.
Początkowo planowaliśmy stworzyć projekt polegający na jeszcze większym zróżnicowaniu budynków i użyciu wielu kolorów. To mieszkańcy poprosili nas o uspójnienie ulicy i bardziej stonowany dizajn — dodaje Natalia Wielebska z Traffic Design
plany na przyszłość
Czy metalografiki na stałe zagoszczą w przestrzeni Gdyni i innych miast? Wszystko wskazuje na to, że tak.
Niedługo będzie premiera naszej realizacji w Gdańsku, gdzie podobne metalografiki powstają na sieci nowych żłobków, które realizowane są wspólnie z miastem. Szyld każdego żłobka będzie miał formę metalografik, przedstawiających różne zwierzęta, dzięki którym łatwiej będzie rozpoznać budynek. Kończymy etap projektowania dla Szkoły Podstawowej nr 21 w Gdyni, gdzie na elewacji będzie połączenie murali i metalografiki — mówi Monika Domańska.
dekoracja na elewacji żłobka
© Traffic Design
Traffic Design od lat starają się pokazać, że pastelozę połączoną z banerozą można zamienić na wysokiej klasy design, który czyni przestrzeń wspólną bardziej otwartą i przyjazną. Niewielkich rozmiarów minimalistyczna metalografika wraz z dalszym rozwojem może stać się nowym symbolem Gdyni lub Trójmiasta wskazując to, w jaki sposób warto dekorować ulice.